A 2024-es év nyarán tapasztalt szárazság ismét komoly kihívások elé állította a hazai kukoricatermelő gazdákat, ahogy a gabonában tapasztalható aflatoxin is, melynek következtében a megtermelt tengeri értékesítése is nehézségekbe ütközött. Ám ilyen körülmények között is vannak jó példák a hazai termelők között, akik sikeres évet tudhatnak maguk mögött. Őket díjazta 2025. január 16-án a Kukorica Kör Egyesület, amikor két kategóriában átadta a Kukoricázz velünk! termelési verseny legjobbjainak járó elismerést.

A Kukorica Kör Egyesület második alkalommal hirdette meg a Kukoricázz velünk! termelési versenyét, melyre 2024-ben 27 gazda jelentkezett, hogy szakmai tudását és eredményesség összemérje a többiekkel. A gazdák két kategóriában nevezhettek: öntözött és öntözetlen kategóriában.

A tavalyi év legsikeresebb termelőit egy szakmai fórummal egybekötött rendezvény keretén belül díjazták, és a programra a Hungrana Kft., hazánk egyik meghatározó kukoricafeldolgozó vállalatának Szabadegyházán található gyárában került sor.

 Reng Zoltán, a Hungrana Kft. vezérigazgatója

Reng Zoltán, a Hungrana Kft. vezérigazgatója – fotó: Kukorica Kör Egyesület

Az eseményt Reng Zoltán, a Hungrana Kft. vezérigazgatója nyitotta meg, aki beszédében elmondta, hogy a tudásnak és a tudás megosztásának most van igazán komoly szerepe és létjogosultsága, amikor a klímaváltozás berúgta az ajtót. A vezető elmondta, hogy augusztus óta érkezik a gyárba a kukorica, és sajnos sok esetben találkoztak magas toxinértékekkel, melynek hátterében az aszályos időjárás áll. Viszont sajnos erre fel kell készülni a jövőben, hiszen hazánk időjárása is jelentős átalakuláson megy át.


Ezt követően Daoda Zoltán, a Kukorica Kör Egyesület vezetője nyitotta meg, aki elmondta: „Ismét izgalmas és az agrárium szempontjából kihívásokkal teli évet tudhatunk magunk mögött, mely még az igen tapasztalt és sokat látott gazdák számára is tartogatott meglepetéseket.”

Hangsúlyozta, hogy ahol korábban volt fuzárium, ott lesz is, ezért a folyamatos megelőzésre jelentős figyelmet kell fordítani, amennyiben hosszútávon eredményesen szeretnénk gazdálkodni. Kiemelte, hogy az agrárium alapja a termőföld, ha kizsigereljük, akkor az utódaink jövőjét tesszük bizonytalanná. A szántóföldi növénytermesztés tudását integrálni kell és folyamatosan bővíteni az ismereteinket, a Kukorica Kör Egyesület célja ennek a globális tudásnak az átadása.

kukorica

Szemléletváltással és tudásfelvétellel alkalmazkodni tudunk a megváltozott környezeti feltételekhez – fotó: pixabay.com

Erre a gondolatra csatlakozott rá a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem képviseletében Kovács Gergő Péter, aki előadásában egy innovatív modellt mutatott be a búza fuzáriózis elleni védekezésért.

„A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatói egy innovatív, adatalapú modellt fejlesztenek ki a búza fuzáriózis fertőzés kockázatának pontosabb előrejelzése érdekében. A módszertan a virágzási időszak időjárási adataira épül, különös tekintettel a magas légnedvességre és a hőmérsékleti intervallumokra. A modell előrejelzése a napi fertőzési valószínűségek magas szintjét jelzi, ami segíthet a termelőknek a megfelelő védekezési stratégiák kialakításában. Az elemzések megbízható meteorológiai adatokra és a MATE saját fejlesztésű adatplatformjára támaszkodnak. A modell a búza fuzáriumos megbetegedése mellett továbbfejleszthető más növények, például a kukorica fuzáriumos fertőzésének előrejelzésére is, alkalmazkodva az adott növény sajátos ökológiai és meteorológiai igényeihez” – összegezte a szakember.

A Pro-Feed Kft. képviseletében Szabó István üzletágfejlesztési igazgató tartott szakmai előadást, melynek során bemutatta, hogyan működik a kukorica növény, melyek a termés és a terméselemek kialakulásának folyamatai és fejlődési szakaszai.

Miért tartotta ezt fontosnak? Mert folyamatosan változnak az eszközök, a feltételek, a genetika, így meg kell érteni, hogyan tudunk ezen feltételek mellett sikeresen kukoricát termeszteni. Beszédében nagy hangsúlyt kapott, hogyan tudunk szemléletváltással és tudásfelvétellel alkalmazkodni a megváltozott környezeti feltételekhez úgy, hogy közben ne szálljanak el a költségek, ellenben nőjön a hatékonyságunk és az eredményességünk.

