A hazai növénytermesztésben a termésmennyiséget csökkentő környezeti tényezők közül az aszály a legjelentősebb. A különböző fenológiai fázisokban jelentkező szárazság eltérő mértékű terméscsökkenést és gazdasági károkat okoz a szántóföldi és a szabadföldi kertészeti kultúrákban. Ezen felül a víz által okozott erózió is okoz jelentős gazdasági károkat a lejtős szántóföldeken és szőlőültetvényeken.
Az Algater talajalga alkotta biológiai talajtakarás erre a problémára ad megoldást.
AlgaTer készítmény
Az AlgaTer egy Európában egyedülálló algakészítmény, felhasználási területe a talaj, célja az intenzív termesztési körülmények és kemizálás okán lecsökkent mikroszervezetek pótlása.
Az Algater talajalgái fontos szerepet játszanak:
- a degradálódott talajok életének újraindításában,
- az eróziós talaj- és vízveszteségek – akár 50%-os – csökkentésében,
- a talajok szerkezetének javításában,
- nitrogénnel és szerves anyagokkal való dúsításában,
- táplálékul szolgálnak egyes élőlények számára,
- növekedésszabályozó anyagaik révén elősegítik magasabb rendű növények fejlődését, mint egy termésnövelő termék,
- kialakítják a termés biztonságát,
- segítenek a szélsőséges mennyiségű és eloszlású csapadék felvételében, tárolásában és a növények számára történő leadásában,
- és a drága öntözővizek sokkal jobb hasznosulásában.
Az alga a talajfelszínen elszaporodva jelentős mennyiségű értékes és különleges – a növényi élethez szükséges esszenciális lipideket és fehérjéket, aminosavakat tartalmazó – biomasszát is képezhet, 50-150 kg/ha mennyiségben.
A talajban élő algák szerepe a talajjavításban:
- a degradálódott talajok életének újraindítása
- az eróziós veszteségek csökkentése
- a talajok szerkezetének javítása
Mivel indokolhatóak ezek a kedvező, a talajt biológiailag javító jelenségek?
- A Klebsormidium bilatum talajalga kérget képez a talajban található baktériumokkal, algákkal és gombákkal (BSC)
Fotó: AGRO.bio Hungary Kft.
- Az együttélés – BSC – védelmet és tápanyagokat biztosít a talajban élő baktériumoknak, amelyek így képesek sokkal nagyobb sűrűséget elérni, és a sejtek közti kommunikációt is javítja.
- A sejtek közti kapcsolat kialakítása során nagy víztartalmú, bonyolult hálószerű kapcsolat jön létre a sejtek között, ami védi a mikroorganizmusokat a kiszáradástól és a toxikus vegyületektől.
- Az EPS (exopolimerek) egy része tartalék szénforrásként/energiaforrásként felhasználható tápanyaghiány esetén a mikroorganizmusok és növények számára egyaránt.
- Képes alacsony humusztartalmú homoktalajokon is elszaporodni, ahol – mint az autotróf, fotoszintetizáló szervezetek – megtelepedve növeli az esszenciális tápanyagtartalmat és fonalas makromorfológia szerveződésével más baktériumok tápanyagául és szaporodási felszínéül szolgál.
Klebsormidium fonalak által bezárt oxigén buborék (Gerbersdorf, 2015) – fotó: AGRO.bio Hungary Kft.
- az Algater készítmény a gyenge kötöttségű talajokon is hatásosnak bizonyult (lösz és homoktalaj), de igazolt hatás volt kimutatható csernozjomon, barna erdőtalajon és réti talajon is.
Az Algater talajalga készítmény a talajok felszínét biológiailag betakarva:
- védelmet nyújt a szélsőséges klímahatásokkal szemben.
- sokáig megőrzi a vizet a talaj felső rétegében, ami a sorközökben hatásosabb a nagyobb érnyékhatás miatt.
- lejtős és laza szerkezetű (lösz, homok) talajokon a sorközökben kialakuló vízeróziót jelentősen – akár 50%-kal is – csökkenti, visszatartva a talajszemcséket és az amúgy elfolyó csapadék vizét.
A szántóföldi vizsgálatokat Zala megyében, Esztergályhorvátitól délre eső szántóterületen végezték el, a területet homokos löszön kialakult agyagbemosódásos barna erdőtalaj fedi.
2020-ban 4,5 hónap után a keletkezett BSC réteg 34%-kal csökkentette az erózió hatását és egyben szignifikánsan növelte a talaj nedvességtartalmát!
Szőlőültetvényben (Tokaji Szőlészeti Kutatóintézet) végzett talajeróziós kísérletekben 2020-ban és 20021-ben is ismétlődően 50-50%-kal csökkent a talajerózió mértéke és 50%-kal több nedvességet tartott vissza az esőztetős kísérletekben.
Forrás: AGRO.bio Hungary Kft.
Könnyen belátható, hogy biológiai talajtakarással a környezet kímélése és a gazdasági, megtérülési szempontok összefüggenek: a fenti eredmények alapján öntözéses növénytermesztés esetén kisebb vízfelhasználás, az öntözés nélküli technológiában pedig magasabb terméshozam és jobb minőség és termelésbiztonság prognosztizálható. Így a termelő gazdaságosabbá teheti rövid és hosszú távon is a termőtalajának vízgazdálkodását. Ezzel egyidőben jelentős talajvédelem is lezajlik az erodáció mértékének 35-50%-os csökkentésével, ami hosszú távon biztonságos termelést tesz lehetővé.