Felhőalapú, központosított adatok, valós idejű kapcsolat az internetképes érzékelőkkel, adatcsere képesség minden munkagéppel és berendezéssel, automatizált nagy adatfeldolgozási kapacitás, előrejelzést is nyújtó generatív mesterséges intelligencia – korunk kihívásaira a 4iG szakemberei hatékony megoldásokkal szolgálnak.
Hamarosan valódi vízválasztóhoz érkezik a hazai agrárium, mert egyre nagyobb a jelentősége a termőhelyi adottságokat és a piaci igényeket maximálisan figyelembe vevő, adatalapú gazdálkodói döntéseknek. A gazdaságokban és a szántóföldeken IoT-eszközök és -érzékelők, drónok és autonóm munkagépek, agribotok tömegei jelennek meg, és éjjel-nappal azért működnek, hogy csökkenő költségek, a működési erőforrások és a munkaidő drasztikus megtakarítása mellett szolgálják a gazdasági és ökológiai értelemben is fenntartható termelést.
Egyre nagyobb a jelentősége az adatalapú gazdálkodói döntéseknek – fotó: 4iG
Rendszerépítés szilárd alapokon
A gazdálkodóknak eredményességük megőrzése érdekében a teljes digitális technológiai eszköztárat kell rendszerbe állítaniuk. Az így szerzett képességekkel választ kaphatnak a területük erősségeire, gyengeségeire, a várható termelési kockázatokra, a kiválasztott növényfajták igényeinek való megfelelésre. Egyes környezeti tényezők térben és időben is észrevehető módon változnak, illetve azokat az agrotechnikai beavatkozások módosíthatják, ezért a változásokat, változtatásokat észlelni és dokumentálni szükséges.
Ma már nem a hozam maximalizálásában, hanem az optimalizálásában kell gondolkodni, üzleti döntéseinket pedig érdemes összehangolni a teljes értéklánc többi szereplőjével. Intenzív adat- és információcserével, műszerekkel követjük a termőhelyi változásokat, a gépek munkavégzését és állapotát, monitorozhatjuk haszonállatainkat, automatizálhatjuk istállóinkat, és ezáltal egyre inkább a termelés, termesztés egész folyamatát.
Kulcs: a rendszerben gondolkodás
A jövőbeli „hálózatba kapcsolt gazdaságok” (connected farms) nagy mennyiségű adat összegyűjtésén, összehangolásán és elemzésén alapulnak. A piaci igényeknek és az üzemi adottságoknak leginkább megfelelő áru optimalizált, versenyképes előállításának a költség-, élőmunka- és környezetkímélés, a gazdasági és ökológiai fenntarthatóság, az élelmiszerbiztonság és a nyomon követhetőség az új fokmérői.
A gazdálkodást ma már hatékonyan támogatja az infokommunikációs infrastruktúra. A piacon olyan kompakt megoldásokat szükséges a gazdálkodóknak biztosítani, amely rendszerszinten hiteles, pontos és azonnali döntéseket tesz lehetővé és tehermentesíti a gazdálkodókat a termelési folyamat minden fázisában. A szemünk előtt kibontakozó intelligens gazdálkodói rendszer túlmutat a precíziós (helyspecifikus) gazdálkodás technológiáján, a szenzorokra épülő IoT integráció, D2D (eszközök közötti) és M2M (gépek közötti) kommunikáció, mesterséges intelligencia és gépi tanulás lehetővé teszi a mezőgazdasági folyamatok automatizálását, a valós idejű folyamatelemzésen alapuló döntéshozatalt, ugyanakkor csökkenti a munkaerő ráfordítást.
A jövő kommunikációja: 5G hálózatok és az Internet of Things (IoT) kombinációja
Az intelligens eszközök és érzékelők segíthetik a gazdálkodókat a hozam- és a hatékonyság növelésében. Minél több eszköz és adat áll rendelkezésre, a 4G hálózatnak annál nehezebb lesz megbirkózni vele. A mobilhálózatok ötödik generációja, az 5G átlagos adatsebessége jelenleg ötször gyorsabb, mint a 4G-é, és várhatóan több mint százszor gyorsabb sebességet is elérhet majd. Az 5G domináns szerepet fog betölteni a mezőgazdaság jövőjében, ugyanis három kulcsfontosságú alkalmazási területre fejlesztették ki: nagy sávszélességre, alacsony késleltetésre és több millió eszköz csatlakoztatására. Egy ilyen hálózat alkalmas a jelenleginél lényegesen nagyobb mennyiségű eszköz pozíciójának akár centiméter pontosságú meghatározására is, és megfelel a speciális használati feltételeknek:
- alacsony energiaszükséglet;
- akár több ezer párhuzamos kommunikációs csatorna;
- jellemzően kis adatmennyiségek, de pl. képek és videók továbbítása is (pl. automata rovarcsapdák, levélszkennerek, drónfelvételek, munkagépek, berendezések, illetve telephelyek, állatállományok kamerás vagy egyéb szenzoros megfigyelése);
- vezérelt vagy automatizált megoldásoknál két irányú adatkapcsolat;
- 0-24 órás folyamatos monitoring;
- adatgyűjtés-adattovábbítás változatos körülmények között (szabadtér, fedett termesztő- és tartóhelyek, raktárak, telephelyek);
- változatos kiterjedésű monitorozott terület (néhány m2-től több száz hektárig).
