Nem gazdálkodhatunk úgy, mint 50 évvel ezelőtt, mert abból problémáink lesznek. No-till technológiával, trágya- és komposzt-kijuttatásával, valamint takarónövények használatával javulni fog a talaj szervesanyag-tartalma – mondta Russel Hedrick észak-karolinai gazdálkodó a 2025-ös National No-Tillage Conference-en tartott előadásában, amelyben saját tapasztalatait osztotta meg. Az Agroinform is ott volt a konferencián.
Mire kell figyelni vetésnél?
A nyereséges gazdálkodás egyik fontos pilléreként a vetőgépet emelte ki. Elmondta, hogy tízszer annyit költ rá, mint a gazdasága más gépeire. Minden évben a legapróbb részletekig ellenőrzik a kukorica-vetőgépet, hogy a precíziós beállítások megfelelően működjenek, majd a vetés során is kiszűrnek, korrigálnak minden apró eltérést a magágytól a magvetés mélységéig, amely nem egyezik a vetési tervvel. Felhívta a figyelmet arra, hogy no-till technológia mellett a vetés minősége befolyással bír a hozamra és ezen sokat nyerhet vagy akár sokat veszíthet is a gazda. Beszámolt egy olyan újításról is, amely során egy géppel, egy menetben kezeli a takarónövényeket és végzi el a vetést is.
Kukoricatermesztés no-till technológiával – Fotó: Shutterstock
A talajélet kulcs a nyereségességhez
A talaj tápanyagrétegződése miatt aggódóknak azt ajánlotta a figyelmébe, hogy egységnyi területen számolják a földjükben élő gilisztákat, ugyanis 1 millió giliszta évente közel 7 tonna földet tud átmozgatni. Ráadásul a giliszták hatására a talajegészség és a talajszerkezet is változik, javul a talaj vízmegtartó-képessége. Az elmúlt években Észak-Karolinában is jellemzővé vált, hogy egy nap alatt akár 250 mm csapadék is lehull, majd 60-70 száraz nap következik a nyári időszakban. Mivel ezen a területen is egyre ritkábbak a szántóföldi növénytermesztés számára oly fontos áztató esők, így a termésmennyiségre döntő befolyással bír a talaj vízmegtartása.
Ha 1 százalékkal emelkedik a talaj szervesanyag-tartalma, akkor 15 mm csapadéknak megfelelő vizet képes tárolni hektáronként – emelte ki. Hozzátette, hogy talajtól is függ a pontos mennyiség, mert például a homokos talajokon ez az arány kicsit rosszabb, de a javulás ott is érezhető. Beszélt arról is, hogy milyen életbevágó számukra a talajtakarás is a megváltozott klimatikus viszonyok miatt. Méréseik szerint 10 fokkal hűvösebb volt a talaj azokon a területeken, ahol volt talajtakarás. Ezek a területek kevésbé száradtak ki és jobb terméshozamot eredményeztek.
A jövőre terveznek
Elmondta, hogy a földjeiken rendszeresen futtatnak kísérleteket nitrogénre, algára, különböző termékekkel, és a hozamok alapján választják ki, melyik számukra az ideális és a következő évben mit fognak használni. Beszélt arról is, hogy viszonylag drága laboratóriumi teszteket is futtatnak, vizsgálják, hol van még fejlődési lehetőség, hogyan javítható a hozam és ezzel a gazdálkodás profitja.
Az Észak-Karolina azon részén, ahol mi gazdálkodunk, az átlagos kukoricatermés közel kétszeresét érjük el kevesebb inputfelhasználással – büszkélkedett Russel Hedrick az eredményeikkel. Azonban itt nem akarnak megállni: új hibrideket próbálnak ki és együttműködést indítottak egy mesterséges intelligenciával foglalkozó céggel, hogy megállapítsák, hol vannak azok a pontok, amelyek fejlesztésével tovább növelhető a terméseredmény.
Előadásának végén arról is beszélt, hogy nemcsak kukoricában, de szójában is hasonló tudatossággal gazdálkodnak, fejlődnek, keresik az újdonságokat.
A PREGA X 2025 konferencián hatékonyságot növelő szántóföldi technológiák alkalmazásáról 5 szekcióban hallgathatnak meg szakembereket és gyakorló gazdálkodókat az érdeklődők.
|
Indexkép: Shutterstock