A kisebb mennyiségű, jobban hasznosuló műtrágya alkalmazása az egyik lehetséges megoldás azon új szabályozások betartására, amelyek korlátozzák a kimosódó nitrogén mennyiségét (nitrátérzékeny területek).
Már tudományosan bizonyított tény, hogy a termesztők magasabb minőséget érhetnek el a burkolt, más néven a bevonatos műtrágyák használatával.
Ezekkel a műtrágyákkal sokszor jobb eredményeket lehet elérni, mint a hagyományos termékekkel, de ehhez kevesebb kezelésszám, és az alacsonyabb szintű tápanyag kimosódás előnye mellett, akár 25% -kal kevesebb mennyiség is elegendő.
A szabályozott kibocsátású (CRF) műtrágyákat széles körben használják mezőgazdasági és kertészeti kultúrákban szerte a világon. Minden alkalmazás adott éghajlaton adott, egyedi tápanyagutánpótlási stratégiát igényel. Mivel a különböző granulátumokban lévő tápanyagok felszabadulása eltérő időtartamú, ez lehetőséget nyújt a hathetestől akár a tizennyolc hónaposig terjedő, folyamatos táplálásra is.
Ezekkel a műtrágyákkal lehetőség van a hathetestől akár a tizennyolc hónaposig terjedő, folyamatos táplálásra is
Ezek a programozott tápanyagleadású műtrágyák egy vagy több – elsődlegesen makro –, mezo- vagy mikrotápanyagot tartalmazó, bevonattal ellátott, granulátum alapú termékek. Különböző típusú bevonatokat használnak, melyek fokozatossá teszik a tápanyagok feltáródását. Gyakran állítanak elő keverékeket is annak érdekében, hogy megfelelő tápanyagszintet tudjanak biztosítani minden terménynek.
A termékek széles választéka áll rendelkezésre; akár a 100% -ban bevont NPK (nitrogén, foszfor, kálium) granulátumok nyomelemekkel, vagy részben burkolt keverékek (N és / vagy P és / vagy K) nyomelemekkel vagy anélkül.
Ezek mind szabályozott tápanyag-leadású terméknek minősülnek. Azonban az ilyen termékek jelentősen különböznek – a műtrágya legfontosabb része ugyanis a bevonat! A burkolási arány különbségei befolyásolják a tápanyagok azonnali elérhetőségét a növény számára, valamint megakadályozzák a kimosódást, ezáltal alacsonyan tartják a sószintet (EC) a növekedési időszak idején. A bevonat típusa szintén fontos, ez lehet gyanta alapú, kén alapú vagy polimer, esetleg kén-polimer (Poly-S) burkolás. Minden egyes bevonási technológiának megvannak a maga sajátosságai.
A tápanyagok felszabadulását befolyásoló egyéb tényezők a nedvességtartalom és a talaj hőmérséklete. A gyanta vagy szulfát bevonatokban a felszabadulási folyamatot elsősorban a bevonat vastagsága határozza meg. Vannak olyan bevonatos termékek is, amelyeknél a talaj mikrobiológiai aktivitása befolyásolja a felszabadulás ütemét.
A termesztési folyamat során a tápanyagok fajtája a bevonattal kombinálva kulcsfontosságú tényező a makro- és mikrotápanyagok felszabadulásában. Ha ez a kombináció nem megfelelő, nem minden makro-, különösen nem minden mikrotápanyag fog felszabadulni. Ha a tápanyagok a granulátumban maradnak, akkor azoknak a növény nem veszi semmi hasznát.
A szabályozott tápanyag-leadású műtrágyák között nagy különbségek lehetnek – a legfontosabb a bevonat fajtája
A szabályozott tápanyag leadású, burkolt műtrágyák működési elve
A tápanyag leadás kontrollálásának érdekében a szemcséket burkolattal látják el, ami a napi tápanyag felszabadulást szabályozza.
