Bizonytalanság az ukrán földeken
Még ha ma meg is szűnne a háború Ukrajnában, fogalmam sincs, mikor tudnának a gazdák kijutni a földekre és elvetni a termést - mondta el Nick Gordicsuk ukrán gazda az Agdailynek. Az egész akár hónapokig is eltarthat - és nem azért, mert a gazdáknak nincs műtrágyájuk vagy üzemanyaguk, bár egyik sem könnyen hozzáférhető. "Nem jutunk ki a földekre" - nyilatkozta a gazda a múlt csütörtökön.
"Hallani lehet a tüzérségi gránátokat, látni a rakétákat, és néhány traktor aknákra futhat, amik odakünn vannak a mezőkön. Ez nagyon veszélyes helyzet" - magyarázta Gordicsuk. "Találunk aknákat a mezőn vagy olyan rakétákat, melyek nem robbantak fel. Várnunk kell, és a háború után speciális segítséget kell kérnünk a mezőink megtisztításához".
A tétlenség ideje
Miközben dúl a háború, Gordicsuk azért megteszi, amit tud a családja 600 hektáros gazdaságában, ahol őszi búzát, vetőburgonyát, étkezési burgonyát, kukoricát és szóját termesztenek. A legtöbb napon ez nem jelent túl sokat. "Hallottuk, hogy az oroszok ma keletre vonulnak" - nyilatkozta a család kijevi lakásában egy asztalnál ülve. "Elmentem a farmra, krumplit osztályoztam és csomagoltam".
Még ha ma meg is szűnne a háború Ukrajnában, fogalmam sincs, mikor tudnának a gazdák kijutni a földekre és elvetni a termést - mondta el Nick Gordicsuk ukrán gazda. Fotó: Wikimedia
Gordicsuknak alig van segítsége a nehéz helyzetben. Sokan elmenekültek a környékről. Becslései szerint Kijevből és a város környékéről 3 millió ember hagyta el az országot, főképp Lengyelországba és Magyarországra menekültek. Szerinte további 7 millióan az oroszok által megszállt területekről költöztek át Nyugat-Ukrajnába. Gordicsuk is oda költöztette a feleségét és a lányait a háború február 24-i kitörése után.
"Most, hogy a családom külföldön biztonságban van, én visszajöttem" - mondta.
A gazdák maradnak a helyükön
Jevgenyij Tkacsenko, az ukrajnai mezőgazdasági ágazat egy képviselője az AgriTalknak nyilatkozott hasonlóképpen. Elmondta, hogy az általa ismert gazdák helyben maradtak Ukrajnában, hogy vigyázzanak a földjeikre és a tulajdonukra. Néhányan harcolnak az oroszok ellen. Többen az ukrán hadsereg tagjainak segítenek, gyógyszereket és ellátmányt vásárolnak. Ugyanakkor készpénzben tartják a pénzüket arra az esetre, ha gyorsan el kellene hagyniuk az országot, ahogyan azt már több millióan megtették.
"Nem tudják, hogy milyen súlyos lesz a háború, ezért megtartják a pénzt. Lehet, hogy Európába, Amerikába vagy más országokba kell költözniük" - mondta Tkacsenko.
Elmondta, hogy az általa ismert gazdák helyben maradtak Ukrajnában, hogy vigyázzanak a földjeikre és a tulajdonukra. Fotó: Pixabay
Megbénított növénytermesztés
Ahogy arról már mi is írtunk, vannak olyan nemzetközi szakértők, akik szerint az invázió egyik célja a regionális élelmiszertermelés-monopóliumának megteremtése. Tkacsenkó válaszolt arra a kérdésre is, hogy várhatóan hány hektár búzát vetnek a gazdák ebben a szezonban.
"Az előkészületek általában már mostanra megkezdődtek" - mondta. "A számításaim szerint az ukrajnai gazdák idén tavasszal 7 millió hektáron fognak búzát vetni."
Roman Lescsenko mezőgazdasági miniszter szerint ez körülbelül a fele a 2021-es szintnek. A Reuters információi szerint az orosz invázió előtt 15 millió hektár búza elültetésére számítottak idén tavasszal. Gordicsuk elmondta, hogy olyan becslést hallott, mely szerint Ukrajna teljes vetésterületének nagyjából a 25 százalékát fogják idén bevetni. "De néhány gazda nem is gondolkodik a vetésen, hiszen nem tudjuk, hogy hol fogjuk eladni a termést. Jelenleg az összes tengeri kikötőt elzárják az oroszok" - mondta.
(Forrás: Agweb)