A hamisított és illegális növényvédő szerek kereskedelme komoly veszélyt jelent a gyümölcs és szőlő ágazatra is, amelyben a termékek minősége és biztonsága kulcsfontosságú mind a termelők, mind a fogyasztók számára. Az Európai Unió növényvédőszer-piacának 14%-a illegális termékekből áll, amely nemcsak az agrárgazdaság szereplőinek okoz jelentős károkat, hanem az élelmiszer-biztonságra is súlyos hatással van. A gyümölcs- és szőlőtermesztésben a megfelelő növényvédelem kulcsfontosságú, hiszen a fogyasztók – sok esetben – közvetlenül ezeket a termékeket fogyasztják el.

A hamisított és illegális növényvédő szerek kereskedelme 14%-át teszi ki az Európai Unió növényvédőszer-piacának, és az ezekkel kereskedő bűnözői csoportok a világ 4. legnagyobb vállalatát lennének képesek létrehozni, ha az illegális értékesítési tevékenységükből származó becsült jövedelmüket tekintjük. 2015-től nemzetközi összefogással folynak rendszeres ellenőrzések az illegális növényvédő szerek kereskedelmének visszaszorítására.

hamisítás

2015 óta a Silver Axe akciók keretében folyamatosan zajlanak az ellenőrzések, amelyek során eddig 6961 tonna hamis vagy illegális növényvédő szert foglaltak le – Fotó: Magyar Növényvédelmi Szövetség

A növényvédő szerek az egyik legjobban és legszigorúbban szabályozott terület az európai uniós jogban. Nem véletlen, hiszen a nem engedélyezett termékek különösen nagy veszélyt jelentenek mind környezetünkre, mind az emberi egészségre, legyen szó a növényvédő szerek felhasználóiról vagy az élelmiszereket elfogyasztó állampolgárokról. A növényvédő szerek a gyümölcs- és szőlőtermesztésben elengedhetetlenek a kártevők, gombák és egyéb betegségek elleni védelemben.

A hamis vagy illegális szerek használata viszont kiszámíthatatlan hatásokat eredményezhet:

  • Hatástalanok lehetnek a kártevők ellen, ezáltal a termelés csökkenését okozva.
  • Káros vegyi anyagokat tartalmazhatnak, amelyek felszívódhatnak a zöldségekben és gyümölcsökben, veszélyeztetve a fogyasztók egészségét.
  • A talaj és a vízbázis szennyezéséhez vezethetnek, hosszú távú károkat okozva a környezetben.

Az illegális piac elleni fellépés

2015 óta a Silver Axe akciók keretében folyamatosan zajlanak az ellenőrzések, amelyek során eddig 6961 tonna hamis vagy illegális növényvédő szert foglaltak le. A legutóbbi akció során 2040 tonna hamis készítményt sikerült kivonni a forgalomból, valamint 21 személyt tartóztattak le. Ezek a számok jól mutatják, hogy a hamis és illegális termékek mekkora hatást gyakorolnak az egész agráriumra és az élelmiszeriparra. A művelet az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala, az Európai Csalás Elleni Hivatal, az Európai Bizottság illetékes főigazgatósága és a CropLife Europe (Európai Növényvédelmi Szövetség) támogatásával valósul meg évről évre. Az akciók az Európai Unió valamennyi tagállama és több harmadik ország részvételével zajlanak. A növényvédő szerek illegális kereskedelme egyre nagyobb nyomást helyez a jogkövető vállalkozásokra, melyek az anyagi károkon túl szellemi tulajdonjogaik megsértését is elszenvedik.

Magyarországon a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), a Nemzeti Adó- és Vámhatóság (NAV), valamint a kormányhivatalok szigorú ellenőrzésekkel lépnek fel az illegális kereskedelem ellen. A határátkelőknél, piaci forgalmazóknál és online platformokon is fokozott figyelmet fordítanak a hamis termékek kiszűrésére.

Hatóságaink minden lehetséges eszközzel és módon – próbavásárlásokkal, hatósági ellenőrzésekkel, mintavételezéssel és a bejelentések kivizsgálásával – küzdenek az egyre bővülő illegális piaccal. A Vámhatóság még fokozottabb figyelemmel lép fel a csempészet ellen, köszönhetően a szakképzett állománynak és az egyre bővülő technikai eszközkészletnek. Amennyiben illegális terméket találnak, elkobozzák a növényvédő szert, átadják a növényvédelmi hatóságnak, majd a vármegyei kormányhivatal szakemberei intézkednek a növényvédő szer megsemmisítéséről, és bírságot szabnak ki.

Emellett egyre inkább előtérbe kerül az online kereskedelem nyomon követésének szükségessége, hiszen a kereskedelem nagy része mára áttevődött a virtuális térbe. Fontos kiemelni, hogy Magyarországon a hatályos szabályok szerint növényvédő szert kizárólag üzletben lehet forgalmazni, mert csak így biztosítható az átvevő jogosultságának, a forgalom biztonságosságának a vizsgálata. A növényvédő szerek ennek ellenére a közösségi platformok kereskedelmi felületein vagy egyéb kereskedelmi gyűjtőoldalakon is megjelennek, így a hatóságoknak is lépést kell tartaniuk az újabb és újabb csalási technikákkal.

hamisítás

A hamisított és illegális növényvédő szerek kereskedelme komoly veszélyt jelent a gyümölcs és szőlő ágazatra is – Fotó: Magyar Növényvédelmi Szövetség

Mit tehetünk a hamis termékek ellen?

  • Ellenőrizzük a forrást! Csak hivatalos, engedéllyel rendelkező forgalmazótól vásároljunk növényvédő szereket.
  • Ne döntsünk kizárólag az ár alapján! Az olcsóbb, ismeretlen eredetű termékek később sokkal nagyobb kárt okozhatnak.
  • Figyeljünk az online piactereken! Magyarországon növényvédő szert kizárólag boltban lehet forgalmazni, online csak illegális forrásból juthat hozzánk.
  • Jelentsük a gyanús eseteket! Ha hamis termékre gyanakszunk, azonnal értesítsük a Nébihet (zöld szám: 06-80-263-244).

A gyümölcs- és szőlőtermesztés biztonsága mindenkit érint, hiszen ezek a termékek napi fogyasztásunk alapjait képezik. A hamis növényvédő szerek kockázatot jelentenek nemcsak a termelőknek, hanem minden egyes fogyasztónak is. A legfontosabb, hogy tudatosak legyünk, és csak megbízható forrásból származó szereket használjunk fel, ezzel védve önmagunkat és a környezetünket.

Magyar Növényvédelmi Szövetség

Görög Róbert

ügyvezető

Ez a cikk a Fát gyümölcséről Agroinform TechMag-ban jelent meg. A TechMag az Agroinform új, interaktív magazinja, amit itt tudsz végiglapozni, az előző számokat itt olvashatod el:

Agroinform TechMag 2025/3