Nem kis túlzás talán azt mondani, hogy egy minden igényt kielégítő hullámvasútra váltott jegyet a tavalyi évben az, aki gazdálkodásra adta a fejét. Míg az őszi vetésűeknél az elmúlt években az aszály okozta a legnagyobb kihívást a termesztés során, csapadékra az idei esztendőben az ország nagy részén nem lehetett panaszunk. A téli feltöltő csapadék után tavasszal is megérkeztek a gabonák számára legfontosabb esők, ebből kifolyólag inkább a kórokozók, kártevők okoztak nyugtalan perceket és betervezetlen plusz növényvédelmi kezeléseket.

Az őszi árpa közkedvelt növény lett, hiszen kiváló takarmányértéke van, kevésbé érzékeny a termőterületére az őszi búzához képest, a tápanyagot jól hasznosítván előveteményre is igénytelenebb, a genetikai fejlesztéseknek köszönhetően pedig termésátlaga is folyamatosan nő. 2023-ban vetésterülete 25%-os növekedéssel (az előző évhez képest) elérte a 335 ezer hektárt, az elmúlt 10 évet tekintve pedig közel megduplázta azt.

1.diagramm: Őszi árpa vetésterület alakulása 2012-2022 (forrás: KSH)

Az idei eredményeket tekintve elmondható, hogy talán kissé a várakozáson alul alakultak. Ennek több összetevős a magyarázata, melyek között lehet a „gazdaságos gondolkodás” vezérelte tápanyag-utánpótlás, az átlagon felüli kórokozónyomás okozta terméskiesés. Egyes területeket a még érzékeny fenofázisban ért késő tavaszi fagy okozta kalász sterilitás, de a betakarítás előtt, orkán erejű széllel érkező nagy mennyiségű csapadék okozta állománydőlés is.

Mindezektől eltekintve azért szerencsére több helyen is kifejezetten jól szerepeltek a Hyvido hibrid árpák, mely eredmények alátámasztják azon állításunkat, miszerint a Hyvido hibrid árpák mélyrehatoló, nagy tömegben szerteágazó gyökérzete nem csak aszályosabb időszakban juttatja helyzeti előnyhöz a hibridet a konvencionális árpával szemben, hanem akkor is, amikor a talajban meglévő tápanyagot kell szükségszerűen nagy hatásfokkal hasznosítani.

Kisparcellás összehasonlító fajtakísérleteinkben - melyet országosan 4 lokáción állítunk be - büszkeséggel mondhatjuk, hogy a legnagyobb versenytársainkkal összevetésben az SY Dakoota 7,21 t/ha átlageredménnyel az élen végzett. Hajdúböszörményben és Békéscsabán, ahol szintén az SY Dakoota végzett az élen, nem csak a terméseredmény, de a HL-súly is magasabb a versenytársakénál.

2.diagramm: Syngenta országos összehasonlító fajtakísérleti átlag 2023. (forrás: Syngenta 2023. kísérleti eredmények)

3.diagramm: Hajdúböszörmény hibrid árpa összehasonlító fajtakísérleti eredmény 2023. (forrás: Syngenta 2023. kísérleti eredmények)

4.diagramm: Békéscsaba hibrid árpa összehasonlító fajtakísérleti eredmény 2023. (forrás: Syngenta 2023. kísérleti eredmények)

Kisparcellás kísérleteink mellett demonstrációs kísérleteinkben is nagyon szép eredményekkel szerepelt az SY Dakoota, az alábbi eredmények közül kiemelve a dalmandit, ahol 8,7 t/ha-os eredménnyel a kísérletben elvetett 31 fajta közül, illetve a Vas megyei Bő térségében elért 10 tonna feletti eredményt. Azt gondolom, hogy az alábbi eredmények hűen tükrözik azt a magas terméspotenciált, mely a Hyvido hibrid árpákban rejlik, amiért érdemes őszi árpát, hibrid árpát termeszteni.

syngenta

1. kép: Hyvido hibrid árpa terméseredmény – forrás: Syngenta Magyarország Kft.

Szívből remélem, hogy az idei esztendő fáradhatatlannak tűnő kihívásai nem tántorítják el a gazdálkodókat az őszi árpába vetett hitüktől és a jövőben is a termesztése mellett döntenek. Talán a kulcs a kiszámíthatóság és a stabilitás, mely a fajta/hibridválasztásban rejlik. Érdemes a terméspotenciál mellett figyelembe venni a stressztoleranciát, a nitrogénhasznosító képességet, a télállóságot és az idei év megmutatta, hogy a hektolitersúly-stabilitás is versenybe szállt.

Kiss Nikolett

Fejlesztőmérnök

Syngenta Kft.

syngenta