Dunapatajon tartotta idei szakmai napját a Kukorica Kör Egyesület, ahol a jelenlévő gazdálkodók az agrárium elismert képviselőinek előadásait hallgathatták meg az impozáns környezetben augusztus végén.

A rendezvénynek helyszínt adó birtokon Dusnoki Csaba, házigazda nyitotta meg a programot, aki bemutatta a helyet és az Új Élet Mezőgazdasági Kft. működését: 1400 hektár a gazdálkodás helye, a takarmányelőállítás, szántóföldi növénytermesztés és állattenyésztés mellett idegenforgalommal, turisztikával foglalkoznak. Biogazdálkodást folytatnak. Több lábon állás számukra a legfontosabb. Hosszútávú perspektívára, alkalmazkodásra a változó piacokhoz és öntözésre fókuszálnak.

Kukorica Kör

Az Új Élet Mezőgazdasági Kft. működését: 1400 hektáron gazdálkodik – Fotó: Kukorica Kör Egyesület

Ezt követően a Kukorica Kör Egyesület vezetője, Daoda Zoltán köszöntő beszédében elmondta, hogy lassan billen át a gazdák és a szakpolitika körében az átívelő gondolkodás, márpedig anélkül az agráriumnak komoly nehézségekkel kell szembenézni.

"Az összefogást erősíteni kell a komplex gondolkodáshoz, ebben igyekszik a Kukorica Kör Egyesület segíteni a hazai gazdákat a szaktudás átadásával. Jelenleg is zajlik a kényszeraratás, sajnos az időjárás hatására sokkal korábban a megszokottnál, de erre – azaz a klímaváltozásra és ezzel együtt az aszályra – fel kell készülni ahhoz, hogy az agrár gazdasági vállalkozás jövedelmező legyen és nyereséges termelést tudjon folytani. A földkihasználást, kizsigerelést csökkenteni kell, és nagy hangsúlyt kell fektetni a talaj minőségének megőrzésére. Nem csak az öntözés, víztárolók, tározók megvalósítása, hanem a termőtalaj vízmegtartó képességének javítása lenne a legfontosabb cél" – tette hozzá a vezető.

Daoda Zoltán

Daoda Zoltán, a Kukorica Kör Egyesület vezetője – Fotó: Kukorica Kör Egyesület

„A RAGT-nál a kutatás és az innováció a vállalat fejlesztési stratégiájának középpontjában áll, a cégcsoport forgalmának közel 18%-át fordítja kutatás-fejlesztésre, a világszerte 21 helyszínen található kutatóállomásain. Néhány innováció mindenképp említésre érdemes, melyeket éppen a klímaváltozás és a környezetvédelmi szigorítások szültek. Ilyen a Fortify, az OpLit, a Stressless vagy a Duo System technológia, amely utóbbinak az a lényege, hogy klasszikus nemesítési módszerekkel sikerült olyan hibrideket előállítani, amelyek a szuperszelektív egyszikűirtók közül károsodás nélkül képesek elviselni a cikloxidim hatóanyagú Focus Ultrát. Az utóbbi időben megújítottuk ezt a portfóliót és már minden éréstípusban kínálunk Duo kukoricahibrideket (például Zanetixx Duo, Kartelo Duo, Hexxagone Duo, Exxemplair Duo), és egy újabb fajta bevezetését is tervezzük" – hangzott el Bukovinszki Károly előadásában.

Fórián Zoltán szerint miközben a gazdálkodás minden feltétele egyszerre és tartósan változott meg, gazdáink nem reagálnak elég gyorsan. Az Erste nemcsak a finanszírozásban, stabilitásban, függetlenségben, hanem agrárpiaci elemző, előrejelző képességében is bizonyította, hogy agrárpartnerei sikereihez hozzá tud járulni. Nem csak a felfutóban lévő pályázati ciklus, hanem a romló jövedelmezőség is miatt is erősíteni kell az együttműködéseket. Az Erste bizonyítottan hozzá tud járulni ahhoz, hogy az új magyar agrárium szülési fájdalmait sikerrel éljük túl.

