A szöveget a plenáris ülésen a pártok közötti többséggel támogatva döntöttek az NGT-k új keretének meghatározására irányuló javaslatról, amelyekre jelenleg a géntechnológiával módosított szervezetekre (GMO-kra) vonatkozó szigorúbb szabályok vonatkoznak – írja a nak.hu.

génszerkesztés

Az NGT-k kulcsfontosságúak Európa élelmezésbiztonságának megerősítésében – fotó: pixabay.com

Mint írják, a törvényhozók megállapodtak abban, hogy az NGT-k két kategóriáját hozzák létre: a génmódosított növényeket, amelyek „nem különböztethetők meg” a hagyományos nemesítéssel nyert növényektől (NGT 1) – amelyek mentesülnének a GMO-jogszabályok előírásai alól – és a „komplexebb módosításokat” tartalmazó növényeket (NGT 2) – amelynek továbbra is szigorúbb szabályokat kellene követnie.

Az EU végrehajtó testületével összhangban a képviselők megszavazták, hogy az összes NGT-t kizárják az ökológiai termelésből, „mivel kompatibilitásuk további megfontolást igényel”.


Közismert, hogy az Európai Parlament 2023. november 22-én leszavazta a tervezett uniós növényvédelmi rendeletet (SUR), aminek az a hozadéka a gazdák számára, hogy 2030-ig nem kell majd 50%-kal csökkenteniük a növényvédő szerek használatát, ám versenyképesség és gazdaságos termelés szempontjából nem lehet figyelmen kívül hagyni azokat az előnyöket, melyeket az új technológiák magukban rejtenek.

Az Euroseeds (Európai Vetőmagipari Szövetség) ünnepelte az eredményt, „ jelentős előrelépésnek” nevezve az európai mezőgazdasági innováció és fenntarthatóság terén.

Hasonlóképpen, a COPA-COGECA uniós mezőgazdasági termelők szövetsége is azt mondta, hogy az NGT-k segítik a mezőgazdaságot „összeegyeztetni a termelést és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást”, és GMO-ként való kezelésük „anakronisztikus a tudomány és a gazdálkodók szempontjából”.

szavazás után Jessica Polfjärd (EPP, SE) előadó a következőket mondta:

Az NGT-k kulcsfontosságúak Európa élelmezésbiztonságának megerősítésében és mezőgazdasági termelésünk környezetbarátabbá tételében. Az új szabályok lehetővé teszik olyan továbbfejlesztett növényfajták megjelenését, amelyek magasabb hozamot biztosítanak, ellenállnak az éghajlatnak, vagy kevesebb műtrágyát és növényvédő szert igényelnek. Remélem, hogy a tagállamok hamarosan elfogadják álláspontjaikat, hogy az európai választások előtt elfogadhassuk az új szabályokat, és megadhassuk a gazdálkodóknak a zöld átálláshoz szükséges eszközöket." – olvasható a nak.hu cikkében.

Következő lépések

Most az Európai Tanácson múlik, hogy elfogadja általános megközelítését, hogy a háromoldalú egyeztetések gyorsan elkezdődhessenek, a Parlament pedig készen áll arra, hogy tárgyalásokat kezdjen az EU tagállamaival a végleges törvényről.