Az abc.net.au hírportál egy meglepő tudományos eredményről számol be, miszerint a dél-nyugat-ausztráliai Curtin Egyetem kutatói, kísérletek alapján felfedezték, hogy a humán gyógyászatban, a koleszterinszint beszabályozásánál használt, bizonyos molekulák felhasználhatók a gyomok irtásában is.
A sztatinok gyomírtó hatása egyértelműen bizonyíva van – fotó: pixabay.com
A sztatinok hatása azonos a posztemergens gyomirtó szerekével
A szóban forgó, sztatin nevű vegyületet alkotó molekulák a hormonokat szabályozó HMG-CoA reduktáz enzim blokkolása révén pusztítják el a gyomok sejtjeit (még a herbicidekkel szemben rezisztenseket is).
A kutatócsoportot több mint öt év óta vezető Dr. Joel Haywood szerint ez annyit jelent, hogy a környezetre gyakorlatilag ártalmatlan sztatinok hatása tulajdonképpen azonos a posztemergens gyomirtó szerekével.
A gyomok növényvédő szerekkel szembeni folyamatos rezisztenssé válásának problémáját is megoldódik
A sztatinoknak a növényvédő szerek piacára kerüléséig még néhány technológiai problémát meg kell oldani, azok gyomirtó hatása viszont egyértelműen bizonyítva van.
A kutatások sikeres továbbfejlesztése esetén azonban a szóban forgó vegyületek mintegy 10 éven belül helyettesíthetik a glifozátot.
Ez forradalmi változást hozhat a herbicidek alkalmazásában, mivel – a környezet kímélése mellett – többek között teljesen kiküszöböli a gyomok növényvédő szerekkel szembeni folyamatos rezisztenssé válásának problémáját.