Hatalmas áttöréssel indult az idei klímatárgyalás Dubajban: végre valósággá vált a fejlődő országok régi követelése, miszerint a fejlett és többet szennyező országok adjanak pénzt a klímaváltozás okozta károk és veszteségek finanszírozására – írja a telex.hu.

A kéthetes tárgyalássorozat nyitó napján az EU, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és a vendéglátó Egyesült Arab Emírségek 400 millió dollárt ígért a dedikáltan erre a célra létrehozott pénzalapba.

Tavaly ugyanis Egyiptomban a részt vevő országok megállapodtak, hogy létrehoznak egy pénzügyi alapot a fejlődő országok számára a káraik és veszteségeik elhárítására, a természeti katasztrófák utáni újjáépítésre – melyekért részben a klímaváltozás a felelős –, az érintettek kárpótlására; tehát nem olyan fejlesztésekre, melyek a klímaváltozás elkerülését vagy az ahhoz való alkalmazkodást célozzák.


A fejlődő országok már évtizedek óta követeltek ilyenfajta jóvátételt, mondván, hogy az ő káraikat okozó felmelegedésért a fejlett Nyugat több száz éves szennyezése tehető felelőssé, ezért a kárpótlást is nekik kell fizetniük.

Azonban a tavalyi tárgyalások alatt mindössze arról sikerült megegyezni ezzel kapcsolatban, hogy egy ilyen alapot létrehoznak, de az ígéretek pénzre váltása eddig nem történt meg. Az eddig ígért 400 millió dollár persze nem lesz elegendő a célok eléréséhez, ugyanis ahhoz körülbelül 400 milliárd dollárra lenne szükség. Azonban így talán elindul egy folyamat, melynek következtében remélhetőleg több ország ad jelentősebb összegeket e célra.

klímaváltozás

A fejlődő országok már évtizedek óta követelnek jóvátételt – fotó: Shutterstock

A házigazda Emírségek eddig főleg botrányokkal került a figyelem középpontjába, ugyanis a rendezvény elnöke, Szultan al-Dzsaber ipari és technológiai miniszter egyben az Abu Dhabi National Oil Company vezetője, azaz olajipari vezető. Ráadásul a héten kiderült, hogy a klímacsúcs előkészítő tárgyalásait az Emírségek vezetői arra próbálták kihasználni, hogy kétoldalú olaj- és földgázüzletekről is tárgyaljanak.