Ezeknek a termeléshez nélkülözhetetlen eszközöknek a drágulása valamennyi agrártermék árába begyűrűzik – olvashatjuk az agrarheute.com-on.

Az áremelkedések oka főleg a műtrágyagyártás első számú költségtényezőjét képező  energiaköltségek gyors és szinte példa nélküli arányú emelkedésében, valamint a nemzetközi szállításoknak a koronavírus járvány kapcsán helyenként és időnként fellépő akadályaiban keresendő.

Ugyanebben az irányban hatott azonban a gabonaáraknak az utóbbi időben tapasztalt szokatlanul gyors emelkedése, mivel a gazdák a remélt nagyobb nyereség miatt a termés maximális növelésére és több műtrágya vásárlására törekedtek.

műtrágya

A legnagyobb drágulás a nitrogén- és foszforalapú trágyáknál tapasztalható – Fotó: Agroinform

A legnagyobb problémát azonban az arányeltolódás okozta, mivel az árak az utóbbi évben a búza esetében 35, a szójánál 75, a kukoricánál 100 százalékkal, egyes műtrágyáknál pedig két- két és félszeresre emelkedtek. Sőt, legutóbb a gabonaárak csökkenni kezdtek, így az agrártermelőket most kettős hátrány sújtja, és a többletköltségek a nyereségük túlnyomó részét felemésztik.

A műtrágya árak emelkedésének mértéke az egyes típusoknál különböző, a legnagyobb drágulás a nitrogén- és foszforalapú trágyáknál tapasztalható.