Július elején avatták fel Au in der Hallertauban Németország első komlótermesztéssel kombinált naperőművét, számolt be az eseményről a PV Magazin. Az Agrar Energie vállalat 1,5 millió euróból napelemeket telepített egy komlóültetvény fölé, a létesítmény összesen 1,3 hektárnyi területet foglal el, amelyen a sör alapanyaga mellett most már napenergiát is termelnek. A komlótermesztési-fotovoltaikus projektet a Fraunhofer Institute és a freisingi Weihenstephan-Triesdorf Műszaki Főiskola szakmai támogatásával valósítják meg – írja a villanyautosok.hu

komló

A napelemek viszont amellett, hogy áramot termelnek, egyben védelmet is biztosítanak az elemektől – fotó: Youtube videó

A szélsőséges hőség és a túl kevés csapadék miatt a jövőben a termelők terméskieséssel számolhatnak

A klímaváltozás a komlótermesztést is befolyásolja.

Már eddig is kihívást jelentett, de a gazdaságom most felkészült a jövőre. A klímaváltozás és a csapadékhiány idején ez a projekt egy második bevételi forrást biztosít a számomra

– mondta el Josef Wimmer, aki komlótermesztéssel foglalkozik.

A szélsőséges hőség és a túl kevés csapadék miatt a jövőben a Wimmerhez hasonló gazdálkodók még több terméskieséssel számolhatnak.  A napelemek viszont amellett, hogy áramot termelnek, egyben védelmet is biztosítanak az elemektől: árnyékot adnak, garantálják, hogy a növények kevésbé legyenek stresszesek, és még csökkenthetik a vízpárolgást is.


Az agrár-fotovoltaika sok gazdálkodó számára jelent új lehetőséget

A fotovoltaikus paneleket acéloszlopokra telepítik, ezeken a komló is könnyen felfuthat.

Ezzel a technológiával a lehető legjobban össze tudjuk egyeztetni az energiatermelést és a mezőgazdasági felhasználást. A fotovoltaikus termelést anélkül tudjuk fejleszteni, hogy értékes mezőgazdasági területeket veszítenénk el

– mondta a bajor gazdasági miniszter, Hubert Aiwanger az avatás során tartott beszédében. A helyi potenciál óriási, hiszen a régióban 17.200 hektáron termesztenek komlót.

Aiwanger szerint az agrár-fotovoltaika sok gazdálkodó számára érdemi lehetőséget jelent egy második bevételi forrás megteremtésére.

Ez az első üzem számos értékes, a gyakorlatban nagy jelentőséggel bíró tapasztalattal fog szolgálni a jövőbeni agrár-fotovoltaikus projektek számára is

– tette hozzá a miniszter.

Az árnyékolás a száraz időszakokban javítja a növények hozamát

A változó klímájú világban nem a komló az egyetlen haszonnövény, melynek termesztését érdemes lehet napelemekkel kombinálni. A kérdéskört a Hohenheimi Egyetem kutatói a vizsgálták megHogyan lehet összeegyeztetni a megújuló energiát és a mezőgazdasági termelést egy kiszáradó világban című tanulmányukban, amiben arra a következtetésre jutottak, hogy normál csapadékviszonyok közepette az árnyékolás csökkenti ugyan a termés mennyiségét, de a száraz időszakokban javítja a növények hozamát a párolgás visszafogása révén.

A kutatók szerint az agrár-fotovoltaika ígéretes technológia lehet a terméshozamra gyakorolt stabilizáló hatása miatt, ami különösen fontos lehet azokban a régiókban, mint India vagy Afrika, ahol egyszerre van jelen az erős népességnövekedés és a rendszeres aszály.

De a jövőben Európában is hosszabb aszályos időszakokra kell számítani, a hőmérséklet emelkedése, valamint a csapadék mennyiségének és eloszlásának változása az éghajlatváltozás várható jellemzője lesz.  Ebben a mediterrán térség jelentős része különösen érintett.

A 15 százalékos árnyékolást az eddig vizsgált növények többsége jelentős termésveszteség nélkül tűri

Sőt! A bogyós gyümölcsök, gyümölcsök és bizonyos zöldségek az árnyékolásból még profitálnának is, míg a takarmánynövények, a leveles zöldségek, a gumós és gyökérzöldségek, valamint a legtöbb gabonafaj terméshozama csak minimálisan csökkenne a módszer alkalmazásával (a kukorica, a bab, a szója és a csillagfürt terméshozama viszont még alacsony árnyékolás mellett is jelentősen visszaeshet).

Az adott mértékű árnyékoláshoz legjobban passzoló növények megtalálásához a kutatók szerint további vizsgálatokra van szükség és olyan intelligens agrár-fotovoltaikus rendszerek kifejlesztésére, amelyek szabályozzák a panelek tájolását és ezáltal az árnyékolást.