A természetet utánozzák le az amerikai Carnegie Mellon Egyetem mérnökei, hogy javítani tudjanak az ültetések hatékonyságán – írja a hvg.hu

biorobot

A kis méretű biorobotokat a levegőből, mondjuk egy drónról kell a kiszemelt terület felett szétszórni, így azok miután elérik a talajt, a nedvesség hatására elkezdik beásni magukat a földbe – fotó: Youtube videó

A szerkezet képes a földfelszín alá juttatni a magot

Sokan nem is sejtik, hogy a magvetés sikere mennyi mindentől függ: a magok termékenységétől kezdve, az időjáráson át, egészen a közelben tartózkodó állatok falánkságáig.

A vetés sikerességén javíthat az a biorobot, amit amerikai mérnökök fejlesztettek ki: a szerkezet képes a földfelszín alá juttatni a magot.

A Nature cikkében bemutatott eszköz egy olyan apró, spirál alakú készülék, aminek a végén ott van az elvetni kívánt növény magja. A kis méretű biorobotokat a levegőből, mondjuk egy drónról kell a kiszemelt terület felett szétszórni, így azok miután elérik a talajt, a nedvesség hatására elkezdik beásni magukat a földbe.

80 százalékos vetési sikerarányt értek el

Az amerikai Carnegie Mellon Egyetem tudósa, Lining Yao a Twitteren azt írta, a biológiailag lebomló (fából készülő) vetőmaghordozó olyan régiókban is javíthatja a légi vetés hatékonyságát, ahol a magok nagy környezeti stressznek vannak kitéve.

A fejlesztést a gémorr nevű növény magjairól mintázták, amelyek hasonló módon igyekeznek megoldani a talajba jutást.

Annak érdekében, hogy az eszközt különböző magokkal lehessen használni, a biorobotból többfélét is készítettek - az elvégzett kísérletek alkalmával 80 százalékos vetési sikerarányt értek el.

A szakemberek egybehangzó véleménye szerint a szerkezet nagy segítség lehet a jövőben mind a mezőgazdasági termelés, mind pedig az erdőtelepítés fejlesztésénél.