Dr. Kemény Gábor, az Agro-Produkt Kft. ügyvezetője számolt be a cég őszi káposztarepce termesztésével kapcsolatos tapasztalatairól. Gábor 2012 óta látja el a vezetői feladatokat, ennyi idő alatt tengernyi információ, benyomás, adat gyűlt össze a sokak által kényesnek bélyegzett növény termesztéséről. Nézzük, ők mit, hogyan csinálnak!

Hol gazdálkodnak, milyen adottságú területeken?

A cég területei Pásztó környékén találhatóak 2200 hektáron, kevésbé jó minőségű talajokkal. A repce az egyik fő növényünk az őszi búza mellett. Ezen túl van némi tavaszi vetésű növény is a vetésforgóban, de azok termesztéséhez a mi területeink adottságai nem felelnek meg igazán. A tengerszint feletti magasság 200-250 m, a napsütéses órák száma kevesebb, mint a déli megyékben, a tavaszi növények vetésforgóban betöltött szerepe ezért kisebb. Tavaly termesztettünk viszont kaprot 82 hektáron egy növényi olaj lepárlónak, idén pedig alexandriai herét 100 hektáron vetőmagcéllal. Ezek a növények kiváló elővetemények főnövényeink termesztéséhez. A cirokot vettük be még a vetésforgóba, néhány éve van termesztésben kb. 100 hektáron. Korábban kukoricát is termesztettünk, de ritkán fordult elő, hogy elértük vagy túlszárnyaltuk volna az 5 tonnás termésátlagot.

dr. Kemény Gábor

Az idén 164 hektáron értek Nógrád vármegyében el 4 tonnás hektáronkénti eredményt az LG Ambassador repcehibriddel – Fotó: Dr. Kemény Gábor

A repcével sikeresebbek ezek szerint.

Határozottan! A repce a vetésterületünk 35-40 százalékát fedi le, idén 780 hektáron volt. Jövedelmezőség szempontjából kihagyhatatlan.

Többféle repcehibriddel dolgozunk, az LG Ambassador például már 3. éve van a termesztésben, a 2021/2022-es szezon volt az első. Akkor óriási aszály tombolt itt is, 2,92 tonna/hektáros eredményt tudtunk elérni 248 hektáron az LG Ambassadorral.

Tavaly nem a legjobb területeken (10-12 aranykoronás, barna erdőtalaj) termesztettük, viszont az időjárás jól alakult (közel 1000 mm csapadék volt), akkor 4,2-es termésátlagot hoztunk össze 212 hektáron.

Az idén 164 hektáron értünk el 4 tonnás eredményt az LG Ambassadorral. Ez lehetett volna jobb is, de sajnos a tavasz első felében jelentkező aszályt megsínylette az állomány, és utána a virágzás alatt érkező fagy szintén károkat okozott.

Összességében nagyon kedveljük ezt a hibridet, rendkívül stabil, nem kell aggódni, hogy behozza-e a ráfordítást. Tavaly gyenge talajon volt, idén viszont az LG Ambassador az egyik legjobb adottságú területre került, mégis tavaly jobb termést adott, ami számomra azt jelenti, hogy a termőhelyi adottságokat kiválóan tolerálja. Természetesen a megfelelő tápanyag-utánpótlás elengedhetetlen.

Tapasztalatunk szerint az LG Ambassador kipergés-ellenállósága jobb az átlagosnál, nem is használunk becőragasztó készítményt. Az ezermagtömege szintén magas, ami meg is mutatkozik a hozamban. A kezdeti fejlődése gyors, a tenyészidő pedig kicsit hosszabb, mint a többi termesztett fajtánál, ez csapadékos idő esetén kifejezetten előnyös.

Mi augusztus 20. után vetünk, mivel kicsit északabbra vagyunk, sosem hagyjuk szeptemberre, szükség van egy-két héttel hosszabb időre ahhoz, hogy erős állománnyal várjuk a telet.

őszi káposztarepce

Az LG Ambassador kiválóan tolerálja az eltérő környezeti adottságokat – Fotó: Dr. Kemény Gábor

A technológiával kapcsolatban mit emelne ki?

2012 óta vagyok ebben a pozícióban, azóta nem forgatunk. A hozamok nem igazolják azt, hogy kellene. A mélylazítást időnként elvégezzük, a művelőutakat akár mélyebben is, de a forgatás és a szántás teljesen kikerült a technológiából.

Az elsődleges szempont ebben a döntésben az volt, hogy őrizzük meg a talajállapotot. Világosan látszik, hogy jobb a tápanyag-gazdálkodás, serkenti a talajéletet, ha kevesebb a bolygatás.

Cikksorozatunk előző részei:

1. Gazdainterjú Bács-Kiskun vármegyéből

2. Gazdainterjú Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyéből

3. Gazdainterjú Tolna vármegyéből

Sokan a gyomok és a kártevők elleni védekezés nehézségét említik ellenérvként, ha a forgatás elhagyásáról van szó. Mi a megoldás Önöknél?

12 év alatt sosem merült fel az, hogy "bezzeg, ha forgatnánk, kevesebb problémánk lenne". Az igazság az, hogy megtanultunk, milyen technológiát, milyen gépeket, hatóanyagokat kell alkalmazni ahhoz, hogy ellensúlyozzuk az esetleges mellékhatásait a forgatás elhagyásának. A repcét egyébként gabonavetőgéppel vetjük, így a terület gyommentesen tartása nem óriási kihívás a korai talajtakarás miatt, nem mellesleg pedig az erózió ellen is beválik.

A növényvédelem nagy kihívás, de mi úgy vagyunk vele: valamit valamiért. Tény, hogy a repcére sokkal jobban oda kell figyelni, mint sok más növénykultúrára, de eddig nekünk mindig megérte vele foglalkozni. A mi erősségünk az, hogy időben tudunk közbelépni, viszonylag jó a gépesítettségünk, 36 méteres munkaszélességgel dolgozunk, van két nagy teljesítményű Amazon permetezőgépünk 11 ezer literes permetlétartállyal, és természetesen tudjuk biztosítani a megfelelő vonóerőt is ehhez.

Ha kell, akkor folyamatosan szemlézzük az állományt, azonnal tudunk reagálni. Egyik dolog, hogy a növény mit kér, a másik, hogy ehhez milyen technológiánk van, a harmadik pedig, hogy ezt szervezetileg hogyan lehet megoldani. A hozamok minket igazolnak. Fontosnak tartom kiemelni, hogy ezeket az eredményeket csak egy szakmailag megfelelően felkészült csapattal lehet elérni, akik a legnagyobb gondossággal járnak el. Ez elengedhetetlen! Ki kell emelni Hirka Krisztián növényorvos és Micsutka András kollégákat, akik magas szintű szakmai tudása nélkül ezek az eredmények nem lennének elérhetőek.

Ha felkeltette érdeklődését az LG Ambassador repcehibrid, keresse a Limagrain kereskedelmi képviselőit!