Dunapatajon tartotta idei szakmai napját a Kukorica Kör Egyesület

Dunapatajon tartotta idei szakmai napját a Kukorica Kör Egyesület – Fotó: Kukorica Kör Egyesület

Zábrák Gergő a Hungrana Kft. munkatársa a gabonapiaci körkép kapcsán elmondta, hogy globálisan bőven van elérhető kukorica, Amerika bőséges mennyiségű GMO-s kukoricával van jelen a piacokon. Az Európai Unióban nyugati részén nagyon jó termés várható, Közép- és Kelet-Európában azonban problémák vannak, az aszály hatására eltérő mértékű terméshozammal számolhatunk. Hazánkban napról napra olvadozik a termésvárakozás, a júliusi hivatalos adatok alatt várható a végleges betakarított mennyiség az azóta is folyamatos aszály miatt.  A szakember nem számít jelentős árrobbanásra, de az árak felfelé mozognak (várható terméskiesé miatt). Viszont hozzáteszi, hogy a betakarított kukoricában, mely augusztus eleje óta érkezik a Hungranába (azóta 25 ezer tonna új termés érkezett a gyárba), sajnos a toxin jelen van, detektáltak kifejezetten magas aflatoxint, és nem lehet régióra bontani, minden régióból érkezű áruban előfordul.

Gyekiczki Bernadett a Biocont Magyarország képviseletében a fenntarthatóság eszközeiről és a biológiai módszerek integrálásának fontosságáról beszélt előadásában. A vezető szaktanácsadó ismertette tapasztalatait a 2024-es évről és bemutatta a gyapottok bagolylepke és más kártevők viselkedésének, károsításának a klímaváltozás hatására újonnan megjelent formáit. Az egyre súlyosabb helyzetre egyre több, nagy termésbiztonságot garantáló biológiai válasz válik elérhetővé a magyar termelők számára is. Ezek közül a jól ismert, Bacillus thuringiensis (Bt) hatóanyagú Dipel DF, illetve az idei évben debütáló, vírus alapú Helicovex rovarölő szer üzemi eredményeit prezentálta. A növényorvos kiemelte, a biológiai módszerek alkalmazására azért is van nagy szükség a hagyományos gazdaságokban, hogy a széles hatókörű kémiai szerekkel szembeni szerrezisztenciát elkerüljük, azokat minél tovább elérhető és felhasználható státuszban tudjuk tartani.

kukorica

Fotó: Kukorica Kör Egyesület

Németh István, a Magro.hu piactér és hírportál ügyvezetője felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy jelenleg a hazai gazdálkodók nem fordítanak elég hangsúlyt az értékesítésre, pedig egy gazdasági vállalat megfelelő működésének elengedhetetlen része a tudatos értékesítés. Egyáltalán nem mindegy, hogy mikor értékesíti a termelő a megtermelt gabonát, ugyanis ezzel rengeteg nyereségtől lehet elesni. Szemléletváltás szükséges, tudatos értékesítés kell, és végre a hozam helyett a profit maximalizálásra kell törekedni.

„Ahogyan a környezetünk változik, újra és újra vissza kell térnünk az alapokhoz és átvizsgálnunk az alkalmazott technológiánkat, szem előtt tartva a precíz munkavégzést. Ezen változások terméscsökkentő hatásait csak akkor tudjuk tompítani, ha az inputanyagainkat okszerűen és tudatosan pozícionáljuk minden, a számunkra fontos paraméter alapján (termés szint, profitabilitás, szárerősség, vízleadás, ellenállóképesség stb.) mind gazdaság, mind termőtábla szinten. Mivel „Az Ördög a részletekben rejlik" – a precíziós gazdálkodásra alkalmas gépek állnak rendelkezésre, ezek használatával le kell mennünk az egyedi produktum növelésének irányába (zóna, egyed), aminek köszönhetően a Bayer FieldView rendszerén keresztül akár további 5-8% profitnövekedést érhetünk el. Minden növény fontos, hiszen a dekákból lesznek a tonnák" – hangsúlyozta a Bayer képviseletében Hajdú Attila

