A jelen az új jövő

A precíziós mezőgazdaság a jelenünk és a jövőnk. Van már Magyarországon is több olyan gazdaság, ahol precíziós eszközökkel, a modern technológia támogatásával csökkentik a költségeket és áramvonalasítják az üzletmenetet.

Az olyan futurisztikus eszközök, mint a távérzékelés, a műholdas navigáció, a műholdas termésbecslés, a GPS-szel felszerelt agrármunkagépek jó ideje a mezőgazdasági termelés mindennapjainak részei.

A precíziós gazdálkodás gyakorlatában robotkormányzás által vezérelt erőgép műveli a földeket, az erőgép által vezérelt munkagép minimális átfedéssel, nagy pontossággal juttatja ki az inputanyagokat. A tápanyag-utánpótlás is helyspecifikus, a fejtrágyázás során kijuttatott folyékony nitrogén valós időben (online) változtatott dózissal kerül kijuttatásra, a kijuttató eszközre szerelt szenzorok méréseire alapozva, és ezek a szenzorok a növényvédelemben is fontos szerephez jutnak. Természetesen az alaptrágyázás is helyspecifikus, a begyűjtött talajminták vizsgálati eredményein alapul, és az említett  differenciált növényvédelem során a herbicidek helyspecifikus kijuttatásakor nem csak a kevesebb kijuttatott készítmény jelent költségcsökkentést, hanem terméstöbblet is realizálható, akár az utóveteményen is. A digitális talajszkennerekkel differenciált mélységű talajművelést valósítanak meg, ezzel pedig akár 25-30 százalékos spórolás is elérhető.

Van már Magyarországon is több olyan gazdaság, ahol precíziós eszközökkel, a modern technológia támogatásával csökkentik a költségeket és áramvonalasítják az üzletmenetet.

Van már Magyarországon is több olyan gazdaság, ahol precíziós eszközökkel, a modern technológia támogatásával csökkentik a költségeket és áramvonalasítják az üzletmenetet. Kép: Pexels

Mintakövetésben a siker

A Budapesten tavaly rendezett 13. Európai Precíziós Mezőgazdasági Konferencián (ECPA 2021):

  • a virtuális valósággal megvalósított agrárképzés,
  • a gamifikációra (játékosításra) építő aprólékosan kidolgozott farmszimulátoros oktatási megoldások,
  • a zöld megoldásnak számító, drónrajokkal kivitelezett vegyszeres növényvédelem,
  • a felhőben futó, okosszenzoros parcella-talajélettani monitorozó rendszer számíthattak kiemelt figyelemre.

A Holland Királyság magyarországi nagykövetsége workshopot is tartott, melyről a Qubit számolt be részletesebben. Hollandiában nagyjából 20 éve beszélhetünk a precíziós mezőgazdaságról, az agrárkörnyezet adatainak szenzoros és műszeres rögzítésével, és a multifunkciós gépekkel egyetemben. „A technológia újdonságokra nyitott burgonyatermesztők voltak az elsők, akik az elméletet a gyakorlatban is alkalmazták” - mondta Corné Kempenaar, a Wageningeni Egyetem kutatóprofesszora.

A professzor az agrárátalakulás sikerének kulcsát a hagyományos földművelői mintakövetésben vélte felfedezni.

Ha látják, hogy a szomszéd gazda is megteszi, az emberek könnyebben ráállnak - mondta. A hollandiai termelők sem automatizálták még az összes folyamatukat, ennek minden ottani gazdaságban más és más lépcsőfokán tartanak. Az említett technológiák között szerepeltek a mobilos agrármeteorológiai applikációk, a szántóföldi talajminőség-érzékelő szenzorok, illetve a kíméletes betakarításról gondoskodó gépek is. A prega technológia-kosár majd összes eleme relatíve fiatal, ezért még drága, illetve mostanában indult meg lefelé az áruk. Az országban egyébként a 100-200 hektáros méretű gazdaságok a jellemzőek, és a prega eszmeisége, illetve gyakorlati hasznossága is nagyjából mostanra vált elfogadottá a tulajdonosok körében.

„A gazdálkodó csak akkor fejleszt, ha hasznot remél belőle”

- ismételte el az örökérvényű igazságot a Qubit tudósítása szerint Börcsök András gazda, a kiskunsági homokhátságon fekvő bugaci határ 1500 hektárján termelő Bugaci Aranykalász Zrt. tulajdonosa. Ő egyben mezőgazdasági gépészmérnök is, és évekig tanult és dolgozott az Egyesült Államokban, mielőtt a generációváltás náluk is lezajlott és átvehette édesapjától a gazdaságot. A személyes tapasztalatában a prega-átálláshoz sokrétű motivációs csomag szükséges, de vezető ok lehet, ha például a magyar átlagnál jóval alacsonyabb termőképességű földek esetén szinte kötelező a prega irány, hiszen az új technológiákkal magasabb hozam érhető el ezeken a területeken.

A precíziós gazdálkodás gyakorlatában robotkormányzás által vezérelt erőgép műveli a földeket, az erőgép által vezérelt munkagép minimális átfedéssel, nagy pontossággal juttatja ki az inputanyagokat.

A precíziós gazdálkodás gyakorlatában robotkormányzás által vezérelt erőgép műveli a földeket, az erőgép által vezérelt munkagép minimális átfedéssel, nagy pontossággal juttatja ki az inputanyagokat. Kép: Pexels

Az adat az olaj

Az adatgazdálkodásról szót ejtve Börcsök András elmondta, hogy a napjai egyötödét tölti ezzel, de ez nagyon megéri, hiszen a munkagépek fedélzeti számítógépeinek programozásához ez nélkülözhetetlen, és az elért hatékonyságnövekedés is jelentős.


„A pazarlást márpedig nem engedhetjük meg magunknak” – mondta a gazda.

Az adatmegosztás tekintetében Hollandiában is azokkal a problémákkal küzdenek, mint Magyarországon:

  • Nagyon kéne egy egységes agrárinformatikai rendszer, de a nyilvános, közös jóért működő adatbázis előtt tudni kéne, hogy:

  • kié lesz az adat, amiből a magántulajdonban lévő termőföldek minden valós idejű paramétere kinyerhető

Végezetül Börcsök gazda mérlegre tette a prega átalakítás költségeit és - elismerve az új eszközök eurószázezres árait is - felhívta a figyelmet arra, hogy a mai érzékelőkkel egy régebbi, "buta" berendezés vagy gép is felokosítható kevés átalakítással, bizonyos határok között.

(Forrás: Qubit)