Nagy István kedden három agrárminiszter kollégájával arról egyeztet, hogy az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali korlátozásokat szeptember 15. után is fenn kell tartani legalább az év végéig.
"Csak összefogva védhetjük meg a gazdák érdekeit" – szögezte le Facebook-bejegyzésében a tárcavezető.
Szeptember 15-én lejár az ukrán gabona behozatali tilalma – emlékeztetett videójában a magyar agrárminiszter.
"Hogyan tovább, erről fogok a mai napon egyeztetni azokkal a kollégákkal, akik Magyarországgal együtt bátor döntést hoztak: lezárták saját határaikat, hogy megvédjék a gazdákat, majd e döntés következtében sikerült közös európai uniós szabályt kicsikarni Brüsszeltől. Mi lesz szeptember 16-án? Erről egyeztetek ma román, bolgár és pozsonyi kollégámmal együtt" – mondta a miniszter.
Fent kell tartani az ukrán gabona behozatali tilalmat
Az Ukrajnából a szomszédos tagállamokba irányuló gabona behozatal tilalmát előíró rendkívüli intézkedést továbbra is fent kell tartani – közölte Nagy István agrárminiszter, aki Florin-Ionut Barbu román mezőgazdasági és vidékfejlesztési tárcavezetővel egyeztetett Bukarestben.
A miniszter arra emlékeztetett, hogy rendkívüli időket élünk, a kihívásokra pedig közös megoldásokat kell találnunk. Az uniós importtilalmat igazoló rendkívüli körülmények továbbra is fennállnak, ezért az ukrán gabona behozatali korlátozását továbbra is meg kívánjuk őrizni. Hangsúlyozta, a tranzitszállításokat Romániához hasonlóan mi is engedjük, nem akarunk Ukrajnának ártani, a gazdáink versenyképességét azonban meg kívánjuk őrizni.
Kiemelte, a magyar gazdák érdekeit minden lehetséges eszközzel meg fogjuk védeni. Azon kell tovább dolgoznunk, hogy az ukrán gabona minél gyorsabban a kikötőkbe érjen és megtalálja korábbi hagyományos piacait Észak-Afrikában, vagy a Közel-Keleten – tette hozzá.
Nagy István agrárminiszter Florin-Ionut Barbu román mezőgazdasági és vidékfejlesztési tárcavezetővel egyeztetett Bukarestben – fotó: Pelsőczy Csaba
Nagy István kifejtette, a magyar felvásárlási árak alacsonyabbak a tőzsdei áraknál, ami jelentős nehézséget okoz a termelőknek. A felvásárlók kivárnak, ami miatt lefagyott a piac. A miniszter kitért arra is, hogy az őszi talaj előkészítéshez és a vetési munkálatokhoz forrást kell biztosítani a gazdálkodóknak. Ebben a helyzetben segítséget jelenthetnek a kamattámogatott hitelek.
A megbeszélésen a sertéspestis kérdése is szóba került, Románia szigorú intézkedéseket hozott a fertőzés feltartóztatása érdekében és jelentős forrásokat különített el az állattartó telepek fejlesztésére.