Máktermesztésben hazánk előkelő helyet foglal el a világpiacon, most rövid áttekintést adunk a máktermesztés hazai számairól. Az adatokat a Nébih bocsátotta rendelkezésünkre.
Étkezési mák
A 2021. évi jelentések szerint az étkezési mák adatok a következők:
A 2021. évi őszi és 2022. évi tavaszi vetések esetében a termőterület nagysága 7604,3 ha, mely a tavalyi terület adathoz (vagyis 2020. évi őszi és 2021. évi tavaszi vetések) képest csak kis mértékben tér el, akkor 7442,8 ha volt. Országosan összesen 509-en termesztettek mákot, ebből 429 természetes személy és 80 személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező más szervezet.
A 2021. évi betakarított terület nagysága 4711,74 ha volt, a 2021. évi őszi vetésű mák kipusztulással érintett terület nagysága 3737,8 ha. A 2021. évi betakarított termés mennyisége a kiállított hatósági bizonyítványokon szereplő adatok alapján 2915 tonna.
Az ipari mák termesztése lecsökkent – Fotó: Envato
Ipari mák
Ugyanakkor az ipari mák esetében elmondható, hogy termőterület adatok alapján jelentősen csökkent a termesztés. A tavalyi (2020. évi őszi és 2021. évi tavaszi vetés) 2136,3 hektárhoz képest (ami szintén nem volt nagy) a 2021. évi őszi és 2022. évi tavaszi vetési adatok szerint már csak 408 hektáron termesztenek ipari mákot, a 2021. évi betakarított terület nagysága 273 ha. A jelentések alapján egy nagyobb termesztető kivonult, a pusztulások is jelentősek voltak.
|
A máktermesztés aktualitásai Magyarországon
A területcsökkenés és a kipusztulások okáról, hátteréről megkérdeztük a Gyógynövény Szövetség és Terméktanácsot. A Terméktanács részéről Zámboriné Dr. Németh Éva, egyetemi tanár válaszolt:
Jelentős kiterjedésű az a terület, ahol kipusztult a mák. Az aszály jelentett problémát?
A máktermesztés több fázisban kritikus, első a kelés, ami idén is a március-áprilisi szárazságban probléma volt. Mivel nem gyökeresedik mélyen, később is gond a csapadékhiány, kipusztul vagy olyan alacsony, gyenge marad, hogy lényeges hozam nem várható tőle. Ez már sokéves tendencia sajnos, ezért az utóbbi 10 évben igen erőteljesen az őszi vetésű fajták kerültek előtérbe. A tavaszi vetésű eleve töredéke csak a korábbiaknak. A SAPS adatok szerint 2021-ben pl az őszi vetésű 5700 ha körül volt, míg a tavaszi nem érte el az 1000 ha-t. Az őszi vetésűt viszont az aszály kevésbé érinti, mert június végére betakarítható, természetesen a hozam ebben is kevesebb a szárazság miatt.
Mi az, ami miatt csökken az ipari mák termőterülete?
Az ipari mák termőterülete már akkor elkezdett csökkenni, amikor Magyarországon megszűnt a mákalkaloidok feldolgozása, azaz a stabil felvevő piac. A világpiaci árak pedig az utóbbi években egyáltalán nem motiválták ezt a termelést. A magcélú termesztés került előtérbe.
Miért érdemes máktermesztéssel foglalkozni (ha érdemes)?
A mák mérsékelt tápanyagigénye miatt a búza hektárköltsége alatt tudja produkálni a repce árbevételét, így jelentős extraprofitot lehet realizálni. Természetesen ehhez komoly odafigyelés szükséges.
Általában milyen termésmennyiségre lehet számítani?
Jó állományban 1 tonna mag és 1 tonna tok, néha még több is megteremhet hektáronként, de szárazságban, gyenge talajon lehet hogy mindkettő csak 250 kg/ha. Az őszi mák, ha áttelel, általában nagyobb hozamokra képes mint a tavaszi vetés.