A szója termésátlagait az időjárás, a csapadék mennyisége és eloszlása határozza meg, de a fajtaválasztás, a szakszerű gyomirtás, a technológia betartása és a megfelelő gümőképződés is kulcsfontosságú. Az intenzív szójatermesztésben továbbá elengedhetetlen a TALAJ–NÖVÉNY–KLÍMA rendszer figyelembevétele, ezért a talajminőség javítása kiemelt fontosságú.

A nitrogéngyűjtő gümők jelentősége

A pillangós virágú növények, így a szója is, nitrogéngyűjtő gümők képzésével biztosítják nitrogénellátottságukat. Megfelelő gümőképződés esetén a növény egészségesebben fejlődik, jobb termésátlagot és minőséget eredményez.

A gümő képződését befolyásolja:

A felvehető nitrogén mennyisége: A túlzott mennyiségű nitrogénműtrágya használata gátolja a gümőképződést. Szójánál az ajánlott mennyiség maximum 30-50 kg/ha, de megfelelő körülmények között el is hagyható.

A talajok hőmérséklete és levegőzöttsége: Túl hideg és levegőtlen talajokban nem képez gümőket a szója. 35 °C-os talajhőmérséklet fölött ugyancsak csökken a gümők száma.

A tápelemek jelenléte: A gümőképződéshez a foszfor, mangán és molibdén szerepe kulcsfontosságú. Kevés, de pozitív tapasztalat van a cink és réz jótékony hatásáról is. A bór utánpótlása pedig javasolt, mert hiánya a fejlődés visszamaradását okozza.

Növényvédő szerek, gyomirtók: Néhány növényvédő szer jelentősen csökkenti a baktériumok számát, így a rhizobiumokét is.

Talaj-pH: Megfelelő gümőképződés csak optimális talaj-pH mellett várható, 6-os pH alatt, illetve 7,5-es pH felett csökken a gümők kialakulásának mértéke.

A talajoltás a nagy termések alapja

A szója a nitrogénszükségletének 40-50%-át légköri N megkötésével fedezi. Ha megfelelő a gümőképződés, jelentős mennyiségű N-műtrágya kijuttatása válik feleslegessé. Mivel a szója Magyarországon nem őshonos növény, a gümők kialakulásáért felelős Bradyrhizobium japonicum baktérium sem található meg a talajainkban, ezért kell oltani a szóját. Az oltott szója vetőmag használata mellett a talajoltás még erőteljesebb gümőképződést eredményez. Vagyis a Rhizobium-oltóanyagot nemcsak a magra, hanem a vetés előkészítésekor a talajba is be kell juttatni.

szója

A magra felhordott oltóanyag törzsei elsősorban a főgyökér mellett (1.) képeznek gümőket, míg a talajoltással kiadott BactoFil® Szójaoltó a mellékgyökereken (2.)

A hozam akár 20 százalékkal, a fehérjetartalom pedig 2-3 százalékkal nőhet a talajoltás hatására.

Hogyan segíthetjük a magasabb termésátlagok elérését?

A. Talajoltással fokozhatjuk a szója fejlődését, javíthatjuk a termőképességét

A BactoFi Szójaoltóban lévő Bradyrhizobium japonicum baktérium gyökérgümőket kialakítva látja el a szóját nitrogénnel, növelve a termés mennyiségét és fehérjetartalmát. A BactoFil® B10 talajoltóval kombinálva a mikroorganizmusok a gyökérzónában megtelepedve támogatják a növény életfolyamatait, javítják a talajszerkezetet, és segítik a szélsőséges klímahatások elviselését.

Hatásuk:

1. Jobb gümőkötődés
2. Intenzívebb N-kötés
3. Magasabb fehérjetartalom
4. Jobb termésminőség
5. Nagyobb, biztonságosabb hozam

B. Csökkenthetjük a stresszhatásokat

A stresszhatások csökkentik a terméshozamot. Ezért fontos a regenerálódás, az ellenálló képesség és a vegetatív fejlődés támogatása. A stresszkezelésben verhetetlen Algafix élő algát és kinetint tartalmaz, amely elősegíti a szója fejlődését, fokozza a tápanyagfelvételt és javítja a szárazságtűrést.

• Magas kinetintartalom
• Erősebb hajtásnövekedés
• Jobb stressztolerancia
• Nagyobb és biztonságos termés
• Ellenállóbb növények

C. Kiszoríthatjuk a talajlakó kórokozókat, támogathatjuk a növényegészséget

A szója növényvédelmében a talajban lévő szár- és levélmaradványokról induló kórokozók, például a Macrophomina phaseolina és a szklerotínia, jelentik a legnagyobb kihívást.

Macrophomina phaseolina: Aszályos nyarakon károsít erőteljesen, mikroszkleróciumai akár 4 évig életképesek.

Szklerotínia: Jelentős károkat okozhat, szkleróciumai (a talajban lévő szaporítóképletei) akár 8 évig fertőzőképesek maradnak.

A TrichoMaxban lévő Trichoderma harzianum gomba hatékonyan csökkenti a talajlakó gombák fertőzési erélyét, támogatja a növény egészségi állapotának megőrzését.

A TrichoMax alkalmazásának előnyei:

• Megváltoztatja a gyökérzónában a mikroflórát, elősegítve a növény fejlődését.
• A Trichoderma harzianum és a kultúrnövény közötti kapcsolat serkenti a gyökérfejlődést és a hajszálgyökér-képződést.
• Javítja a tápanyagfelvételt és a növények védekezőképességét.
• Kontrollálja a talajból támadó gombákat, elvonva a fejlődésükhöz szükséges tápanyagokat, elsősorban a Fe3+ ionokat.
• Enzimatikusan lebontja a növénykárosító gombák szaporítóképleteit, hatékonyan csökkentve a fertőzési nyomást.

A TrichoMax hatásmódjának laboratóriumi modellezése:

agrobio

TrichoMax és a szklerotínia szaporítóképlete

agrobio

Ugyanaz a Petri-csésze néhány nap múlva

Keresse területi szaktanácsadó kollégáinkat, akik készséggel állnak rendelkezésre, akár szakmai segítségre, akár gyors szállításra van szüksége, vagy az aktuális akcióink iránt érdeklődik:
http://agrobio.hu/hu/kapcsolat

Daoda Zoltán – Kabai Gábor
AGRO.bio Hungary Kft.
www.agrobio.hu

Indexkép: Shutterstock