Idén sem haladhat át agráráru Magyarország területén ellenőrzés nélkül, közúton, vízen és a vasúti forgalomban is fokozottan figyelik a gabonát szállító járműveket - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szombaton az MTI-vel.
Folytatódik az ellenőrzéssorozat
Még 2022 áprilisában, az ukrán gabona behozatalára vonatkozó tilalom hatálybalépésével vette kezdetét a NAV ellenőrzéssorozata, amely még jelenleg is tart. Ez idő alatt a járőrök több ezer, gabonát szállító kamiont, valamint vasúti szállítmányt, teherhajót vizsgáltak át - tudatta a NAV.
A közleményből kiderült, hogy a Magyarországra belépett szállítmányokat nyilvántartásba veszik, lezárják, és egészen a kilépésig nyomon követik. A pénzügyőrök a vízi úton érkező gabonaszállítmányokat, a Duna teljes magyarországi szakaszán, járőrhajókkal tartják folyamatos kontroll alatt.
Kamerarendszert alkalmaznak
A NAV közölte, hogy az autópályán, közúton, telephelyen, valamint vasúti forgalomban a NAV Bevetési Igazgatóságának járőrei ellenőrzik a korlátozás alá eső termékeket, amelyeket kamerarendszeren keresztül is megfigyelnek.
Kitértek arra, hogy amennyiben azt látják a szállítmány eltér az eredeti útiránytól, azonnal járőrt küldenek utána. Az ország bármely pontján azonnal ellenőrizni képesek a kormány által hozott gazdaságvédelmi intézkedések betartását.
Azok a fuvarozók, akik a rendeletet megsértik, a szállított áru adó nélküli értékével megegyező összegű bírságra számíthatnak - zárták le a közleményt.
Magyarországon még mindig él a behozatali korlátozás
Mint azt korábban írtuk, az ukrán gabona beáramlása jelentős gazdasági károkat okozott. A magyar kormány a gazdák melletti határozott kiállásáról tett tanúbizonyságot, amikor az Európai Bizottság döntésével szembe menve, szeptember 16-tól határozatlan időre meghosszabbította a behozatali korlátozást, kibővítve azt más mezőgazdasági termékekre.
A NAV nem tétlenkedik, azonnal lecsap - fotó: pexels.com
Nem mindenhol cselekedett így a kormány, hiszen egy ideje már a németek és a románok is tiltakoznak, jövő héttől pedig már a lengyelek is tüntetésekbe kezdenek. Az ottani vezetők ugyanis nem hoztak hasonló döntéseket, mint a magyar kormány, így ezekben az országokba szinte szabadon áramolhat az ukrán gabona.
A probléma gyökerét kizárólag nemzeti hatáskörben meghozott intézkedésekkel nem lehet kezelni, kizárólag az egységes és határozott uniós szabályozás oldhatná meg a gondokat.