Az scmp.com hírportál beszámolója szerint a kínai kormány határozatot hozott a génmódosított kukoricafajták termesztésének engedélyezéséről, de a megvalósításban a fontolva haladás elvét alkalmazza, így a bevezetés kezdetét az idei év helyett 2024-re halasztotta.
A kínai növénynemesítés és vetőmag termesztés színvonala jelentősen elmarad az amerikaitól és az európaitól – fotó: pexels.com
Az illetékes vezetők ugyanakkor kifejezték reményüket, hogy bár az első évben csak mintegy 200.000 hektár GMO kukorica kerül elvetésre, de az ilyen fajták aránya öt éven belül már eléri a vetésterület 90 százalékát.
Kína részéről az engedélyezés egy erősen kényszerű lépésnek tekinthető, mivel helyi szakértők szerint, GMO növények nélkül egyre nehezebb a lakosság zavartalan élelmiszer-ellátását biztosítani, ami a kínai vezetés deklaráltan és kiemelten fontos célja.
A teljesítés akadályát képezi viszont az, hogy a kínai növénynemesítés és vetőmag termesztés színvonala – az innováció hiánya miatt – jelentősen elmarad az amerikaitól és az európaitól (az USA-tól legalább 20 évvel), és így az ország többnyire külföldi és a helyi éghajlati-, illetve talajadottságoknak nem a legjobban megfelelő fajtákat kénytelen alkalmazni.
Ez egyben nagy mértékben megnöveli a hatalmas ázsiai ország importigényeit. A helyi (nem génmódosított) fajták termésátlaga viszont nem éri el a külföldiek szintjét, ennek következtében Kína csaknem azonos vetésterületen csak az USA éves termésének csak mintegy 55-60 százalékát tudja elérni.