Közben csendben megdőlt kedden a napi melegrekord is: Kelebián 40,7 Celsius-fokot mértek, ami csaknem egy fokkal volt magasabb az előző rekordnál, amit még 1946-ban jegyeztek fel Kaposváron.
Ha vasárnaptól nem hosszabbítanak, nyolcnapos lesz ez a hőhullám, azaz rövidebb, mint a júliusi, ami a leghosszabb és legintenzívebb magyarországi hőhullám volt a Másfélfok.hu elemzése szerint. Július volt egyébként az elmúlt 154 év legszélsőségesebb hónapja a HungaroMet frissen közölt tanulmánya alapján: ez a hónap egyszerre volt az eddigi legmelegebb, miközben extrém száraznak is bizonyult.
A hőség miatt az ország jelentős részén aszály van, ami súlyos károkat okoz a mezőgazdaságnak. A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. balatonföldvári tóegységében kényszerhalászatot kellett elrendelni, mert a tó vízszintje kritikus szintre csökkent. A Homokhátság szántóin a tavaszi vetésű kultúrák termésének legalább a felét elvitte az aszály. Bács-Kiskun vármegyében az állattenyésztés néz nehéz napok elé, mert kiégtek a lucerna- és a gyepterületek. Az extrém időjárás miatt rossz minőségű lett az idei búzatermés a Gabonaszövetség szerint – szeptemberben pedig jön a két számjegyű lisztáremelés.
A napjainkban tapasztalható szélsőséges időjárási jelenségek gyakoribbá válásának oka a globális felmelegedés. A változás azonban azért tűnhet jelentősnek, mert a Kárpát-medence gyorsabban melegszik a globális átlagnál. Hazánkban az idei első hét hónap hőmérsékleti átlaga több mint 4,4 fokkal volt magasabb az iparosodás előtti 1871–1900-as átlaghoz képest a HungaroMet tanulmánya szerint. A globális átlaghőmérséklet pedig az EU klímakutató intézete, a Copernicus jelentése szerint 2023 júliusa és 2024 június között 1,64 fokkal haladta meg az 1850 és 1900 közti átlagot.
Hogy mit hoz a jövő? Szélsőségesebb és még ennél is melegebb időjárást. A júliust megelőző 13 hónap mindegyike megdöntötte az adott hónap korábbi globális melegrekordját, a július pedig a második valaha mért legmelegebb július volt a Copernicus adatai szerint.
Forrás: G7.hu
Indexkép: Pixabay