Vajon kedvező lesz a jövő évi időjárás a növénytermesztésnek?
Luca-naptár
Ez a népi megfigyelés a következőképpen elvégezhető: december 13-tól (Luca névnap) december 24-ig, azaz karácsony első napjáig minden egyes nap feljegyezzük, hogy aznap milyen idő volt (száraz, esős, enyhe, fagyos stb.). Luca napja jelenti a januárt, az utána következő nap a február, és így tovább. Eszerint minden hónap olyan lesz, mint az annak megfelelő nap a tizenkettőből.
A következő táblázat a megfigyeléseinket tartalmazza:
|
Ezek alapján tehát arra következtethetünk, hogy a tél igen enyhe és száraz lesz, minimális hóval, amit egy csapadékosabb, valódi tavaszi időjárás követ majd. Várhatóan nem lesznek tavaszi fagyok, az idei évi tavaszi időjárással ellentétben.
A nyári hónapok a június kivételével szárazak és melegek lesznek. A szeptember a korábbi évekhez hasonlóan igazi nyárutói, meleg és száraz időjárást hoz. Októberben valószínűleg megérkezik az esős őszi időjárás, amit egy szárazabb november és az idei évhez hasonló enyhe decemberi időjárás kísér majd.
Luca búza
A babona úgy szól, hogy ha a Luca napján elvetett búzaszemek közül az összes elvetett szem kicsírázik, akkor a következő évben bőséges termésre lehet számítani. Annak érdekében, hogy a „kísérletet” ne befolyásolja semmi, biobúzát vetettünk el egy cserépbe. A búzakeltetés sikeres volt, így reméljük, hogy valóban bízhatunk a következő évi bőséges termésben!
A Luca búza karácsonyi ajándéknak is kitűnő lehet, de dekorációként üdeséget csempész a szobába a zord téli időjárás közepette
A karácsonyi készülődés régi hagyományairól, decemberi ünnepeink eredetéről és a hónaphoz kapcsolódó népszokásokról ebben és ebben a cikkünkben olvashattok bővebben.