Az ország nyugati vidékein, illetve egyéb, de jól körülhatárolható, lokális foltokban adott feladatot a gazdáknak, akik megtanultak ellene védekezni, együtt élni vele.

Erős parlagi ecsetpázsit fertőzés

Erős parlagi ecsetpázsit fertőzés – fotó: Syngenta Magyarország

Később egyre több, kifejezetten jó kultúrállapotú, korábban nem fertőzött területen jelent meg egyszikű gyom, szinte egyik évről a másikra, hatalmas egyedszámmal, egész táblákat lefertőzve. Már korántsem csak a nagy széltippanról beszélünk, hanem igen hosszú azon egyszikű fajok listája (ecsetpázsit és rozsnok fajok, vadzab, olaszperje stb.), amelyek fejtörést, megoldandó feladatot jelentenek kalászosban.

Rozsnokkal erősen fertozott oszi buza (Tura)

Rozsnokkal erősen fertőzött őszi búza, Tura, 2021. – fotó: Syngenta Magyarország

Az egyszikűek felszaporodását fokozó tényezők:

  • forgatás nélküli technológia terjedése
  • alacsony tőszám, korai vetésidő, gyengébb kezdeti gyomelnyomó képesség
  • enyhe telek, az első fagyok eltolódása, száraz kora tavasz
  • búza-repce vetésforgó
  • egyoldalú szerhasználat
  • időjárási szélsőségek miatt megcsúszott kezelések
  • külföldi, tisztítatlan vetőmag
  • kombájntisztítás
  • csökkent érzékenység, rezisztencia megjelenése

Az egyszikűek káros hatásai:

  • a kalászos zavartalan fejlődésének, bokrosodás akadályozása
  • betegségellenállóság, télállóság csökken
  • termésveszteség (egyes fajok már közepes fertőzésnél is jelentős, akár 25%-os termésveszteséget okozhatnak)

Mit tehetünk, hogy ne az egyszikűek vigyék el a termést?

Táblaszinten ismerni kell a gyomflórát. Ismerjük fel a problémát időben, ha egyszikű gyomfaj megjelenik a területen, akkor legyen ez a gyomirtási program fókusza, ehhez válasszuk a lehető leghatékonyabb technológiát. Nagyon fontos az időzítés, hogy a kezelés a hatékonyság szempontjából (még a tavaszi munkacsúcsok idején is) az optimális időpontban történjen.

Avoxa hatása rozsnokon (Tura, 2021. május 6.)

Avoxa hatása rozsnokon, Tura, 2021. – fotó: Syngenta Magyarország

Be kell vallani, az egyszikűeket korai fejlettségben szinte lehetetlen nagy biztonsággal faji szinten meghatározni, még gyombiológus szakemberekkel is előfordul, hogy fejtörést okoz. Ezért segíthet az, ha olyan technológiát választunk, ami gondolkodás nélkül használható, minden faj ellen megoldást nyújt.

A jövő évtől elérhető kereskedelmi forgalomban a Syngenta portfóliójában Avoxa néven egy olyan új készítmény, ami igazi egyszikűtudós. Két olyan hatóanyag nagy dózisú gyári kombinációja ez a termék, amelyek önmagunkban is komoly egyszikűirtó hatással rendelkeznek: az egyik összetevője a pinoxaden, ami a jól ismert Axial One egyszikűirtó hatóanyaga, a másik pedig a piroxszulám, ami egy piacon lévő versenytárs készítmény fűfélékért felelős hatóanyaga.

Avoxa 1.5 lha hatása parlagi ecsetpázsit ellen (Vas megye 2021.)

Avoxa 1,5 l/ha hatása parlagi ecsetpázsit ellen, Vas megye, 2021. – fotó: Syngenta Magyarország

Mindkét hatóanyag erős hatással rendelkezik egyszikűek ellen, ráadásul ebbe az új készítménybe az eddig használatosnál magasabb hatóanyag-mennyiségben jelennek meg. A két hatóanyag között valódi szinergizmus van. Így tavasszal a tábla szélén állva nem kell gondolkodnunk, milyen egyszikűek vannak a területünkön, minden jelentős kalászos egyszikű gyomnövény ellen kiváló megoldást jelent.

Spektrumába tartozik, csak a legfontosabbakat említve: rozsnok-félék, nagy széltippan, vadzab-félék, parlagi ecsetpázsit, olaszperje, tarackbúza is. (Itt jegyzem meg, hogy a terjedőben lévő vékony egércsenkesz, illetve az egynyári perje ellen kifejezetten ősszel szükséges védekezni, ezeket a fajokat nem tudjuk tavasszal kellő mértékben kontrollálni.)

Pinoxaden Piroxszulám Avoxa
Nagy széltippan +++ +++ +++
Parlagi ecsetpázsit +++ ++ +++
Rozsnok fajok + +++ +++
Vadzab +++ ++ +++
Olaszperje +++ ++ +++
Tarackbúza + +++ +++

Új, hiánypótló készítmény a kalászosok tavaszi gyomirtására. Nem válogat, bármilyen egyszikű van a területünkön, kiváló hatást nyújt ellene, beleértve a rendkívül nehezen kezelhető rozsnok-féléket is. Ez az egyedülálló készítmény 2022. tavaszán kerül kereskedelmi forgalomba, kizárólag tankkombinációt nyújtó csomagban áll a ter¬melők rendelkezésére.

A csomag összetétele: 3 x 5l Avoxa + 2 x 100g Peak. A gondosan kidolgozott csomag összetételének köszönhetően széles spektrumot nyújt a kalászosok magról kelő gyomnövényei ellen, akár egyszikű, akár kétszikű fajok vannak a területen. Kijuttatható a kultúrnövény bokrosodásának kezdetétől egészen két nóduszos állapotig.

Javasolt technológia: Az Avoxa 1,5 l/ha-os dózisa Peak 20 g/ha-os dózisával tankkombinációban széles spektrummal, a kalászosok egy- és kétszikű gyomnövényei ellen is megoldást nyújt. Árpa és zab kivételével minden kalászos kultúrában felhasználható. Nincs utóvetemény korlátozás, ezáltal a vetésforgó szabadon tervezhető.

Avoxa hatása nagy széltippan ellen (Kaposmérő, 2021. június 2.)

Avoxa 1,35 l/ha hatása nagy széltippan ellen, Kaposmérő, 2021. – fotó: Syngenta Magyarország

Figyeljünk oda az egyszikűekre! Őrizzük  meg a szántóterületeink jó kultúrállapotát, és használjunk olyan készítményt, ami valóban megbízható hatást ad egyszikűek ellen, nem csak leszorítja kalász szint alá a gyomnövényeket, hanem el is pusztítja azokat. Így nincs magprodukció, tisztulnak a területeink, nem adunk esélyt a rezisztencia kialakulására.

További információért látogatossan el weboldalunkra, vagy keresse fel területi képviselőinket!

Tóth Csantavéri Szilvia
fejlesztőmérnök
Syngenta Kft.