A kár nem csak a csőben tett minőségi rongálásban nyilvánul meg. A rágás gátolja a tápanyagforgalmat, fokozza a stresszérzékenységet, a fellépő gombabetegségek (golyvásüszög, szár- és csõfuzárium) pedig tovább csökkentik a termést. Azon is érdemes elgondolkodni, hogy a művelettakarékos és forgatás nélküli talajművelési eljárások várhatóan fokozzák a fertőzést, s ezáltal a kár gazdasági jelentőségét. Száraz, meleg tavasz és nyárelő után nagyobb fertőzés szokott kialakulni. A hatékony védekezés időzítéséhez, a szer és a módszer megválasztásához csak hozzáértő, térségi adatokat is ismerő szakember tud megfelelő tanácsot adni.
Molykártételhez kötődő fuzáriumfertőzés – fotó: MKK
A fénycsapdák folyamatosan fogják már a gyapottok bagolylepkét is. Előfordulhat, hogy a hernyók tömeges kelése idén nem kési le a "tejeskukoricát", s akkor a gombafertőzések bevitelében ő is jelentős szerepet játszhat!
Ha a virágzás idején is csapadékos lesz az időjárás, készülni kell a Fuzárium és Aspergillus gombák okozta fertőzés kialakulására. Mind a szer megválasztása, mind a permetezés időpontja kulcsfontosságú a sikeres védekezés szempontjából. A rovarkártevők mindegyik gombafaj fertőzését elősegíthetik. A nyárra jellemzők a jégesővel kísért záporok, zivatarok. A jégszemek által okozott sebeken keresztül befertőződhet a növény golyvásüszöggel. Ha a nővirágzatot fertőzi a golyvásüszög, súlyos kárt okozhat, ezért ajánlatos védekezni ellene. A növény egyéb részeinek fertőzése esetén a terméskiesés általában kisebb.