Sok piacon okoz nehézséget az infláció, azonban a mostani áremelkedést már a csokoládégyártól sem tudják teljes mértékben a fogyasztókra hárítani. Úgy tűnik, hogy itt a csokoládéháború.

Kevesebb fogy az édességből

A Reuters új elemzéséből kiderült, hogy hiába volt magas az infláció és tartott sokáig az emberek vásárlási kedve, a helyzet új fordulatot vehet. A csokoládégyártáshoz szükséges kakaó ára ugyanis közel 50 éves csúcsot döntött meg, de a cukor sincs jobb helyzetben, gyorsan rohan az évtizedes rekord felé - írja a HVG.

A Nielsen felmérése szerint az európai, valamint az észak-amerikai fogyasztók az utóbbi két évben nagyjából 20 százalékos áremelkedést tapasztaltak, ennek következménye, hogy most már láthatóan kezdik visszafogni az édességből vásárolt mennyiséget.

Emelkedő árak

A legnagyobb gyártók persze próbálnak minden alapanyag drágulást beépíteni a termékeik árába, azonban mivel az áremelkedés folyamatos, a kiskereskedelem kezd ellenállni, így gondban lehet a Mondelez és a Hershey is, akik már rágják a körmüket az idei nyereség miatt.

Belgiumban már ott tartanak, hogy az egyes szupermarketek kínálatából kikerült a Cadbury és a Milka csoki, ugyanis a Mondeleznek és a kiskereskedőknek nem sikerült megállapodni az árakról.

Alternatív megoldások

Egy amerikai piackutató a Reuters cikkében elárulta, hogy az emberek érezhetően az olcsóbb alternatívák felé nyúlnak, így a gyártóknak nagyon óvatosnak kell lenniük a további áremelkedések kapcsán.

Jelenleg a Barry Callebaut a világ legnagyobb csokoládégyártója, amely ellátja többek között a Nestle-t is, idén biztosan nem számít jelentős értékesítési volumen növekedésre. A cég nemrég azt nyilatkozta, hogy a május 31-ével zárult kilenc hónapban 2,7 százalékkal csappant meg a forgalmuk. Érzékelhető továbbá az is, hogy a saját márkás és olcsóbb csokoládék iránti kereslet jelentősen megnövekedett a boltokban.

Egyre több boltból tűnhet el a a minőségi kakaóból készült csokoládé - fotó: pexels.com

A legrosszabb, hogy a világ legnagyobb kakaótermelőinek számító Ghána és Elefántcsontpart területén igen szélsőséges volt az időjárás, így sok helyen túlzott esőzésekkel, míg máshol szárazsággal kellett szembenézniük. Nem volt ritka a növénybetegség sem, így a drágulás talán már nem is annyira meglepő. Az említett két országban történt események nehezítik a termelést, hiszen Elefántcsontpart és Ghána adja a világ kakaótermelésének kétharmadát.