A Mezőgépgyártók Országos Szövetsége (MEGOSZ) a Sikeres „váltás" versenyképes gépekkel lehetséges címmel rendezett konferenciát az AGROmashEXPO kiállításon.

Lízing mint kézenfekvő forrásteremtés

Nincs fejlesztés megfelelő finanszírozás nélkül, így azoknak a vállalkozásoknak, amelyek forrásszűkében vannak, hasznos volt Komiljovics Márk előadása. Az Euroleasing Zrt. üzletágvezetője a mezőgazdasági gépfinanszírozás és géplízing lehetőségeiről beszélt. Kiemelte a Széchenyi Programban elérhető lízingterméket, amelynek kedvező, 3,5 százalékos a kamatozása, és a kis- és középvállalkozások számára széles körben elérhető.

Szólt arról is, hogy a bizonytalan - a háború, az energiaválság és az árfolyamváltozások miatt kedvezőtlen - gazdasági környezetben sok beruházást elhalasztottak a cégek, a gépparkok elöregedtek, azonban a hatékony működéshez szükség van az előrelépésre. Érdemes figyelni a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében megnyíló pályázatokat - húzta alá, és részletezte is az állattartó telepek korszerűsítésére, a terménytisztítók, tárolók fejlesztésének támogatására igénybe vehető forrásokat.

- A lízing az egyik leghatékonyabb finanszírozási forma a kkv-k részére, fix kamatozású konstrukciók állnak lehetőségre és kiszámítható, előre tervezett törlesztőrészletek segítik a pénzügyi tervezést - utalt az előnyökre. Felhívta arra is a figyelmet: fontos, hogy a vállalkozás méretéhez igazodjon a beruházási igény, és a cég ne adósodjon el túlságosan.


A hatékony betakarítás eszközei

Korszerű napraforgó-adaptereket mutatott be az Optigép Kft. képviseletében Sági Gábor műszaki igazgató. Ismertette a teljes termékcsaládot az egyszerű, de hatékony NAS adaptertől kezdve a Z típuson át a hidraulikus hajtású PSM-ig és PSMC-ig. Alacsony szemveszteség, könnyű javíthatóság, jó betakarítási sebesség - ezek a főbb jellemzők.

Kiemelte, gépeik jól követik a talaj felszínét, nem marad utánuk álló napraforgószár, azok teljesen a talajra kényszerülnek, miközben a haladási sebességük is kedvező.

Optigép Agromash

Korszerű adaptereket mutatott be az Optigép Kft. – Fotó: Optigép Facebook

Fókuszban a legkorszerűbb permetezőgépek

Később a Farmgép Kft. permetezőgépeiről hallhatott előadást a közönség: termékeik precíziós gazdálkodásba beilleszthetők. Képesek akár szakaszosan, akár fúvókánként adagolni a vegyszer mennyiségét, így elősegítik a hatékony művelést és a növényvédelmet. Elhangzott, a cég gépeinél kiválasztható a sebességnek és a kultúrának megfelelő fúvóka, szabályozható a vegyszermennyiség, a permetezés sugara, lekövethető a mikrodomborzat, és a rendszer megfelelő beállítás mellett mindent automatikusan végez.

Szó esett a talajtaposás problémájáról is: ez szintén elkerülhető, illetve csökkenthető, hiszen a munkagép ugyanazon a nyomon halad, mint a traktor - a titok a megfelelő kormányzásban rejlik, amely komoly fejlesztés eredménye.

Profi bálázók és kaszák

Bemutatkozott a McHale Kft., róluk megtudhatták az érdeklődők, hogy számos olyan terméket gyártanak, illetve forgalmaznak, amely a szálastakarmány betakarításához szükséges. Ezek a különböző hengeres bálázók és kaszák, köztük a rotációs típus is, amelyre már támogatás is igénybe vehető.

Gépeik esetében minden digitálisan tervezett, munkájuk során jellemzően lézereszközöket használnak, professzionális esetükben a festés és az összeszerelés is - hangzott el.

Folyékony műtrágya: előnyök és eszközök

Gubacsi Melinda, az Omikron Kft. marketingmenedzsere családi vállalkozásuk bemutatása után a termékpalettájukat ismertette. A hagyományos gépektől a forgatás nélküli talajművelő gépekig gazdag a kínálatuk. Kiemelten beszélt a nitrogénműtrágyák fontosságáról, mint mondta, jelentős szerepet játszanak a növények hajtásnövekedésében, termésképzésében.

A folyékony műtrágyáknak az az egyik legnagyobb előnye, hogy oldatos formájuknak köszönhetően a növény jobban fel tudja venni a tápelemeket, eközben a szilárd műtrágyáknak viszont kell a bemosó csapadék - fogalmazott. A folyékony műtrágya speciális eszközöket igényel, erre nyújt megoldást a cég. Termékük egyszerre kapál, illetve kijuttatja a műtrágyát, vagy lomb esetén a baktériumot. Számos kiegészítő funkció tartozik hozzá, tartálya többféle lehet.

Jobb felszívódás, nagyobb terméshozam

Kovács Zsolt, a Phylazonit Kft. értékesítési tanácsadója a mikrobiológiai és talajkondicionáló termékek fontosságát hangsúlyozta előadásában. Felhívta rá a figyelmet, hogy ha folyékony nitrogén terméket juttatunk ki egy területre, a huminsavas talajkondicionáló növeli annak hatékonyságát és felszívódását, egyszerűen jobban hasznosul az anyag. A költséghatékonyságot növeli, ha több műveletet egyetlen munkamenettel végzünk el - jegyezte meg. Beszélt a termésnövekedés mértékéről is, ami ezzel a szemlélettel érhető el.

Farkas Szerviztechnika

Tankoló automaták, tartályok a Farkas Szerviztechnika kínálatában - Fotó: Farkas Szerviztechnika Facebook

Tankolás személyzet nélkül

Végül a tankoló automatákról, szintjelzőkről tudhattak meg többet a jelenlévők Farkas Gábor, a Farkas Szerviztechnika ügyvezetője jóvoltából. Elmondta, hogy az okos üzemanyag-gazdálkodást célzó fejlesztéseik segítségével folyamatosan, kiszolgáló személyzet nélkül, rögzítve végezhető a tankolás. Külön készleteket vezetnek a cégekről, az összmennyiséget a szintjelzővel rögzítik. Kiemelte: ezzel a rendszerrel csökkenthető a környezeti terhelés, mivel nem kell elmenni az üzemanyagkútra.

Ismertette a különböző tartályok jellemzőit is, és kitért az öntözővíz-gazdálkodás fontosságára. Összességében a megbízható és fenntartható működés mind az ipar, mind pedig a mezőgazdaság számára biztosítható.

Nyitókép: Az McHale Kft. standja az AGROmashEXPO-n, forrás: Facebook