Kulcsfontosságú lesz az eszközök közötti kommunikáció helyi menedzselése. A jelenleg használt kis hatótávolságú vezeték nélküli és rádiós kommunikációs technológiákat (Bluetooth, Wi-Fi, RFID/NFC, Narrowband-IoT) a helyi igényekre és adottságokra szabva érdemes adaptálni.
A 4iG Csoport által biztosított keskenysávú szenzoros adatátviteli szolgáltatás lefedettsége – forrás: 4iG
A 4iG Csoport által biztosított 5G lefedettség – forrás: 4iG
Az 5G mobil privát hálózatok olyan dedikált magánhálózatok, amelyek szeparáltak a nyilvános rendszertől. Ezeket a hálózatokat a vállalatok saját telephelyeiken telepítik, és az 5G-képes eszközeikkel csatlakozhatnak hozzájuk. A privát 5G technológia kiemelkedő stabilitással és alacsony válaszidővel rendelkezik, és az egyedi, üzleti igényekre szabott infrastruktúrát biztosít. Emellett versenyelőnyt is jelent, mivel kiválthatja a vezetékes rendszereket, így a gazdaságok működése rugalmasabb és hatékonyabb.
Felhő és köd a jövő számítástechnikája
Mi a megoldás az eltérő földrajzi térben és változó időben, különböző platformokon keletkező rengeteg adat valós idejű összekapcsolására? A felhőalapú informatikai számítási szolgáltatások (például a kiszolgálók, a tárolás, az adatbázisok, a hálózatkezelés, a szoftverek, az elemzés és intelligencia) elérhetővé válnak az interneten keresztül, a „felhőben”.
A gazdálkodónak nem kell saját szervert és informatikai rendszert üzemeltetnie, csak egy szolgáltatóval szerződnie, hogy az adatai biztonságban, azonnal elérhetők legyenek minden munkatársa és partnere részére, a megfelelő jogosultságok szerint. A szolgáltatások azonnali információcserét biztosítanak a termőhelyi adatok, a gépek és a gazdaság irányítási rendszer között. A legújabb hardvereszközökön nyugvó magas szintű rendelkezésre állás gyors, biztonságos és hatékony megoldás.
Felmerülhet a kérdés, hogy a földrajzilag szétszórt adatgyűjtő eszközökről (meteorológiai állomások, drónok, mobiltelefonok, munkagépek és egyéb IoT eszközök) milyen sávszélesség biztosításával juttathatók el az adatok a feldolgozó központba. A „felhő”, mint centralizált adatfeldolgozási modell az ún. „köd” számítási réteg beiktatásával helyezi közelebb a számítási erőforrásokat és alkalmazás-szolgáltatásokat a végeszközökhöz. Az ilyen adattovábbítás az adat keletkezési helyén végzett előfeldolgozások révén hatékonyabb hálózati sávszélesség kihasználást, és kis késleltetésű, valós idejű elemzést tesz lehetővé.
Fejlesszünk együtt!
A 4iG Nyrt. Magyarország és a nyugat-balkáni régió vezető távközlési és IT-csoportja, a tudásalapú, digitális gazdaság egyik vezető vállalata. A vállalatcsoport az elkövetkező öt évben 150 milliárd forint értékben valósít meg digitális infrastruktúra-fejlesztéseket Magyarországon.
Ennek keretében folytatja a nagy kapacitású 5G technológia kiépítését is, a közeljövőben legalább 1000 bázisállomáson telepíti a jelenleg elérhető legmodernebb 5G technológiát. Távközlési kapacitását felhőszolgáltatással összekapcsolva a terepi adatgyűjtés támogatástól az adatforgalmazáson keresztül az adatfeldolgozásig, mesterséges intelligencia alapú adatelemzésig és adatmegjelenítésig a mezőgazdaság digitalizációjának minden fázisát képes támogatni.
Felkeltettük érdeklődését? Kövessen minket, forduljon hozzánk bizalommal!
|