A granulátumok NPK-t (nitrogén, foszfor, kálium), Mg-t (magnézium), B-t (bór), Cu-t (réz), Fe-t (vas), Mn-t (mangán), Mo-t (molibdén) és Zn-t (cink) is tartalmazhatnak.
A víz áthatol a bevonaton, és feloldja a tápanyagokat a granulátumon belül.
A feloldott tápanyagok a koncentrációkülönbség miatt, az ozmózis révén, a burkon átjutva oldat formájában felszabadulnak, így elérhetővé válnak a növények számára.
A műtrágya hatástartama alatt a hőmérséklet által befolyásolt módon, folyamatosan, szabályozott, ellenőrzött körülmények között táródnak fel a tápanyagok.
Mik a szabályozott tápanyagleadású műtrágyák használatának előnyei?
A legjobb eredmény érdekében válassza ki az adott növényi kultúra igényeinek megfelelő programozott tápanyagleadású műtrágyát a talajtípus, a hőmérséklet és a termesztési mód figyelembevételével. Az egyes elemek felszabadulásának körülményeit, valamint a műtrágya hatástartamát sem szabad figyelmen kívül hagyni. Például az őszi búza igényei és körülményei különböznek a tavaszi búzáétól.
A CRF termékek legnagyobb előnye, hogy a növény a folyamatos táplálásnak köszönhetően ellenállóbb és nagyobb termést képes hozni
A CRF, szabályozott tápanyag leadású műtrágyák számos előnnyel rendelkeznek:
• Jobb növénynövekedés, a tápanyagok folyamatos és egységes hozzáférhetőségének köszönhetően.
• Lehetőség van a műtrágya mennyiségének akár 20-25% -kal történő csökkentésére, mivel a kimosódás veszélye minimális. Természetesen még egy szabályozott feltáródású szer esetében is az eső ki fogja mosni a gyökér környezetébe jutó, feloldódott ásványi anyagokat, azonban ez a technológia azonnal új tápanyagokat bocsát majd ki.
• A burkolt műtrágyák pozitív hatásai közé tartoznak még az egyenletes táplálásnak köszönhető jobb kondíció, az elérhető magasabb hozam, a jobb minőségi eloszlás, az egyenletesebb osztályozás, az erőteljesebb gumóképződés és a nagyobb zöldtömeg.
Mivel a növények egyenletesen és fokozatosan növekszenek, kevésbé érzékenyek a károsodásra és a betegségekre, és kevesebb hiánybetegséget mutatnak.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő műtrágyát?
A termelők számára nehéz lehet különbséget tenni a sok különböző technológiával működő lassított hatású szer között, és kiválasztani azt, amelyik legjobban megfelel a termény igényeinek, az éghajlati szükségleteknek és természetesen a költségvetésüknek. Talán a legfontosabb szempont a hatékonyság: azaz, hogy a tápanyagok felszabadulásának mértéke megfelel-e a növény igényeinek az egész növekedési szakaszban.
A piacon megtalálható szabályozott tápanyagleadású műtrágyák között van olyan, amely gyakorlatilag egy keverék, és egyaránt tartalmaz azonnal elérhető, burkolatlan formában lévő tápelemeket és burkolt szemcséket is, így biztosítva az azonnali növényi reakciót és tartamhatást egyetlen termékben.
A tápanyag-utánpótlási terv során érdemes igénybe venni szakértői segítséget: a szaktanácsadók válaszolnak konkrét, a kezelésekkel kapcsolatos kérdésekre. A területi képviselőkkel konzultálva a termelőknek lehetőségük van arra is, hogy egyedi tanácsokat kapjanak elkötelezettség nélkül. Arra is van lehetőség, hogy pontos tápanyag-kibocsátási táblázatot készítsenek az idő függvényében, figyelembe véve az összes vonatkozó körülményt.
ICL Specialty Fertilizers
Agronómiai csapata