Kevés olyan kert van, amelyben nem kap helyet legalább egy leander. Nem is csoda, hiszen igazán gyönyörű növény, amelyik mediterrán hangulatot csempész a kertünkbe. Azonban, amikor eljön az ősz és közeledik a tél, lassan ki kell gondolni, hol kaphat helyet a leander, hiszen teleltetés nélkül nem vészeli át a hidegeket.

Így, ha nem tudtunk ellenállni a leander szépségének, és jó sokat gyűjtöttünk be belőle, gondban lehetünk, ha nincs elég helyünk. Azonban a több éve nevelt, nagyobb leanderek akár kint is át tudják vészelni a telet, feltéve, ha kellő módon gondoskodunk róluk. A gondoskodás pedig nagyon is megéri. Így ugyanis jövőre még szebb lesz a leanderünk, mint idén.

Ezt tedd a leanderrel, hogy átvészelje a telet

A leander nem jól viseli a hideget, így amikor 6-7 Celsius-fok köré süllyed a hőmérséklet, meg kell kezdeni a teleltetését. A leandert készítsük elő metszéssel a teleltetésre, vagyis az elvirágzás után távolítsuk el az elhalt, sérült ágakat. Így egyrészt kevesebb helyet fog foglalni a teleltetési helyén, másrészt megelőzhetők a penész és a kártevők okozta problémák. Azonban csak azokat a hajtásokat vágjuk le, amelyek valóban zavarók, az igazi metszését hagyjuk meg tavaszra.

leander

A leander akár a kertben is képes áttelelni, ha tudjuk, mire van szüksége hozzá. Fotó: Shutterstock

Fontos, hogy télen se hagyjuk kiszáradni a leandert, azonban csak kevés vizet kapjon, és semmi esetre se álljon pangó vízben. A teleltetésre kiválasztott helyiség jól szellőzzön, és jusson be némi fény is. Amennyiben csak olyan helyet tudunk biztosítani, amelyikbe nem jut be természetes fény, a mesterséges fény is kiváló megoldás lehet. Rendszeresen ellenőrizzük a leandert a teleltetés alatt, és amennyiben bármilyen jelét látjuk különféle betegségeknek, vagy kártevőknek, különítsük el a növényt és kezdjük meg a szakszerű kezelését.

Egészen addig tartsuk a leandert a teleltetési helyén, amíg a kinti hőmérséklet nem emelkedik tartósan 15 Celsius-fok fölé. Ekkor se egyik napról a másikra tegyük ki a növényt, hanem helyezzük át egy másik helyiségbe, ahol már több a fény és magasabb a hőmérséklet, és egy hét elteltével, amikor ezt a környezetet már megszokta, kikerülhet a kertbe.

Van megoldás arra is, ha nem tudod bevinni a leandert télre

Ha túlságosan nagy a leander, vagy nem tudtunk ellenállni, és nagyon sok leandert halmoztunk fel, előfordulhat, hogy nem tudjuk védett helyre vinni télre. Azonban így sincs minden veszve. Akár a teraszon is át tud telelni a leander, azonban fontos, hogy gondoskodjunk a védelméről.


A leander cserepét alulról és oldalról is szigeteljük le, azonban arra ügyeljünk, hogy a szigetelés ellenére is meg tudjuk oldani az öntözést, és a felesleges víz, akár öntözővíz, akár esővíz, el tudjon távozni a cserépből. A pangó víz nem tesz jót a leandernek, télen pedig akár még bele is fagyhat a cserépbe, így erre nagyon figyeljünk oda.

A leander ágait kössük össze és hálóval borítsuk be. Ha több növényt teleltetünk, toljuk őket közel egymáshoz, hogy óvják egymást a téli viharokban.

Így gondozd a leandert

A leander Dél-Európa meleg tájairól került hozzánk, épp ezért nem is csoda, hogy imádja a napfényt. Mivel a leander az előző évi hajtásokon virágzik, azért, hogy rengeteg virágot tudjon hozni, érdemes harmadoló metszést végezni rajta, vagyis minden második oldalhajtást  a kétharmadával, a többit pedig a harmadával megrövidíteni.

