A tarlóhántásról dióhéjban
Arról az agrotechnikai műveletről van szó, amikor a talajt sekélyen (6-15 cm) meglazítjuk, majd pedig a felszínt lezárjuk. Jobb a hántás minősége, ha a szalmát az aratással egy menetben zúzzuk. A megfelelő szalmazúzás, és terítés a jó tarlóápolás alapfeltétele, mivel, ha egyszerre nagy mennyiségű szármaradvány kerül a talajba, akkor a talajban lévő mikroorganizmusok lebontó képessége lassul.
A megfelelő szalmazúzás, és terítés a jó tarlóápolás alapfeltétele – Fotó: Filyó Mihály
Azokban az években – mint idén is –, amikor a hőség kevés csapadékkal párosul, kiemelt jelentősége van a talajtakarásnak, mivel ilyenkor óvja a talajt a kiszáradástól, a művelhetőség elvesztésétől, amikor pedig túl sok a csapadék, akkor az eliszaposodást és a kicserepesedést előzhetjük meg a megfelelő tarlóápolási munkálatok elvégzésével.
Növényvédelmi szempontból is kiemelt szerepe van a megfelelő tarlóápolási munkálatoknak. Az apróra zúzott szár a kártevők és kórokozók számára sem ideális, illetve lehetőséget biztosítunk a talajban lévő mikroorganizmusoknak, hogy felvegyék ellenük a versenyt a szárbontásban betöltött szerepük mellett. Emellett a gyomnövények ellen is hatékonyabban tudjuk felvenni a versenyt megfelelő tarlóápolási munkát követően.
A tarlóápoláshoz szükséges gépekről korábban ITT és ITT írtunk. Nézz körül a Piactéren!