Fehérpenészes szártő- és tányérrothadás
Ez a kórokozó azért különösen veszélyes, mert a növény bármely fejlődési stádiumában fertőzhet, és bármelyik föld feletti részét képes megfertőzni. Rendkívül polifág, több száz gazdanövénnyel rendelkezik. Szántóföldi növényeink közül az őszi káposztarepcét és a szóját is fertőzi, ezért sem érdemes ezeket a növényeket egymás mellé vetnünk. A védekezés egyik fontos eleme a megfelelő vetésforgó kialakítása és az izolációs távolság betartása az erre fogékony növénykultúrák között.
Fehérpenészes szártő-rothadás következtében hervadó napraforgó – A szerző felvétele
Aszkospórával történő fertőzés során a kórokozó fertőzheti a leveleket és a napraforgó tányérját is. Ha a leveleket fertőzi a levélnyélen keresztül, a fertőzés a szárba jut, és szárölelő rothadás alakul ki. A fertőzés feletti növényi rész ennek következményeképp teljesen elpusztul. A tányérfertőzés jellemző tünete a fehér penészbevonat és a tányér rothadása. Majd később a szkelóciumok rácsszerű képződményt alkotnak a napraforgó tányérjának rostjai között.
A már említett agrotechnikai védekezések mellett (vetésforgó, izolációs távolság) érdemes odafigyelnünk a tábláink gyommentesen tartására, hiszen gyomnövényeink között is bőven találunk olyan fajt, mely gazdanövénye lehet a szklerotíniának, pl. parlagfű és szerbtövisfélék. A sűrű, gyomos állomány emellett árnyékoló hatásával is rontja az esélyt a napfény jótékony hatásának kifejtésére a károsítóval szemben. A közvetlen napfény képes elpusztítani a felszínre törő apotéciumkezdeményeket, melyek a gomba termőtestjei. (A tölcsérszerű apotéciumokban képződnek az aszkuszok, bennük pedig az aszkospórák, azaz a fertőző képletek.)
A fehérpenész ellen védekezhetünk biológiai és kémiai szerekkel is. A gyakorlatban már több éve megtalálhatóak olyan biológiai készítmények, melyeknek hatóanyaga a Coniothyrium minitans „gombaevő” gomba. Több tucat törzsét ismerjük, melyeket ha betakarítás után a tarlómaradványokra permetezzük, majd betárcsázzuk, eredményesen pusztítják a fehérpenész szkleróciumait.
Fungicidek tekintetében igen széles, ugyanakkor folyton változó a termékválaszték. De a kémiai védekezés szempontjából azért lényeges megemlíteni, hogy alapvetően az időjárás a meghatározó, hiszen csapadékos nyarak esetében nem tudjuk biztosítani a megfelelő termésbiztonságot gombaölő szeres védekezés nélkül.
Csapadékos nyarak esetében nem tudjuk biztosítani a megfelelő termésbiztonságot gombaölő szeres védekezés nélkül – fotó: MTI/Balázs Attila
Szürkepenészes tányérrothadás
A szürkepenészes tányérrothadás kórokozója a Botrytis cinerea gomba, mely szintén rendkívül tág gazdanövénykörrel rendelkező kórokozó. Legismertebb gazdanövénye a szőlő, de számos más gyümölcs- és zöldségfélét is fertőz a szántóföldi kultúrák (őszi káposztarepce) mellett. A gazdanövény bármely részét fertőzheti a szklerotíniához hasonlóan, de a leggyakoribb károsítást a napraforgó tányérjának fertőzésével okozza.
A kórokozó kétféleképpen fertőzhet: sebzéseken keresztül vagy pollenstimulációval. A fertőzés következtében a szövetek barnulnak, majd elhalnak. A csapadékos, párás időjárás hatására pedig egérszürke színű penészbevonat képződik a beteg felületen. A jó agrotechnika mellett (vetésforgó, nitrogénbőség és állománysűrítés kerülése, gyommentesen tartás) úgy előzhetjük meg a betegség kialakulását, hogy már a vetés előtt olyan napraforgóhibridet választunk, mely kevésbé fogékony a kórokozóra.
Hatékony biológiai védekezési módszer a Trichoderma harzianum hiperparazita gombatartalmú készítmények talajba juttatása és bedolgozása. Ez a gomba átszövi a gyökér környezetét, és gátolja a kórokozó gombák és mikroorganizmusok szaporodását. A botrítisz mellett más gombás eredetű betegségek ellen is hatékony, mint a Slerotinia slerotiorum (fehérpenész), a Rhizoctonia solani, a Fusarium és a Phytium-fajok, valamint a Meloidogyne incognita fonálféregfajok kártételét is képes csökkenteni.
A betegség kialakulásának szempontjából a virágzás időszaka a legérzékenyebb. Amennyiben virágzás folyamán csapadékos időjárás várható, elengedhetetlenül fontos a fungicides kezelés végrehajtása. De jó hír, hogy ha a virágzás alatt száraz, meleg időjárás tapasztalható, a kezelés elhagyható. Többéves tapasztalat igazolta, hogy a virágzás utáni esők már nem kedveznek a szürkepenésznek.