A köles igazán különleges utat járt be Magyarországon: évezredek óta fogyasztjuk, a középkorban egyes országrészekben még a búzánál is népszerűbb gabona volt, majd szinte teljesen feledésbe merült – manapság azonban a termesztett köles újra megjelent a boltok polcain és kezdi visszaszerezni népszerűségét – írja a penzcentrum.hu.

köles

A köles hazánkban kedvelt napi élelem volt – fotó: pixabay.com

A köles gluténmentes gabonaalternatíva

A köles az egyik legősibb gabonaféle. Az első adatok a Kr. előtt 7000-5000 év közötti Kínából származnak. Észak-Kína területén már a neolitkorban a legelterjedtebb és talán az egyetlen őshonos gabonanövény volt. Afrikában, Ázsiában és Indiában több mint 4000 éve ismerik és napjainkban is alapvető élelmiszernek számít, az emberiség egyharmada rendszeresen fogyasztja.

Hazánkban egészen az ősidőktől kedvelt napi élelem volt, az 1190-es királyi oklevelek már említik, rengeteg hagyományos magyaros recept alapanyaga. A belőle készített kásaételek először nemesi alapanyagnak számítottak, a későbbiekben azonban inkább már a paraszti családok olcsó és tápláló étkeztetését szolgálták.

A kölesformák több száz fajtáját ismerjük, ezek jellemzően Eurázsia melegebb vidékein honos növények, a hazai termőföldeken általában a termesztett köles két típusával találkozhatunk – az egyiknek összehúzott, felálló csomó a termése, a másiknak, azaz a bugás kölesnek pedig oldalra lekonyuló.

A termesztett köles 60-90 cm magas, lándzsás levelű fűféle, tenyészideje rövid, a kései fagyok végétől egészen júniusig vethető, augusztus végén, szeptember elején érik be a termése. A kölest hasznosítják az élelmiszeriparban, alkalmas állatok takarmányozására, illetve szeszfőzésre is, a boltok polcain pedig leginkább hántolt száraz köles vagy kölesliszt formájában találkozhatunk vele.

Mivel gluténmentes, így bátran fogyaszthatják azok is, akik élelmiszer-intoleranciával küzdenek. A köles lassan felszívódó szénhidrátokat biztosít a szervezetünknek, magas a fehérjetartalma és sok vasat tartalmaz.


Miért érdemes rendszeresen kölest fogyasztani?

A köles nem csak amiatt egészséges, mert gluténmentes, hanem mert rengeteg vitamint (B1-, B2-, B6-, B17-vitaminok, niacin) és ásványi anyagot (pl. vas, cink, magnézium, kén, foszfor, kalcium stb.) tartalmaz. Magas rosttartalma miatt kifejezetten ajánlott azoknak, akik valamilyen gasztroenterológiai eredetű betegségtől szenvednek, de közismert a bélrendszeri daganatmegelőző hatása is.

Élettani hatásai szerteágazóak:

  • a benne található jótékony anyagok segítik a károsodott máj szöveteinek regenerálódását, a megfelelő epeürülést
  • hatékony a gyulladásos megbetegedések kezelésében
  • támogatja az immunrendszer működését
  • lúgosító hatása miatt érdemes fogyasztani reflux és gyomorsav panaszok esetén is
  • magas szilícium és kovasav- tartalma segíti a csontképzést (ajánlott a csontritkulás megelőzésére)
  • nagyon gazdag magnéziumban, ami számos testi funkcióhoz nélkülözhetetlen
  • csökkenti a migrénes rohamok számát, segít asztma esetén
  • megelőzi a magas vérnyomás kialakulását, csökkenti a koleszterinszintet, egészségesebbé teszi a szív- és érrendszert
  • frissítő, energetizáló hatású, a triptofán tartalma miatt hangulatjavító, szabályozza a szerotonin szintjét
  • erős antioxidáns

100 gramm köles tartalmaz: 350 kcal-t, 9,5 gramm fehérjét, 68,76 gramm szénhidrátot, 3,9 gramm zsírt és 3,8 gramm élelmi rostot.

köles

Nagyon egészséges és sokféleképpen elkészíthető – fotó: pixabay.com

Felhasználása

A köles sokféleképpen felhasználható: megfőzve kiváló édes vagy sós kása-alapnak, gyümölcsökkel, lekvárral vagy fűszerekkel (vanília, rozmaring, tárkony, kömény, gyömbér, bazsalikom, fahéj, kardamom, koriander) ízesítve, leturmixolva – ízesítve pudingként, mivel jól duzzad, sűrítőanyagnak is alkalmas. A lisztjét sütésre is felhasználhatjuk, kenyérbe is tehetjük.

Zöldségekkel dúsítva, párolva vagy főve jó köretnek, rakott, töltött ételekhez, vagdaltakhoz vagy a rizs helyettesítésére, egy részének kiváltására is tökéletes. A kölest nem csak vízben főzhetjük meg, hanem tejben vagy növényi tejben is, ha valamilyen desszertet szeretnénk belőle készíteni. Ha sokáig főzzük, a szemek szétnyílnak, és pergős köles helyett egybefüggő, összetapadó masszát alkot, nagyon jól lehet vele dolgozni, könnyű formázni, szeletelni.

Elkészítése

A hántolt kölest alaposan mossuk meg (eltávolítva ezzel a szennyeződéseket), szűrjük le, majd két-háromszoros mennyiségű vízzel felöntve, néha meg-megkavarva - főzzük meg (15-20 perc alatt fő meg). Egyszerű alapanyag, amit sokféleképpen ízesíthetünk, szinte bármilyen fogáshoz hozzáadhatjuk, a reggeliktől kezdve egészen a desszertekig.