Mivel Magyarország alapvetően száraz kontinentális éghajlat alá esik, a legfőbb terméslimitáló tényező a hő- és a szárazság-stressz. A stresszhatások közül is kiemelkedő fontosságú a kukorica számára adott fenológiai fázisban az elérhető víz mennyisége (kelés, kezdeti fejlődés, virágzáskori és szemkitelítődés időszaka), illetve legfőképp a virágzáskori hő stresszel szembeni ellenálló-képessége az adott kukorica hibridnek.
A fentiek alapján azokat a hibrideket érdemes előnyben részesítenünk hibridválasztásunk alkalmával, amelyek az adott termesztési körzetben megfelelő hő- és szárazság ellenálló-képességgel rendelkeznek.
A Syngenta válasza ezekre a kihívásokra az Artesian jellemzőkkel ellátott hibridek (SY MINERVA, SY CARIOCA, SY CHORINTOS, SY ORPHEUS, SY PREMEO), amelyek már évek óta bizonyítanak a változatos termelési körülmények között.
A környezeti adottságok közül elsőként jelentkezik a kiválasztott terület talajtípusa, szerkezete, tápanyag-szolgáltató képessége, elővetemény szerepe, művelési módja, gyomflórája. Ezek tisztázása után a vetés majd a kelés időszakában már meg kell hoznunk az előbbi tényezők összegzése utáni döntéseket. Különösen, ha a korai vetést preferáljuk – de az áprilisi időszak bármely vetési időszakáról is beszéljünk – fontos, hogy hibridjeink gyors kezdeti fejlődéssel rendelkezzenek, csírázóképességük megfelelő szintű legyen mind kedvező, mind kedvezőtlenebb talajadottságok mellett is.
Aki Syngenta kukorica vetőmagot választ, olyan plusz segítő tényezők állnak rendelkezésére, mint pl. a komplex betegségekkel és gyökérnövekedést segítő csávázással ellátott vetőmagok, amelyek a magban rejlő genetikai tulajdonságokat a keléskori stresszhatások ellenére is a felszínre segíthetik a növényt.
Az alábbi megoldásokat kínáljuk:
Vibrance – abiotikus stressz elleni védelem – a gyökérnövekedést támogató hatásán keresztül segíti a növényt a korai fejlődésben
Force 20 CS – rovarölő csávázás, amely a talajlakó kártevők (drótférgek) elleni védelmet segíti
A legnagyobb kihívás a hő- és szárazságstresszel szemben a kukorica virágzásakor és később a szemkitelítődéskor jelentkezik. A korai vetéssel előrébb hozható a kukorica virágzási időszaka, elkerülve a megtermékenyülési problémákat okozó légköri aszályt. Ebben az időszakban előnyt élveznek a jó virágzásszinkronnal rendelkező hibridek.
A kukoricatermesztést befolyásolják a változó környezeti feltételek – fotó: Syngenta
A virágzás után szemkitelítődés fenológiai szakaszában a kukorica, mint a napelem átalakítja a napfény energiáját a szemben lévő keményítővé. Emiatt fontos, hogy minél tovább tartsa meg fotoszintetizáló zöld növényi részeit (zöldszáron érés) a növény, és ne hirtelen leszáradással reagáljon az ebben az időszakban fellépő hőstresszre.
Összegezve a különböző környezeti tényezőket, illetve, hogy a saját területünk milyen adottságokkal rendelkezik, konzultálhatunk a nemesítőház képviselőjével a termésbiztonságot előtérbe helyező hibridválasztásról.
További kérdés esetén forduljon bizalommal a Syngenta értékesítő kollégáihoz!