Nyolc „esőcsináló" repülőgép beszerzését tervezi megvásárolni uniós pénzből Románia – adta hírül a magyarnemzet.hu. Ilyen, különleges repülőgépeket először 2019-ben próbáltak ki keleti szomszédunknál, 2021-ben a dél-romániai Baragan síkságon, tavaly pedig több országrészben, a Partiumban, Arad és Szatmárnémeti térségében.
„Romániának ma még nincsenek hasonló eszközei, görög és bolgár gépekkel dolgoztunk" – mondta el az Economica.net gazdasági portálnak Gheorghe Caunei, az ASNACP, a jégeső-elhárító rendszert működtető hatóság igazgatója. A direktor szerint négyzetméterenként 5–30 liter csapadékot sikerült ily módon kipréselni a felhőkből.
A repülőket ezüst-jodáttal, vagy sóval töltött pirotechnikai töltényekkel szerelik fel, melyek a felhőkbe juttatva beindítják a csapadékot eredményező aeroszolképződést.
Más eljárásokat is alkalmaznak, Franciaországból kölcsönzött berendezések héliummal, ezüst-jodáttal, vagy sóval töltött léggömböket lőnek fel, kipróbálásukra a délkelet-romániai borvidék, Cotnari térségében került sor. A tapasztalatok szerint a fellövés helyétől 5–10 kilométerre keletkezik eső, a lehulló vízmennyiség négyzetméterenként 5–20 liter, a légkör telítettségétől függően.
A földi esőgenerátorok tesztelését pedig 2022 novemberében kezdték el, a kielégítő eredmények nyomán idén 500, telefonos távirányítással is működtethető generátor beszerzése van soron.
A légkörbe ugyancsak ezüst-jodátot juttató eszközöket maguk a termelők is működtethetik.
A hatóság mindemellett kiadós eső előidézésére is alkalmas jégeső-elhárító rakéta kifejlesztésén, illetve beszerzésén is dolgozik.