Az előadásokat követően az Egyesület részéről dr. Körösi Katalin és Daoda Zoltán összegezte a 2024-es Termelési Verseny tapasztalatait, majd átadta a nyerteseknek a díjakat.

Hazánk minden pontjáról érkeztek nevezések a termelési versenyünkre, amelyben ismét arra voltunk kíváncsiak – egy megfelelő összehasonlító rendszer alapján -, hogy melyik gazda ér el nagyobb nyereséget hektáronként a benevezett területeiken s kategóriában.

Öntözött kategória

  • Második helyezett lett Dusnoki Csaba (Bács-Kiskun)
  • Az öntözött kategória nyertese pedig Bakó Norbert (Tolna) lett.

A Tolna megyei Fácánkert községben gazdálkodik Bakó Norbert az öntözött kategória győztese. 200 hektár saját és bérelt terület, illetve 300 hektár integrált terület tartozik a családi gazdasághoz. Másodszor indult a versenyen, a gazdasági mutatókkal való szembesülés teszi igazán izgalmassá számára ezt a versenyt. 12 tonnával, a DKC 4109 hibriddel lett győztes.

A technológiája kapcsán kiemelte: egyre kevesebb gyomirtó szerrel igyekszik megoldani a területe tisztán tartását, ehhez mechanikai eszközöket: gyomfésűt és sorközművelő kultivátort alkalmaz. A kedvező adottságú barna erdőtalajain 2008 óta folytat forgatás nélküli talajművelést, 2006 óta használ mikrobiológiai készítményeket, így ügyel a talajállapot megőrzésére, javítására.

 Bakó Norbert az öntözött kategória győztese

Daoda Zoltán és Bakó Norbert – fotó: Kukorica Kör Egyesület

Öntözetlen kategória

  • Harmadik lett a kategóriában György Gergő Dániel (Borsod-Abaúj-Zemplén)
  • Második lett Szabó István (Szabolcs-Szatmár-Bereg).
  • A kategória nyertese pedig György Dániel (Borsod-Abaúj-Zemplén) lett.

Igazi versenyző alkat György Dániel, az öntözetlen területek győztese (DKC4933). A versenyről elismeréssel szólt a gazda, véleménye szerint ezek a kezdeményezések mozdíthatják előre a technológiai fejlődést és vezethetik be a fiatalokat a kukoricatermesztés rejtelmeibe.

György Dániel a Kukoricakör termelési verseny mellett – ahol már másodszor állt rajthoz – évek óta résztvevője a Magyar Kukoricaklub által rendezett Termésversenynek is. Mint mondja: előbbi a gazdaságossági mutatók szempontjából kihívás, míg utóbbi a termésmennyiségre fókuszál.
Hangsúlyozta: ezek az eredmények nem választhatók szét egymástól, szoros összefüggés van közöttük, izgalmas számára elmélyedni az értékelésekben, mert a következő szezonban a tapasztalatokból profitál.

A Bodrogközben fiával György Gergővel gazdálkodnak összesen 280 hektáron (Gergő III. helyezést ért el az idén, 2023-ban 1. helyezést szerzett). Számukra a kukorica technológia egyik nagy kihívása a fajtaválasztás, amely a vetésidő, nedvességleadás, a hidegre vagy a toxinra való érzékenység alapján adja fel a leckét. E célból rendszeresen végeznek fajtakísérleteket. A mai klimatikus viszonyok között szükségesnek tartják a növénykondicionálók használatát, amelyek erősítik a növényt, ezáltal kivédhetnek egy rövidebb, két-három hetes, az időjárás szempontjából kedvezőtlen időszakot.

A forgatás nélküli talajművelés hívei, de nem mindenáron alkalmazzák ezt a technológiát. Fuzárium-fertőzés veszély esetén a forgatásos technikát alkalmazzák. György Gergő kiemelte: a forgatás nélküli művelésre való áttérés néhol kényszer, néhol lehetőség, náluk ez utóbbi, de komoly felkészülést igényel az alkalmazása.

A talaj biológiai sokféleségének növelésére granulált csirketrágyát és baktériumkészítményeket használnak. Jövő évi tervei között szerepel, hogy újra részt vegyen a versenyben.

Daoda Zoltán-György Dániel győztessel

Daoda Zoltán György Dániel győztessel – fotó: Kukorica Kör Egyesület

A versenyben résztvevő gazdákat az AGRO.bio, a HUMINISZ Kft., a Bayer Hungária Kft. és az RAGT is különdíjban részesítette.

A Kukorica Kör Egyesület 2025-ben is számít a Kukoricázz Velünk termelési versenyben a gazdák részvételére, a versenykiírás részletei hamarosan elérhetőek lesznek a kukoricakor.hu oldalán.

Indexkép: pixabay.com