Litván kutatók etetési kísérletei azt állapították meg, hogy a brojlerek takarmányozásában a szóját részben magvas gomborka magvakkal és magvas gomborka-olaj kiegészítéssel is helyettesíteni lehet – olvashatjuk az mdpi.com-on.

A magvas gomborka vagy sárgarepce (Camelina sativa) a káposztafélék családjába tartozó növény, amely Európa-szerte jelentéktelen területet foglal el a termesztett növények vetésszerkezetében.

A magvas gomborka vagy sárgarepce (Camelina sativa) a káposztafélék családjába tartozó növény

A magvas gomborka vagy sárgarepce (Camelina sativa) a káposztafélék családjába tartozó növény – Fotó: Evanto

Miközben magvai 36,8% olajat tartalmaznak, a magvas gomborka csak az utóbbi évtizedekben kezdték el termeszteni főként biodízelgyártás alapanyagaként. Takarmányozási lehetőségeit pedig még csak most kezdik feltárni. Ennek egyértelmű oka az, hogy a gazdálkodók eddig csak a más növényekhez viszonyított alacsony szemtermését vették figyelembe és nem ismerték fel a kedvező élettani hatásait.

Az bizonyos, hogy a magvas gomborka az emberi egészségre is kedvező hatást gyakorol, termesztése pedig a nagyobb takarmánynövényeknél kevesebb természeti erőforrást igényel, és kisebb üvegházhatású gázkibocsátással jár együtt.

A litván Egészségtudományi Egyetem kutatói kimutatták, hogy a magvas gomborka termékek (magvak, olaj, olajpogácsa) a baromfitakarmányokba keverve növelik az állatok betegségekkel szembeni ellenálló képességét és hidegtűrését. Megállapítást nyert továbbá, hogy erre a hatásra alapozva a magvas gomborka kedvező irányban módosítja az állatok májának és húsának zsírsav összetételét is.

Fentiek alapján – legalább egy kísérlet erejéig – érdemes kipróbálni a szójaimport egy részét esetleg kiváltó magvas gomborkát a brojlerek etetésében.