Takarva él igazán a talaj
Az a felfogás, mely szerint a talaj akkor pihen, ha fekete ugarként hever, alapvetően hibás. Erről a saját szemünkkel is meggyőződhetünk: a bevetetlenül hagyott területeket a természet igyekszik benépesíteni, megjelennek az árvakelések és gyomok. Mi lenne, ha mi döntenénk el, hogy a tábláinkon a pihentetett – haszonnövény nélküli – időszakokban milyen növények fejlődnek, és ezeket a gazdaságunk szolgálatába állítanánk?
Takarónövények = Modern zöldtrágyázás
Mi a különbség a zöldtrágya és a takarónövény között? Az itthon is ismert zöldtrágyázás a takarónövények egyik ága a négyből, ennek célja a talaj szerkezetének, szervesanyag-tartalmának és tápanyag-körforgásának javítása. A takarónövények másik három funkciója az erózióvédelem, a tömörödött rétegek fellazítása és a hasznos szervezeteknek nyújtott élőhely és táplálék. A takarónövény nem csupán „elpusztítása” után fejti ki a hatását, hanem már a tenyészideje alatt is hasznot hajt.
A szudánifű, sziki kender és talajművelő retek keveréke a jelentős zöldtömeg mellett a talajt is átlazítja.
Mik a takarónövények előnyei?
A tömörödött rétegek (eketalpak) megakadályozzák, hogy főnövényünk gyökere mélyebbre nyúljon, így az kevesebb tápanyaghoz és nedvességhez fér hozzá. A takarónövények lazítják a talajt, megszüntetik a tömörödöttséget és segítenek a lazultság hosszú távú fenntartásában.
A köztesnövények nem csak a felszín feletti részeikkel, hanem jelentős gyökértömegükkel is hozzájárulnak a szervesanyag-tartalom növeléséhez. A humusztartalom feltornázása az egyik legjobb eszköze az aszály elleni védekezésnek: a humuszban gazdag közeg jobban tárolja a vizet, több tápelemet képes megkötni és teret ad a hasznos mikroorganizmusoknak.
A gyorsan növekedésnek induló takarónövények képesek meggátolni a gyomok fejlődését is: a nem kívánatos növények kevesebb fényhez, tápanyaghoz és vízhez jutnak.
1Összes N - összes nitrogén a növényből (talajból felvett és légkörből megkötött). 2N felvevő - képes felvenni és tárolni a talajban lévő nitrogént. 3Talajépítő - jelentős mennyiségű szerves anyagot képez és javítja a telej szerkezetét. Minden takarónövénynek megvannak az előnyei – csak meg kell ismerned őket. |
A masszív gyökérzettel rendelkező takarónövények, mint például a retekfélék felveszik a talaj mélyebb rétegeiben elérhető tápanyagokat, és azokat egész télen keresztül tárolják. A köztesnövény elpusztulása után ezek az elemek felszabadulnak és elérhetők lesznek a következő kultúra számára. A parlagon hagyott föld ki van téve a természet kényének-kedvének: az eső, szél, fagy/olvadás következtében romlik a talaj szerkezete, a tápanyagban gazdag felső réteg lemosódik. Az egybefüggő zöld takaró és a gyökérzet védelmet nyúlt az erózió ellen.
A változatos takarónövény-keverékek vonzzák a hasznos szervezeteket, úgy a talaj felett, mint a talaj alatt. A megfelelő mix összeállításával előnyösen befolyásolhatjuk a területünkön élő fauna összetételét.
Az eredmény: javul a talajod szerkezete, kevesebb növényvédő szert és műtrágyát igényel a területed, jobb lesz a vízgazdálkodás, csökken a gyomok és károkozók nyomása – mi következik ebből?
Növekszik a termésátlag, csökken a ráfordítás, azaz több pénz marad nálad. A kutatások alapján a haszon hektáronként nettó 25-100 000 forinttal lehet több.
Takarónövények, baktériumtrágya vagy szerves trágya?
A három technológiai elem nem zárja ki egymást, mi több, ezeket együtt használva fokozhatók a hatások: a szerves trágyából feltáródó tápanyagokat a takarónövények hatékonyan tudják hasznosítani, a mikrobiológiai készítményekkel oltott talajban a gyökérfolytonosságnak köszönhetően pedig egy megújuló talajélet alakul ki, amelyből a haszonnövények is profitálnak.
Minél a bonyolultabb a keverék, annál jobb?
A takarónövények alkalmazását 2-3 növénnyel érdemes kezdeni, majd a keverékek bővítése egymást kiegészítő fajokkal a takarónövények egyre több előnyét nyújtja. A Démétér Biosystems TillageMix keverékei között valamennyi lépcsőfok megtalálható: a mixeket a hazai tapasztalatok és a hazai körülmények alapján állítottuk össze. A többféle célnak, termőhelynek és költségvetésnek megfelelő mixek között a kezdő és haladó takarónövényes gazdálkodóként is megtalálod a számításaidat.
Minden vetésforgóra és vetésidőre van egy TillageMix keverékünk.
Miért a Démétér keverékeit válaszd?
A Démétér Biosystems az egyetlen olyan magyar cég, amelynek fő profilja a hazai körülményekre kialakított takarónövény-keverékek összeállítása és forgalmazása. Mixeink titka a bevételarányosan legmagasabb kutatásra-fejlesztésre fordított összeg, valamint az, hogy nem csak faj- és fajtakísérleteket végzünk, hanem technológiai megoldásokon is dolgozunk. Amikor tőlünk szerzed be a takarónövény-vetőmagokat, akkor biztos lehetsz benne, hogy komplett talajmegújító technológia található a zsákban – ezt a talajra, klímára és művelési módra szabott szaktanácsadási rendszerünk is garantálja.
Ismerd meg a modern zöldtrágyázás módszereit és keltsd életre a talajaidat – a részletekért látogass el a takaronovenyek.hu oldalra!