A legismertebb ezek közül az aszály volt, de nemcsak ezekre érdemes figyelnünk: a többi, időjárás okozta kár és hozamkiesés is itt van még a láthatáron.
Most, 2025 tavaszán az ország egyes részein a sok csapadék miatt kialakult sár hátráltatta a tavaszi vetések elkezdését. A száraz tél és a tavasz eleje megalapozta, hogy kihirdessék a tartósan vízhiányos időszakot. Nem is lett szebb a folytatása: április elején súlyos tavaszi fagykárokat szenvedtek a gyümölcsöseink, komoly károkat okozott a fagy a kajszibarackban és az almában. Nemsokára a májusi és nyári viharokra és jégesőkre készülhetünk és senki sem tudja, hogy mikor kezdünk megint aszályról beszélni.
Nem lehet elhessegetni a klímaváltozás hatását, mikor a csapadék területi és időbeli eloszlása ilyen szélsőségesen megváltozott. A nyári hónapokban gyakoriak az intenzív, rövid ideig tartó zivatarok, amikor a víz nagy része hamar lefut a felszínről, nem szivárogva be a mélyebb talajrétegekbe. Ráadásul, ha nem folyik le a víz a szántóföldről, hanem hetekig megáll, akkor meg a belvíz pusztítja ki a növényállományt. Ugyanakkor egyre gyakoribbak a hosszú, csapadékmentes hetek, amikor a növények számára nélkülözhetetlen talajnedvesség egyszerűen elillan.
A termelőknek tehát nem csupán a mindenkori időjárásra kell reagálniuk, hanem fel kell készülniük a változó klímára új fajtákkal, öntözési rendszerekkel, talajmegújító technológiákkal. És nem elhanyagolni a jelentőségét a gazdaság pénzügyi helyzetét stabilizálni hivatott növénybiztosítás megkötésének sem, ami az egyik leghatékonyabb kármérséklő megoldás.
Nemsokára a májusi és nyári viharokra és jégesőkre készülhetünk és senki sem tudja, hogy mikor kezdünk megint aszályról beszélni – fotó: Agrisk.hu
Mitől véd a növénybiztosítás?
A biztosítás a már kikelt, lábon álló növényben keletkezett természeti károk okozta hozamveszteséget (bizonyos esetekben a minőségi károkat is) fedezi. Ez azt jelenti, hogy kártérítést nyújt a gazdának, aki így nem szenvedi el azt az anyagi veszteséget, amelyet a kár okoz.
Ezzel megvédi a gazdasága és végső soron a családja pénzügyi egyensúlyát, nem kényszerül hitelt felvenni vagy eladni egy gépet, következő évben is el tudja indítani a gazdálkodást.
Meddig és mire lehet biztosítást kötni? Mire kell ügyelni?
A szántóföldi növények az ún. “C” kategóriás növények, míg a zöldségfélék és a gyümölcsültetvények a “B” kategóriába sorolódnak. Ezeknél egyenként lehet összeválogatni a kockázatokat, így a jégkockázat mellé tűz és vihar is köthető.
Aszálykárra az ún. “A” csomagban lehet biztosítani, ami tartalmazza a felhőszakadás károkat, az árvizet is. Minden veszélyfajtára csak addig lehet kötni, míg a biztosítók engedik, de legkésőbb május 31-ig és senkinek nem tanácsos a végéig várni, aminek több oka is van.
- az egyik biztosítónál április 30. a határidő, ameddig -30% kármentességi kedvezménnyel köthetőek a növénybiztosítások
- egy másiknál április végéig tart az önrészmentes kötési akció
- van egy olyan szabály, hogy az állami Kárenyhítéstől kapható juttatást nem felezik le, ha még a káresemény előtt kötjük meg a biztosítást.
- az a tapasztalat, hogy a biztosítók meghatároznak egy bizonyos kvótát az aszálybiztosításokra és ha ez betelik, az adott területen már nem lehet többet kötni.
- a kötési szezon közben a biztosítók folyamatosan figyelik, hogy aktuálisan hol van aszályhelyzet és hol nagyobb a kockázatuk. Ezért bármikor bejelenthetik, hogy egy adott területen nem kötnek “A” csomagot. (Az első bejelentés idén már megtörtént: az Allianz kukoricára NEM ad "A" csomagot és Jász-Nagykun-Szolnok megyében semmire sem ad "A" csomagot.) Még van olyan biztosító, amelyik igen, de nem tudjuk, meddig.
Tehát ha már tudjuk, hogy mit és nagyjából hová fogunk vetni, érdemes megkötni az “A” csomagot.
Nem érdemes várni az egységes kérelem elkészültére sem
Nem feltétele a biztosítás megkötésének a beadott egységes kérelem sem. Az sem, hogy el legyen vetve az adott növény.
Kötés után is van lehetőség módosítani a valós adatoknak megfelelően, sőt, a biztosítók a nyár folyamán egyeztetnek az Államkincstárral és képesek módosítani a területeket a beadott egységes kérelemnek megfelelően.
Egy, ami fontos: mindenképpen jelöljük meg benne, hogy kérünk állami támogatást a növénybiztosítás díjához. Ez nem kötelez kötésre, de ha nincs bejelölve, akkor nem kapjuk meg az állami támogatást, ami akár 70% is lehet.
Agrisk – 10 éve megbízható partner
Az Agrisk immár 10 éve áll a hazai gazdák mögött, segítve őket abban, hogy könnyedén tájékozódhassanak a rendelkezésre álló növénybiztosítási lehetőségekről és időben megköthessék a számukra legkedvezőbb növénybiztosítást.
Célunk, hogy a termelők számára átlátható, személyre szabott megoldásokat kínáljunk, hozzájárulva ezzel a magyar mezőgazdaság hosszú távú fenntarthatóságához. Ha többet szeretnél megtudni, vagy azonnal kiszámolnád, milyen díjon tudsz idén növénybiztosítást kötni, látogass el az Agrisk oldalára és kalkulálj!