Az EFA másodvetések tényleges vetési idejének bejelentésre a vetéstől számított 15 napig volt lehetőség adatváltozás keretében a Magyar Államkincstár egységes kérelem felületén.

Az ökológiai másodvetést legalább kettő növény keverékéből kell összeállítani, s a választható növények listáját a 10/2015. FM rendelet 3. melléklete tartalmazza. A rendelet nem mondja meg, hogy melyik területre mi a jó, hisz azt csak a gazdálkodó kísérletezheti ki a keverékek összetevői és a segítségek alapján, olvasható a NAK oldalán. Milyen előnyei vannak a zöldítésnek? Például:

  • erózió elleni védelem,
  • a talajunk szervesanyag-készletének, így vízmegőrzésének javítása
  • a vadak elcsalogatása a vadkáros területekről,
  • beporzó rovarok felszaporítása,
  • talajlazítás.

További szakmai információk a zöldítésről: ebben a cikkünkben, és a Kincstár tájékoztatójában.

mézontófű

Virágzik a facélia (mézontófű, Phacelia tanacetifolia) a Zala megyei Hahót határában 2021. október 17-én – Fotó: MTI/Varga György

A vetések fenntartása

A Zöldítés rendelet 22. § 3. pontja alapján az ökológiai másodvetésnek a tényleges vetéstől számított legalább 60 napig a mezőgazdasági termelő földterületén kell lenni, mely időszak alatt tilos növényvédő szert használni, beleértve a csávázott vetőmag használatát, olvasható a Kincstár közleményében.

Amennyiben az ökológiai másodvetés a vetést követő 60 napon belül beforgatásra vagy betakarításra kerül, abban az esetben az EFA másodvetés elfogadására nincs lehetőség.

Amennyiben az ökológiai másodvetés vetésekor bejelentett növények keveréke a tervezetthez képest eltér, de a Zöldítés rendelet 3. mellékletében meghatározott EFA másodvetésként figyelembe vehető növények keverékét vetette, abban az esetben az egységes kérelemben a tényleges vetés bejelentésekor a valóságnak megfelelően az elvetett növényeket jelentse be (az egységes kérelemben nincs lehetőség olyan kultúra megjelölésére, ami nem felel meg az EFA másodvetés követelményeinek). A mezőgazdasági termelő a megfelelő vetőmag elvetését gazdálkodási naplóval tudja igazolni.

Előfordulhat továbbá olyan eset, amikor az ökológiai másodvetést nem a tervezett helyen valósítják meg. Ebben az esetben az egységes kérelem beadó felületén törölni kell az érintett tervezett másodvetést és pontosításként kell felvenni a megvalósítás helyén azt.

A támogatásokért cserébe a gazdálkodók számára előírt minimumkövetelményekről ITT írtunk.

Arról, hogy a zöldítési támogatás mekkora arányt képvisel a kifizetésekben, ebben a cikkünkben írtunk.

Az előlegek utalásáról pedig ITT írtunk.