A cirok eddig a periférikus növények közé tartozott Európában. 2018-ban azonban vetésterülete az előző évihez viszonyítva 6 százalékkal (146.000 hektárra) növekedett.
Ez azonban még mindig eltörpül a nagy növényeké mellett – olvashatjuk a proplanta.de német hírportálon.
A legnagyobb növekedés Franciaországban (60.000 hektárra), Magyarországon (10.000 ha-ra) és Romániában (15.000 ha-ra) volt tapasztalható. A vetésterület kiterjesztése az összes termés 14 százalékos növekedését is maga után vonta (829.000 tonnára), mivel az európai gazdák ma már 5-7 tonna szemtermést tudnak betakarítani egy hektárról. Emellett a tagországok évente összesen mintegy 160.000 tonna szemescirkot külföldről is beszereznek, ami azt jelzi, hogy lenne értelme a vetésterület bővítésének. A cirok vetésterülete 2018-ban az előző évihez viszonyítva 6 százalékkal növekedett – fotó: Shutterstock
A cirok jelenleg Afrikában a legfontosabb gabonanövények közé tartozik, ott is használják takarmányozásra, de többnyire lisztet készítenek belőle, és emberi táplálkozásra szolgál. Emberi táplálkozásra főleg a gluténmentesség, a könnyű emészthetőség és a vitamintartalom teszi alkalmassá. Európában egyelőre csaknem kizárólag takarmányként hasznosítják, de termesztésének jelentősége a szárazság kiterjedésével várhatóan itt is növekedni fog.