Ez a természetes eredetű, biogazdálkodásban is engedélyezett, sokoldalú tápanyagforrás javítja a talaj minőségét és a tápanyag-hasznosulást, elősegíti a hatékonyabb, gazdaságosabb termelést és magasabb minőségű termést biztosít. Fenntartható, környezetkímélő alternatívát kínál a tápanyagutánpótlásra.

Javítja a tápanyagfelvétel hatékonyságát az optimális hozam elérése érdekében

A Polysulphate segítségével csökkentheti a műtrágya használattal járó üvegházhatású gázok kibocsátását, és kevesebb ráfordítással is többet termelhet, így pénztárcáját és a környezetet egyaránt kíméli.

Egyre fontosabbá válik a tápanyagutánpótlás hatékonysága; azaz, hogy a kijuttatott tápanyagok valóban hasznosuljanak és a növények a lehető legmagasabb minőséget és hozamot produkálják. Ez szántóföldi növények, gyümölcsök termelésénél, de még legelők gondozásánál is fontos szempont.

kalászos

Az őszi gyökerezés serkentésével segíthetjük legjobban a tápanyagok optimális hasznosulását

A kijuttatott tápanyag tényleges hasznosulása a garancia arra, hogy gazdaságunk elérje a kívánt mennyiséget és minőséget. A megfelelő táplálással nem csak magasabb hozamot produkálhatunk, de egyben csökkentjük a talajba elszivárgó, kimosódó tápanyagok mennyiségét is, csökkentve ezzel a nemkívánatos környezeti hatásokat.

Az ICL több kísérletben is bizonyította, hogy a Polysulphate serkenti az őszi begyökeresedést és kiegyensúlyozott növekedést, ami betakarításkor magasabb hozamot eredményez.

Balra: termelői gyakorlat, Polysulphate nélkül; jobbra: termelői gyakorlat Polysulphate kezeléssel kiegészítve – fotó: ICL SF Magyarország

Tudta?

A Liebig-féle minimum-elv kimondja, hogy a növények növekedése nem a teljes tápanyagmennyiségtől függ, hanem a legkisebb arányban jelen lévő tápanyag mennyiségétől. Azaz hiába van egyfajta tápanyagból elegendő, ha a növények egészségéhez szükséges más tápanyagokból viszont hiány áll fent, minőségi romlást tapasztalhatunk. Ez a törvény ősszel ugyanúgy igaz, mint tavasszal.

Fontos tápanyagok őszi vetésű növényekhez

A kén a fehérjék építőeleme, elengedhetetlen az egészséges növekedéshez. Segíti egy egészséges gyökérzet fejlődését. Megfelelő mennyiségű kén segíti a nitrogén és egyéb tápanyagok felvételét is.

A kálium növeli a növény ellenálló képességét és hidegtűrését. Szabályozza a gyökérzet vízfelvételét, így elősegíti a talajban oldott tápanyagok felvételét.

A kalcium és a magnézium szintén szerepet játszik a gyökerek fejlődésében és a megképzésben is. A magnézium a fotoszintézis központi eleme. A kalcium segíti az ellenálló, szilárd szövetek képződését.

tápanyag és  fejlődő növény

Segíti egy egészséges gyökérzet fejlődését – fotó: ICL SF Magyarország

Kénhiányos területek

Talajból felvehető kénből gyakran alakul ki hiány, főként ősszel.

A légkörből talajba megkötődő kén mennyisége drasztikusan csökkent az elmúlt 50 évben, így sok területen alakult ki kénhiány. Fontossá vált a kén tartalmú tápanyagok alkalmazása a hiányzó mennyiség pótlására.

Hagyományosan tavasszal, az első nitrogénkezeléssel egyidőben kijuttatott kénnek azonban az őszi időszakban is kiemelkedő szerepe van. Újabb és újabb kísérletek bizonyítják, hogy a gyökérzet növekedésének serkentésével az ősszel kijuttatott kén mennyiség megalapozza a hatékony tápanyagfelvételt és a növények egészségét a teljes téli időszak idejére.

szántóföld kalászos növényekkel

Talajból felvehető kénből gyakran alakul ki hiány, főként ősszel – fotó: ICL SF Magyarország

Adja meg az induláshoz szükséges tápelemeket növényeinek

A magasabb hozam elérése a gyökérfejlődésnél kezdődik. Itt alapozhatjuk meg a hatékony tápanyagfelvételt és az erőteljes gyökérzet kialakulását. Minél nagyobb a gyökértömeg, annál több tápanyagot tud felvenni a növény.

