Vida Gyula, az Agrártudományi Kutatóközpont főigazgatója a Feolnak elmondta: sokat segített az elmúlt hetek bőséges csapadéka, szépek a növényállományok, jó a bokrosodás, sok a kalász, a tavalyinál lényegesen kedvezőbb képet mutat a határ. Néhány helyen azonban kissé megdőltek a gabonák, ami elsősorban nem az időjárásnak, hanem annak a következménye, hogy a gazdálkodók nem kezelték szárerősítő regulátorral a táblát. Az viszont már egyértelműen a klimatikus viszonyoknak köszönhető, hogy több helyen támadtak a gombabetegségek, feltűnt a sárgarozsda és a levélrozsda is, de súlyos fertőzésről nincs szó.
Vida Gyula szerint ott, ahol jó időben és lelkiismeretesen elvégezték a szükséges agrotechnikai és növényvédelmi munkákat, várhatóan jó lesz a termés. Mostanában azonban nem is emiatt, hanem a gabonaárak okán aggódnak a termelők, ugyanis attól tartanak, hogy a korábbinak akár harmadára is csökkenhet a vételi ár, miközben a termelés költségei semmivel sem lettek alacsonyabbak, sőt. A gazdák azt remélik, hogy az aratás végéig megnyugtató választ kapnak ez ügyben.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) arról tájékoztatott, hogy a vármegyében idén a tavalyinál 10-15 százalékkal nagyobb területről kell learatni az árpát és a búzát. Az aratáshoz – a korábbi évek jelentős fejlesztéseinek eredményeként – van elegendő gép, munkaeszköz, így, ha az időjárás nem szól közbe, körülbelül négy hét alatt végeznek a betakarítással a termelők.
Az aratáshoz – a korábbi évek jelentős fejlesztéseinek eredményeként – van elegendő gép, munkaeszköz – fotó: pixabay
A székesfehérvári Aranybulla 300 hektáros sörárpa tábláján a hét elejére 13-14 százalékra csökkent a gabonaszemek víztartalma, s mivel ezzel az értékkel már nincs akadálya a biztonságos tárolásnak, meg is kezdték az aratást. Szabó Gábor növénytermesztési ágazatvezető arról számolt be, hogy bár még csak az aratás elején járnak, de az már most látszik, hogy a közepesnél erősebb termés várható, de a pontos hozamokról biztosat még nem lehet mondani. Sok múlik a következő időszak időjárásán is, a 28-30 fokos hőmérséklet lenne az optimális, a 35 fokos, vagy akörüli forróságot már megsínylenék a kalászokban a szemek.
Több híradás szerint az ország gabonatárolóinak mintegy felében még van tavalyi termény, pedig már kellene a hely az idei gabonának. A Feol kiderítette: Fejér megyében elegendő a tárolókapacitás.