A kutatók megfigyelték, hogy a gumós pántlikafüvet (Phalaris aquatica) az éhes rovarok nem támadják meg – olvashatjuk a nexusnewsfood.com hírportálon. Megállapítást nyert, hogy ez a viszonylag magas szilíciumtartalomnak köszönhető, amely „homokízt” kölcsönöz a növénynek, és a rovarok emiatt inkább elkerülik.
Ezért az ausztrál kutatók a fűvetések egyik felét szilícium-dioxid oldattal, a másik felét tiszta vízzel permetezték. Bebizonyosodott, hogy a rovarok (tücskök) sokkal kevesebbet fogyasztottak a szilíciummal kezelt fűből mint a kezeletlenből, viszont a szilíciummal kezelt füvet fogyasztó tücsköket az imádkozó sáskák (azok természetes ellenségei) kevésbé támadták meg.
A rovarok jóval kevesebbet fogyasztottak a szilíciummal kezelt fűből – fotó: panoramio.com
Ez egyértelműen arra utal, hogy a szilíciumos kezelés általában riasztólag hat a kártevőkre. Az ilyen kezelés ugyanakkor a növények gombákkal, baktériumokkal és vírusokkal szembeni ellenálló képességét is növeli. Ez feltehetően más növényeknek is védelmet nyújthat a rovarkártevőkkel szemben, ami nagyon értékes fegyver lehet a növényvédők kezében, jelentősen csökkentve a vegyszeres védekezést.