A leander általában 1,5-2 méter magasra nő, és bár jól bírja a nyári melegeket, de ügyelni kell rá, hogy kellő mennyiségű vízhez jusson, de soha ne álljon pangó vízben. Akár napi 20 liter víz is elfogyhat egy melegebb nyári napon, így érdemes akár naponta kétszer is megöntözni a leandert.

A leander egyik legnagyobb ellensége a pajzstetű, amelyet nehéz észrevenni, hiszen a levél fonákján található. A takácsatka szintén nem jó barátja a leandernek, rá a levelek fonákján megjelenő háló hívja fel a figyelmet.

A leander szaporítását legegyszerűbben úgy oldhatjuk meg, ha a visszametszett hajtásból dugványt vágunk le, és azt vízbe tesszük. 6-8 hét után fog előbújni a növény, amelyet ültessünk el, és a második évben már csodás virágai lesznek. A dugványozást augusztus közepén végezzük.

Akinek van türelme, akár magról is szaporíthatja a leandert, azonban így legalább három évet kell várni az első virágok megjelenésére. De megéri próbálkozni, hiszen akár az anyanövénytől teljesen eltérő színű leandert is eredményezhet a kísérletezésünk.

A zöld szár általában fehér, vagy sárga, míg a bordó szár színes virágot jelent, és minél sötétebb a szár, annál sötétebb lesz a leander virága. A magokat tegyük vízbe. Az elején még úszni fognak a víz színén, azonban a gyökeresedéskor le fognak süllyedni. A kis gyökerek általában 1-4 hét alatt jelennek meg, és amikor már két levéllel is rendelkeznek a növények, el lehet őket ültetni.

A leander azzal jelzi, hogy jól érzi magát nálunk, hogy elkezd növekedni. Így pedig viszonylag hamar ki tudja nőni a cserepét. Éppen ezért érdemes legalább 2-3 évente átültetni. Az átültetés során a gyökérzetet akár 10- 20 %-kal is megnyeshetjük, és ekkor metsszük meg alaposan az ágait is. A cserép aljára tegyünk mosott kavicsot, hogy ne álljon meg a víz a cserépben, a pangó víz ugyanis nagyon nem tesz jót a leandernek.

leander

A leander csodás virágaiban jövőre is gyönyörködhetünk, ha teleltetjük. Fotó: Shutterstock

De ha túlságosan visszametszettük, ne lepődjünk meg, ha egy évig nem hoz virágot. Áprilistól adjunk neki tápoldatot, legalább kéthetente, és arra is ügyeljünk, hogy a növényt úgy helyezzük el, hogy a szél ne tudja felborítani a cserepét. A leander nagyon szép, de mérgező, így tartsuk tőle távol a gyerekeket és a háziállatokat is.

Ahhoz, hogy megvédjük a különféle kártevőktől és betegségektől, évente 3-4 alkalommal le kell permetezni. Leginkább a közönséges takácsatka támadja meg, amely a levél fonákján keresztül szívja el annak nedveit. Sajnos emiatt a levelek előbb elsárgulnak, majd elszáradnak és lehullanak.

A pajzstetű és a levéltetű is kedveli, de a gombabetegségek is gyakran megtámadják. Leggyakrabban a leander sztemfíliumos levélfoltossága fordulhat elő nála, de veszélyes még rá a leanderrák is. Ekkor feketés daganatok jelennek meg a növényen, amelyet könnyen átvihetünk a többi növényre, például metszőollóval. Teleltetés előtt is érdemes tetű- és atkairtó permettel kezelni.

Fontos a tavaszi metszés

A leandert tavasszal meg kell metszeni. Mivel a hajtások végein hozza leveleit, nem szabad túlságosan nyurgára hagyni az ágakat, hiszen akkor a növény nagyon terebélyes lesz. A metszés során a hajtások felső 30-40 centiméteres szakaszát kell eltávolítani. 5-6 évente azonban nagyobb mértékű ifjító metszést igényel a növény. A szárakat ilyenkor a talajtól mérve kétarasznyi magasságban vágjuk el. Ez azért fontos, mert így képes a növény új hajtásokat hozni.

Leanderekben gazdag kertet kívánunk!