Manapság a takarékosság mindennél fontosabbá vált. Éppen ezért, bár mindenki alapvetően odafigyel arra, milyen kiadásai vannak, most érdemes még jobban utánajárni, melyik készülék mennyi áramot fogyaszt, illetve hogy lehet még többet spórolni az árammal, és így a villanyszámla végösszegével. Segítségünkre volt a Magyar Elektromos Művek, vagyis az MVM, akiknek tájékoztatása alapján tüntettük fel a különböző eszközök fogyasztását.

Így, ha odafigyelünk, nem csak spórolhatunk, de a környezetnek sem fogunk annyit ártani, mint amikor feleslegesen használjuk a különféle berendezéseket. Ha pedig igazán jót akarunk, a gyermekeinknek is elmagyarázzuk, miért fontos, hogy ne pazaroljunk semmit. Akár áramról, akár másról van szó.

A fürdőszoba

Kezdjünk a fürdőszobával. A fürdőszobában a legtöbb áramot egyértelműen a mosógép fogyasztja. Ha 1,8 kg műszálas ruhát 50 fokon mosunk, az kevesebb, mint 1 kWh áramot fog fogyasztani, míg ha 4 kg ruhát mosunk ki előmosással együtt, 90 fokon, az már 2,5 kWh fogyasztást jelent. Így érdemes lecsökkenteni a hőfokot, hiszen azzal rengeteget takarékoskodhatunk.

Azzal is sokat tudunk spórolni, ha nem indítjuk el félig tele a mosógépet, hanem kitöltjük azt koszos ruhákkal. Ha van egy külön centrifugánk is, amennyiben azt öt héten át használjuk, 1 kWh elektromos áramot fog fogyasztani.

fürdőszoba mosógéppel

Ne indítsuk el félig telten a mosógépet, hiszen azzal is rengeteg áramot pazarolunk el. Fotó: Shutterstock

Ellenben, ha valaki azzal magyarázza a borotválkozás elhagyását, hogy spórolni akar, az nem igazán állja meg a helyét, ugyanis egy elektromos borotva, ha azt öt éven keresztül minden nap használjuk, összesen 1 kWh áramot fogyaszt, viszont a rövidebb haj egyértelműen jobban megéri, hiszen egy órányi hajszárítással 1 kWh áramot fogyasztunk.


A konyha

A konyhában a legfőbb áramtolvaj természetesen a hűtőszekrény és az elektromos tűzhely. A hűtőszekrény azért is, hiszen folyamatosan fogyasztja az áramot, így nem mindegy, milyen energiaosztályba sorolt készülék áll a konyhában. Ha túlságosan öreg már a hűtőszekrény, érdemes elgondolkodni rajta, hogy lecseréljük, hiszen a modern berendezések csupán a töredékét fogyasztják annak, mint éltesebb társaik.

Az is fontos, hogy ne nyitogassuk percenként a hűtő ajtaját, hiszen ezzel rengeteg energiát pazarolunk el. Célszerű előre átgondolni, mire lesz szükség, és azt egyszerre kivenni belőle. Azzal is sokat spórolhatunk, ha nem toljuk be teljesen a falig, nem tesszük a konyha napos oldalára, és ha rendszeresen leolvasztjuk. A hűtőszekrény ideális hőmérséklete 0 +8 fok közötti, míg a mélyhűtőé -18 fok, így felesleges ennél hidegebbre állítani.

Az elektromos tűzhelyen egyheti étel elkészítése egy négytagú család számára 20 kWh áramba kerül. Éppen ezért fontos, hogy egyszerre nagyobb adagokat főzzünk, hiszen úgy hasonló energiaráfordítással nagyobb mennyiségű ételt nyerünk. Az sem elhanyagolható tény, hogy ha fedőt teszünk az edényünkre, azzal felgyorsítjuk a főzési folyamatot, és kevesebb áramot fogyasztunk. A sütőt is érdemes csak akkor bekapcsolni, amikor többféle ételt is készítünk benne egyszerre.

De nehogy azt gondoljuk, hogy a kisebb, elektromos árammal működő berendezésekre nem kell odafigyelnünk! 5 adag étel felmelegítése a mikrohullámú sütően 1 kWh áramot fogyaszt, míg egy telepakolt mosogatógép egy mosással a dupláját.

A többi elektromos kütyü között is akadnak bőségesen áramfalók

Az elemtöltő használata nagyon is megéri, hiszen 100 óra töltés 1 kWh áramot fogyaszt. Az izzókat sem árt lecserélni energiatakarékos izzókra, hiszen 50 órányi használattal fogyasztanak el 1 kWh áramot. Azonban nem árt átgondoltan használni a fúrógépet sem, hiszen mindössze 4 óra használathoz 2 kWh áramra van szüksége, 500 W készülékteljesítmény mellett.

hűtőszekrény nyitott ajtóval

Ne hagyjuk sokáig nyitva a hűtőszekrény ajtaját, és ne is nyitogassuk túl gyakran, mert ezzel mind rengeteg áramot pazarolunk el. Fotó: Shutterstock

A hifiberendezés 8-10 órányi használata, a 3 kW teljesítményű hősugárzó 20 percnyi használata, és 40 csésze kávé lefőzése is mind-mind 1 kWh áramot fogyaszt. Ha fázunk, és konvektorral szeretnénk melegebbá tenni az otthonunkat, a 2 kW teljesítményű konvektor félórányi fűtése fogyaszt 1 kWh áramot. A mobiltelefon-töltő 100 töltéssel 1 kWh áramot nyel el.

Az otthoni munkavégzésbe sem árt belekalkulálni, hogy 3 órányi számítógéphasználattal máris elvertünk 1 kWh áramot. Ha pedig munka közben televíziónézéssel mulatnánk az időt, egy 51 cm-es LED TV 9 órányi használata szintén ugyanennyi áramfelhasználást fog jelenteni. De ha két órán át vasalunk, szintén ennyi áramba fog kerülni.

Ami pedig igazi pénzkidobás, ha bedugva hagyjuk a töltőt akkor is, amikor nem töltünk semmit, és ha nem kapcsoljuk ki a berendezéseket, hanem készenléti állapotba tartjuk azokat. Érdemes tehát odafigyelni rá, hogy amit nem használunk, ne maradjon áram alatt, ha pedig kijövünk egy helyiségből, akkor kapcsoljuk le a villanyt. A különbség kézzel fogható lesz.