Néhány héttel ezelőtt adtunk hírt arról, hogy az Európai Bizottság javaslatot tett a glifozát engedélyének tíz évre történő meghosszabbítására. A Bizottság javaslata az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) tudományos értékelésén alapul.

A biológiai sokféleséget fenyegető veszélyekkel összefüggésben viszont a német kormány felszólította Európát, hogy szüntesse meg a glifozát használatának lehetőségét, mivel álláspontjuk szerint nincs egyértelműen bebizonyítva, hogy nem jelent veszélyt az élővilágra.

A tagállamoknak október 13-án többségi szavazással kell dönteniük a glifozát jövőjéről, olvasható a euronews.com-on.

A német hatóságok szerint a Bizottság javaslata pontosabb rendelkezéseket ír elő az új engedélyhez, de ezek csak részben lennének kötelezőek a tagállamokra nézve, ezért nem lennének egyformák a szabályok. Ezt kifejezetten kedvezőtlen eljárásnak tartják a németek.

A glifozát használata kapcsán felmerülő aggályokról legutóbb ebben a cikkünkben írtunk.

A szántás elhagyása nehezen képzelhető el profi gyomirtás nélkül

A glifozát kivonásának "réme" régóta kelt indulatokat, hiszen egy jól bevált hatékony gyomirtó szerről van szó, amit a magyar mezőgazdaságban is gyakran használnak a gazdálkodók. Sőt, a no-till technológiának kis túlzással alapfeltétele a glifozát, legalábbis erről beszélt Kökény Attila, a talajmegújító mezőgazdaság egyik hazai képviselője a vele készült podcastban.

A no-till-re ráadásul Nagy István agrárminiszter "korparancsként" utalt a Planet expo keretében zajló beszélgetésben, hiszen a talaj regenerálódása, a talaj vízmegtartó képességének javítása az agráriumban a legfontosabb megoldandó feladatokká váltak, és ezekre megnyugtató választ ad a no-till technológia.

Ha a glifozát engedélyét valóban meghosszabbítják 10 évvel, az azt jelenti, hogy a no-till technológia térnyerésének e szer kivonása miatt nem lesz akadálya, tehát most érdemes tanulmányozni, kipróbálni. Tíz év hosszú idő ahhoz, hogy akár a glifozát nélküli no-till-re is meglegyen a lehető legjobb megoldás.


Egyik pillanatról a másikra átállni természetesen nem ideális, és az is nehezíti a folyamatot, hogy kevés az elérhető információ ezzel kapcsolatban.

Az alábbiakban adunk néhány kiinduló inputot ahhoz, ha komolyan gondolkodsz az átálláson:

No-till és forgatás nélküli talajművelés – mi a különbség?

A két fogalom közötti különbség az, hogy a no-till esetében a vetést egyáltalán nem előzi meg semmilyen talajmunka, éveken keresztül direktvetés zajlik a növényi szármaradványokkal borított talajba. A forgatás nélküli talajművelés esetén pedig egyenes késes talajlazítók használata, sekélyművelés jöhet szóba.

Fontos! Az AÖP-ben részt lehet venni forgatás nélküli talajművelés gyakorlattal, viszont azzal a kikötéssel, hogy nem használható glifozát.

Mi az első lépés az átállásban?

A legfontosabb az, hogy a lekerülő kultúrnövények szármaradványait a területen érdemes hagyni, majd takarónövények vetését kell betervezni. Az elsődleges szempont az, hogy a termőföld növényekkel, mulccsal való folyamatos fedettségét szükséges megoldani, ez az első lépés a talajszerkezet javítása és a no-till technológiára való átállás folyamatában.

Milyen gépekre van szükség?

Szükség van egy nagy csoroszlyanyomással rendelkező direktvetőgépre ahhoz, hogy a szármaradványokkal teli talajba lehessen vetni. Viszont más talajművelésre és magágykészítésre alkalmas gépeket nélkülözni lehet, a talajművelés feladatát alapvetően a takarónövények végzik el.

További szakmai információkat itt gyűjthetsz be:

Ennél a gazdánál már bizonyított a no-till!

Gazdálkodói tapasztalatok a no-till technológiáról – videó!

A fenntarthatóság elsősorban nem technológia kérdése – szerves trágyázás szántás nélkül

Tudod, mikor ártasz te magad a talajnak, amelyen termelni szeretnél?

Csökkentenéd a szántóföldi termelés költségeit? Ezekre figyelj!

Igaz-e, hogy mindenki azt tehet a földjével, amit akar?

Ha sok a giliszta, örülhet a gazda – de hogy érhetsz el jó talajállapotot?

Égető kérdések a forgatás nélküli talajművelésről és a no-tillről

Amerikai óriáscégek állnak a regeneratív mezőgazdaság mellé, rengeteg pénzt ölnek ebbe

Mire megy a gazda a KAP zöldelvárásaival? Többre, mint elsőre gondolnád

Mivel etethető nyolcmilliárd ember?

Indexkép: Shutterstock