Tudta?

Ha minden egyes gyökér csak egyetlen centiméterrel hosszabbra nő, azzal egy hektáron termelt növények további 130 tonna termékeny talajréteget érhetnek el.

Átlagosan 30%-os gyökértömeg növekedés

Az elmúlt három év ICL kísérleteiből és termelőink visszajelzéseiből kapott adatok azt mutatják, hogy átlagosan 30%-os gyökértömeg-növekedésre számíthatunk, ha ősszel az ICL Polysulphate alapú termékcsaládjának tagjait alkalmazzuk.

műtrágya kén, kálium, magnézium és kalcium pótlására

Balra: termelői gyakorlat kiegészítő Polysulphate kezeléssel; jobbra: termelői gyakorlat Polysulphate nélkül – fotó: ICL SF Magyarország

Jobb nitrogénfelvétel

A kén és a kálium egyaránt hozzájárul a nitrogénhasznosulás fokozásához még ősszel is, ahol a talajban bomló növényi részekből rendelkezésre áll nitrogén; a természetes bomlási folyamatok során felszabaduló nitrogén a felvehetővé válik.

Ha nincs elegendő kálium és kén, ez az értékes nitrogén elvész – ez gazdaságtalan, valamint a talajból kimosódó nitrogén a környezetet is terheli.

A tápanyag – de főként a nitrogén – hasznosulásának fokozása az egyik legnagyobb lépés, amit a zéró kibocsátás érdekében tehetünk. Értelemszerűen minél nagyobb arányban veszik fel a növények a kijuttatott tápanyagot, annál kevesebb szivárog el a talajba, így a környezetet és a pénztárcának egyidejűleg kíméljük, ugyanannyi nitrogén műtrágya felhasználása mellett.

A kén és kálium fontos tápanyag a búza számára

Balra: termelői gyakorlat Polysulphate nélkül; jobbra: termelő gyakorlat kiegészítő Polysulphate kezeléssel – fotó: ICL SF Magyarország

A kísérleti eredmények 28%-os javulást mutatnak a nitrogén hasznosulásában

2020-21-ben őszi árpában végzett kísérlet azt mutatja, hogy 100 kg/ha Polysulphate alkalmazásával 28%-ot javult a nitrogén hasznosulásának aránya, és 41%-kal a kén hasznosulásának aránya. Ez a kimagasló eredmény garantálja az őszi kulcsfontosságú elemek felvételét az egészéges növekedés érdekében.

nitrogén

Kattintásra a diagram nagyobb méretben is megnyílik – diagram: ICL SF Magyarország

Használjon Polysulphate-ot, hogy serkentse az őszi tápanyagfelvételt!

A Polysulphate alapú műtrágyák kiváló megoldást nyújtanak a kén, kálium, magnézium és kalcium pótlására. Ezek a termékek hosszú távú táplálást és fokozatos feltáródást biztosítanak, ami kiemelten fontos a kimosódásra hajlamos kén esetében.

A tavaszi növekedés megalapozása ősszel

Az eredmények magukért beszélnek; erősebb, egészségesebb növények, magasabb szárazanyag tartalom. Az őszi időszakban egészséges növények gyorsabban térnek magukhoz és kezdik meg a növekedést a tél végével.

Polysulphate műtrágya

Kiváló megoldást nyújt a kén, kálium, magnézium és kalcium pótlására – fotó: ICL SF Magyarország

Juttassa ki a Polysulphate-ot alaptrágyaként vagy táplálási program részeként!

A Polysulphate 48% SO3 ként, 14% K2O káliumot, 6% MgO magnéziumot és 17% CaO kalciumot tartalmaz, így egyedüli tápanyagforrásként is kiváló, vagy egyéni igények szerint egy átfogó őszi táplálási program részeként is megállja a helyét. Nitrogént nem tartalmaz, így lehetővé teszi a nitrogénforrás szabad megválasztását, így könnyedén beilleszthető már meglévő táplálási programba is.

A fokozatosan feltáródó kén, kálium, kalcium és magnézium serkenti a nitrogén és kén felszívódását, javítva a termelés hatékonyságát és csökkentve az elvesző tápanyagok mennyiségét. A Polysulphate fontos eleme a különféle növények őszi tápanyagigényeinek kielégítésére szabott programoknak, melyekkel növelhetjük a profitot, és csökkenthetjük a káros környezeti hatásokat.

Lépjen kapcsolatba az ICL szaktanácsadóival és tudjon meg többet a Polysulphate-ról és a FertilizerpluS termékcsaládról!