Gölöncsér Tibor a HUMINISZ Kft. részéről elmondta, hogy a 2022-es rendkívül aszályos évet követően, amelynek a termesztett kultúrák közül sajnos egyértelműen a kukorica volt a vesztese, a 2024. évben sem várhatunk országos viszonylatban közepes termésátlagokat takarmánykukorica vonatkozásában, s mindehhez társul egy viszonylag alacsony felvásárlási ár. Ennél a kultúránál a korábbi, kedvezőbb években éppen csak kialakult, illetve egyre szélesebb körben elterjedt növénykondicionálás és lombtrágyázás gyakorlata szinte eltűnni látszik.


Az 1x kezeléses Huminisz-technológia (növénykondicionálás+lombtrágyázás) hektárköltsége 6000-10000 Ft/ha, amely nagyban növeli a termésbiztonságot, és kiváló (2-3-4x) megtérülést biztosít. Az elmúlt évek eredményei alapján – 5-15 t/ha termésszinteken – partnereink jellemzően + 0,4 -1 t/ha hozamtöbbletet realizáltak.

Sajnos az idei évben az olyan szélsőségesen negatív időjárási elemek meghatározó és folyamatos jelenléte miatt (rendkívül magas és tartósan magas hőmérséklet, UV, csapadékhiány, légköri aszály, rovarkártétel), amelyek június hónap végétől szeptember első dekádjáig jellemzőek voltak az ilyen körülményeket jobban tolerálóló kultúrák, mint pl. a napraforgó, cirok, vagy éppen -sokan nem gondolják-, de a szója sem tud, tudott jól teljesíteni – mondta Gölöncsér Tibor.

Daoda Zoltán (AGRO.bio) szerint hiába hangzik el minden konferencián, szakmai programon, sajnos még mindig sokak számára nem ment át: a termőtalajjal kiemelten foglalkozni kell, ez a termelés alapja, az első számú eszköz. Hány aszályos év kell még, hogy a gondolkodás megváltozzon? A növénymaradvány, szárbontás által a talaj humusz anyag és ásványi anyag tartalma növelhető, ahogy a talaj vízmegtartó képessége is

drón

Drónbemutató – Fotó: Kukorica Kör Egyesület

Gyovai Szabolcs a PlantaDrone Kft. képviseletében a drónok világába vezette be a hallgatóságot, ahol kisvideókkal mutatta be, hogy a drónokat nem elég megvenni, azt jól működtetni az igazi kihívás, tehát semmiképpen nem hanyagolható el a szakértelem a drónos kijuttatás terén. A drónokat nagyon jól lehet a mezőgazdaságban is használni, nemcsak az állomány megfigyelésére, hanem felvételezésére és egyes anyagok kijuttatására is. Nagy előnye ezeknek az eszközöknek, hogy oda és annyit tudnak kijuttatani, amennyi szerre az adott helyen éppen szükség van. Elmondta, hogy a drónok a hagyományos, hidas permetezés alternatívái is lehetnek, nem beszélve arról, hogy így a taposási kárral sem kell a gazdálkodóknak számolni. Bemutatta új fejlesztésüket, amellyel kapszulákat tudnak kijuttatni drónnal a kukoricában, így segítve a biológiai növényvédelem minél hatékonyabb megvalósulását.

A szakmai program drónbemutatóval zárult, ezt követően a szakmai képviselői kötetlen formában cseréltek eszmét az agráriumot érintő jövőbeli kihívásokról.