Dévaványa környékén már a repce-, lucerna- és őszi gabonavetéseken tartózkodnak a túzokok. Ebben a térségben a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósága szántóföldi művelésének meghatározó célja, hogy olyan élőhelyi struktúrát alakítson ki, amellyel minden évszakban élhető környezetet biztosít a túzokok számára – írja a kmnp.hu.

Ezt a munkát segíti, szintén a faj igényeit szem előtt tartva, az agrár-környezetgazdálkodási program (AKG) túzokvédelmi célprogramja is. A célprogramhoz csatlakozott gazdálkodók a megadott előírások alapján, szintén hasonlóképpen alakítják ki termőföldjeiken a vetésforgót, ezért ezeken a területeken is nagy arányban találkozhatunk repce-, ugar- és lucernaföldekkel.

A dévaványai térségben az őszi káposztarepce a túzokok legjellemzőbb téli takarmánya. A Füzesgyarmat és Bucsa külterületein található vetéseken már napi szinten figyelhetünk meg beállt csapatokat. A megfigyelések alkalmával 100 példányt számoltak a füzesgyarmati és 60 példányt a bucsai vetéseken. Ezeken kívül ismerünk még Dévaványától keletre és délre, valamint Dévaványa és Túrkeve közigazgatási határán és a tájegység nyugati felén is egy-egy nagyobb, állandó túzokcsapatot.

madár

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósága változatos téli táplálékot igyekszik kínálni a túzokoknak – fotó: Drahanovszki Gábor

A Körös-Maros Nemzeti Park másik jelentős túzokélőhelye a Csanádi pusztákon található, ahol az idei sikeres költéseknek köszönhetően a túzokok száma meghaladja a 30-at.

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósága a Csanádi pusztákon is változatos téli táplálékot igyekszik kínálni a túzokoknak. A földeken néhány hektáros sávokban sorakoznak a repcék, lucernák és őszi kalászosok. Idén megnövelték az itteni repcevetéseket, figyelembe véve, hogy a környező szántóföldeken gazdálkodók kevesebb repcét vetettek.

A vetések mellett parlagokat, szegélyeket is hagytak, ahol a magasabb növényzet jó takarást, búvóhelyet biztosít az Alföld büszke madarainak. A határt járva már jól látható, hogy a túzokok be is álltak telelni ezekre a területekre.