2024 VII–IX. hónapjaiban az egy évvel korábbi azonos időszakban forgalmazott volumenhez képest az AKI által vizsgált műtrágyákból* 90 százalékkal több került a gazdákhoz. A termékkörön belül mészammon-salétromból (MAS) fogyott a legtöbb a megfigyelt időszakban, az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest 81 százalékkal nőtt a termék iránti kereslet és a műtrágyaértékesítés 64 százalékát ez a termék adta – közölte a Agrárközgazdasági Intézet (AKI).
Hozzátették, hogy a szuperfoszfát értékesítése 19 százalékkal csökken, ezenkívül minden megfigyelt termék esetében nőtt a forgalom 2024. július–szeptemberben 2023 harmadik negyedévéhez képest.
A műtrágyaértékesítés 64 százalékát a MAS adta – Fotó: Shutterstock
Ugyanezt a két időszakot összehasonlítva az értékesítési árak a bázisidőszakhoz képest 10–20 százalékkal voltak alacsonyabbak, a kálisó és a MAP kivételével. A legnagyobb mértékben a szuperfoszfát ára esett vissza – emelték ki.
A növényvédő szerek esetében a 2024. VII–IX. havi adatok alapján a megfigyelt termékekből 13 százalékkal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. A gombaölők értékesített volumene 40 százalékkal nőtt, ellenben a gyomirtóké 15, illetve a rovarölőké 52 százalékkal csökkent 2023 harmadik negyedévéhez mérten. A gombaölők közül Kumulus S-ből és Cuproxat FW-ből adtak el a legtöbbet a tárgyidőszakban, a rovarölőknél Force 1,5 G-ből, míg a gyomirtóknál Fozát 480-ból – írták.
A vizsgált termékek értékesítési átlagára jellemzően mérséklődött (2–52 százalékkal) a tárgyidőszakban az előző év harmadik negyedévéhez képest – közölték.
Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 89,5 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2024. január–június időszakban, ez 49 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi forgalomtól. Ugyanebben az időszakban alkatrészekre közel 41 milliárd forintot fordítottak, ami 6 százalékos csökkenés a bázisidőszakhoz képest – áll az AKI jelentésben.
* Adatszolgáltatásra 25 mezőgazdasági inputforgalmazással foglalkozó vállalkozást jelölt ki az Agrárközgazdasági Intézet 2024. évre vonatkozóan, átlagosan 96 százalékuk küldte be a tárgyidőszakra vonatkozó forgalmi adatait. Az adatfelvétel során beérkezett adatok csak a mezőgazdasági végfelhasználóknak értékesített inputok volumenét és forgalmi értékét tartalmazzák. A megfigyelt termékek (műtrágya, növényvédő szer) körét úgy alakították ki, hogy a leggyakrabban felhasznált kemikáliák kerüljenek be a felmérésbe. Az adatszolgáltatásra kijelölt vállalkozások a műtrágya- és növényvédőszer-piac értékesítési volumenének közel 80 százalékát fedik le. 2021-től a műtrágyafélékhez két terméket vettek fel, míg a növényvédő szerekhez 14 különböző hatásmechanizmusú vegyszert. A bővítés célja, hogy minél több olyan termék értékesítési átlagára kerüljön publikálásra, amely a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) által engedélyezett (növényvédő szerek esetében) kategóriában található, illetve amelyekkel éves szinten nagy forgalmat bonyolítanak.