Az agriculture.com hírportál arról számol be, hogy az USDA felmérései szerint a szaporodó világgazdasági kihívások, pontosabban az importőr országok fizetési nehézségei miatt a globális agrárexport folyamatos csökkenése várható, mivel minden ország a saját termelési lehetőségeinek maximális kihasználására és az import minimálisra szorítására törekszik.

aratás

Az országok az import minimálisra szorítására törekszenek – fotó: pixabay.com

Ebből adódóan, az USA, mint legnagyobb exportőr ország agrártermékeinek teljes kivitele – amely évtizedeken át fényes pontként ragyogott az ország külkereskedelmében – a 2023-as pénzügyi évben az egy évvel korábbi 196,4 milliárd dolláros rekordról 181 milliárd dollárra csökken, amelyből Kína 36,4 milliárd dollárral részesedik.

A második legnagyobb felvevő piac Mexikó, 27,8 milliárd dollárral. A teljes értéken belül a kukoricaexport korábban 14,5 milliárdra becsült árbevétele mintegy 5 milliárd, a gyapoté  3,7 milliárd dollárral lesz kevesebb.


Ugyanakkor jelentős export-árbevétel csökkenések várhatók az USA és Brazília esetében egyaránt rekordtermést ígérő és kiemelten fontos szója, illetve több más nagy növény exportjából is.

Brazília viszont, az előrejelzések szerint, júniusban rekordmennyiséget takarít be a jelenlegi szezon második kukoricaterméséből, ami máris csökkentette a világpiaci árakat, és az amerikaival szemben a brazil kukorica versenyképességét megerősítette.

Eközben, az USA agrárimportja, enyhén növekvő tendenciát mutatva, az év végéig eléri a 198 milliárd dollárt, így agrárkülkereskedelmi mérlegének negatív szaldója ebben az évben 17 milliárd dolláros rekordra emelkedik. A három legnagyobb beszállítót Mexikó, Kanada és az EU képezi 46,2, 38,7, illetve 35,6 milliárd dolláros értékkel.