Átlagos búzatermés Európában

A Tallage szerint az Európai Unióban szeptember elején csaknem befejeződött a búza aratása, csupán Skandinávia és Finnország néhány területe várt betakarításra. Az egy évvel korábbival hozzávetőleg megegyező területről 125 millió tonna őszi búzát takaríthatnak be az idén, ami megegyezik a 2022. évivel (125,3 millió tonna), olvasható az Agrárközgazdasági Intézet gabonapiaci jelentésében. Az ötéves átlagot pedig 1 százalékkal haladja meg. A malmi búza mennyisége 81,6 millió tonnára tehető, ami az össztermés 65 százaléka, szemben az egy évvel korábbi 68 százalékkal. (Magyarországon az étkezési búza aránya mindössze 30 százalék.)

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 66,2 ezer forint/tonna termelői áron kereskedtek az étkezési búzával szeptember utolsó hetében, ami az egy évvel korábbitól 52 százalékkal maradt el. Kisebb-nagyobb kilengésekkel, de körülbelül 2023 júniusa óta van ezen a szinten az étkezési búza termelői ára.

A takarmánybúza 60 ezer forint/tonna termelői áron (–55 százalék) forgott ugyanekkor.

A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a termény decemberi jegyzése az utóbbi hetekben 233–241 euró/tonna között mozgott, jelenleg 237 euró árszint jellemző.

Az étkezési búza heti termelői ára Magyarországon (2021–2023) – Ábra forrása: AKI

A takarmánybúza heti termelői ára Magyarországon (2021–2023) – Ábra forrása: AKI

Valószínűleg szép számmal vannak olyan gazdálkodók is, akik a fenti áraknak is örülnének, ugyanis az Agroinform fórumaiban 60 ezer forint alatti árszintekről is lehet olvasni.

Kukorica: 5 százalékkal kisebb a terület Európában, de több lehet a termés, mint tavaly

Az Európai Unióban a Tallage szerint a 2022. évinél közel 5 százalékkal kisebb területről, 8,4 millió hektárról arathatnak kukoricát az idén. A várható termés a hozam 20 százalékos javulása miatt 59,6 millió tonna, ami 14 százalékkal magasabb értéket valószínűsít 2023-ban.


Magyarországon az AM tájékoztatása szerint szeptemberben megkezdték a gazdák a kukorica betakarítását, október 4-ig a 746 ezer hektár 22 százalékán végeztek a munkákkal, amelyről hektáronként 7,1 tonnás termésátlaggal csaknem 1,2 millió tonna kukoricát arattak.

Az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 56,9 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát a takarmánykukorica szeptember negyedik hetében, ami az egy évvel korábbit 58 százalékkal múlta alul.

Szeptember 25. és október 6. között a párizsi árutőzsdén a termény novemberi tőzsdei elszámolóára 205–212 euró/tonna között hullámzott, jelenleg 205 euró körül jár a jegyzés.

A takarmánykukorica heti termelői ára Magyarországon (2021–2023) – Ábra forrása: AKI

A fenti számok láttán felmerül a kérdés, hogy várható-e emelkedés a terményárakban. Egyelőre úgy tűnik, hogy nem, az olyan eseményekre, amelyek tavaly még mozgásban tartották a piacot, ma már nem úgy reagálnak a piacok, illetve a korábbi, túlzottan magas árak miatt csökkent Európában a feldolgozó-kapacitás, ami kisebb keresletet, és így alacsonyabb árszinteket jelent. A részletekről ITT írtunk. A Pannonia Bio Zrt. kereskedelmi igazgatójával, Lengyel Zsolttal pedig szintén arról beszélgettünk nemrégiben, hogy milyen tendenciák várhatóak a kukorica piacán.