A holland Utrechti Egyetem mikrobiológiai szakértői – Brigit van Brenk és Han Wösten irányításával – felfedezték, illetve kísérletek alapján bebizonyították, hogy a gombafeldolgozás bizonyos melléktermékei csaknem minden szennyeződést képesek eltávolítani a vízből, a jelenleg alkalmazott tisztító szereknél jóval alacsonyabb költséggel.

gomba

A gombatermesztés melléktermékeit hasznosítani tudják – fotó: pixabay.com

A gombák letermesztése után jelentős mennyiségű micélium marad a komposztban, amelyből a világban évente legalább egymillió tonnányit dobnak szemétre.

A kutatók elsőként arra gondoltak, hogy az ilyen hulladékokból értékes enzimeket lehet kivonni, de bebizonyosodott, hogy jobb megoldást jelent a víztisztítás.


A víztisztaság megőrzésének értéke a humán gyógyszerek fokozott használatával megnövekszik, mivel a gyógyszerek egy része a vizelettel a szennyvizekbe kerül, és azokból – a legutóbb kifejlesztett bonyolult biokémiai eljárások segítségévei is nehéz eltávolítani.

Ezért a holland felfedezés óriási jelentőséggel bír, és forradalmasíthatja a jelenleg alkalmazott tisztítási technológiákat. Hollandiában és Németországban ezeknek a melléktermékeknek (hulladékoknak) a nagy része szemétre kerül, sőt jelentős költséggel ártalmatlanításra szorul, ami erősen megnöveli a felfedezés értékét.

Forrás: freshplaza.com