Búza – tovább csökken a világpiaci ár

Az Oroszországban és Ausztráliában rendelkezésre álló bőséges készletek miatt tovább csökkent a búza világpiaci ára március 10. és április 6. között, olvasható az Agrárközgazdasági Intézet gabonapiaci jelentésében. A Rouenba érkező malmi búza exportára egyaránt 9 dollárral mérséklődött a különböző szállítási határidőkre vonatkozóan. Az USA-ban a búza spot piaci ára 17 dollárral, 282 dollár/tonnáig csökkent.

Az Oroszországban megtermelt búza ára is csökkent 14 dollárral, a román és bolgár árak is csökkenő tendenciát mutatnak a Tallage adatai szerint.

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 81,3 ezer forint/tonna termelői áron kereskedtek az étkezési búzával április második hetében, ami már

36 százalékos árzuhanást jelent egy év leforgása alatt.

Az étkezési búza heti termelői ára Magyarországon (2021–2023) – Ábra forrása: AKI

A Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) az ISCC NUTS II fenntartható takarmánybúza augusztusi és szeptemberi tőzsdei elszámolóára 79 ezer forint/tonnára csökkent április 11. és 21. között.

A chicagói árutőzsdén a búza májusi jegyzése 243–256 dollár/tonna között alakult a megfigyelt napokon, a párizsi árutőzsdén pedig a termény májusi jegyzése 243–261 euró/tonna között hullámzott, az április 24-i záróár 245 euró/tonna volt.

A kukorica mindenhol drágult, kivéve, ahol az ukrán import nyomja le az árakat

A Tallage adatai szerint március 9. és április 6. között szinte mindenhol emelkedett a kukorica ára a világpiacon (kivétel a román és a bolgár termény volt). Az élénk kínai kereslet és az alacsony argentin terméskilátások egyaránt hozzájárultak az árak növekedéséhez.


Az USA-ban megtermelt kukorica azonnali exportára 18 dollárral nőtt a megfigyelt periódusban. Argentínában az azonnali szállítású terménnyel 287 (+7 dollár), a júniusival 271 dollár/tonnáért kereskedhettek. A brazíliai kukorica júniusi exportára 268, a júliusi 261 dollár/tonna (+1 dollár) volt április 6-án. Ukrajnában változatlanul 208 dollár/tonna volt a termény azonnali kikötői ára (FOB) ugyanekkor.

Bulgáriában és Romániában viszont az ukrán termény nyomást gyakorolt az árakra, így 15 dollárral 273 dollár/tonnára csökkent a kukorica spot piaci ára.

Magyarországon átlagosan 83,5 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát a takarmánykukorica április második hetében, ami az egy évvel korábbitól 32 százalékkal maradt el.

A takarmánykukorica heti termelői ára Magyarországon (2021–2023) – Ábra forrása: AKI

A chicagói árutőzsdén 256–267 dollár/tonna között alakult a kukorica májusi jegyzése a megfigyelt időszakban, a párizsi árutőzsdén pedig a termény júniusi tőzsdei elszámolóára 240–251 euró/tonna tartományban ingadozott. Az április 24-i záróár 239,75 euró/tonna volt a párizsi tőzsdén.

További friss információk, adatok a Terménypiacok menüpontban.